Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Р.Ғамзатов. Ана тілі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: №147 |
||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Р.Ж |
||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Р.Ғамзатов. Ана тілі |
||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
6.1.2.1 Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. 6.2.2.1 Эпикалық ,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау |
||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Р.Ғамзатовтың «Ана тілі» өлеңінің идеясы арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселеге өз пікірін білдіреді. Поэзиядағы автор бейнесін анықтайды. Өз ойларын бүгінгі күннің мәселесімен байланыстыра отырып жеткізеді. |
||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ассамблея, авар, планета,дәрігер,балгер,құлпытас,қабір,балғын,аңғар Диалогта қолданылатын тіркестер: менің ойымша....мен оны былай түсінемін....мен мынадай қорытынды шешімге келдім |
||||||||
Критерий: |
1. Шығарманың идеясын анықтайды. 2. Шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені табады. |
||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Тарих,өзін өзі тану |
||||||||
Ұлттық құндылықтар: |
Тариxтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы . Туған тілдің құдіретін сезінуге, тілді сақтаyға тәрбиелеy. |
||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Ақын өлеңде қандай мәселе қозғайды? Авар тілінде сөйлескен екі адамға неге іші жылыды? Тіл тағдыpы ақынғa қалай әсер етті? Ақын неліктен тіл үшін құрбандыққа бара алады? |
||||||||
|
|
||||||||
Жоспар |
|||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|||||||
Басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал тудыру үшін «Жағымды сөздер» әдісін қолданамын. -«Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу.Мақал - мәтелдердің сыңарын табу арқылы топқа бөлінеді. Құрастыру арқылы тіл туралы мақал-мәтелдер шығады. Бөлінген топ арқылы оқушылардан «Тізбектей оқу» әдісімен үй тапсырмасын сұраймын. Е.Жүніс «Менің атым-Тәуелсіздік» |
|
|||||||
Жаңа білім 7 мин |
Қызығушылықтарын ояту. Ребусты шешеді. «Болжау» әдісі і б дың ,,, ы да б Р.Ғамзатовтың өмірі мен шығармашылығынан бейнематериалдан үзінді көрсетіледі. Миға шабуыл: 1. Р.Ғамзатов қашан, қай жерде дүниеге келген? 2.Алғашқы кітабы қашан жарық көрді? 3.Шығармаларының тақырыбы қандай? 4. Кімдердің шығармаларын аударды? |
Ссылка: https://youtu.be/KrKIKK5W4vE |
|||||||
Ортасы 25 мин 7 мин 8 мин 10 мин |
Сабақтың мақсаты айтылады. 1-тапсырма:Топтық жұмыс. «Бір айналым сөйлесу» әдісі бойынша жұмыс: -бірінші,үшінші топтар өлеңнің идеясын,ал-екінші, төртінші топтар шығармада қандай қоғамдық-әлеуметтік мәселе көтерілгендігін анықтап жазады. Жазба жұмыс топ ішінде оқылады,іріктеледі. Сауатты әрі көркем жазылғаны сыныпқа оқылады. Дескриптор:
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі
2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Өлеңнен автор көңіл күйін қай үзінділері арқылы көрсете аласыңдар? «Балгер де емес, дәрігер де емес емдейтін, Тек өзімнің тілім екен сөйлейтін...» деген өлең жолдарында автор бейнесінің қалай көрінетінін графикалық органайзер арқылы көрсетіңдер. (Графикалық органайзер арқылы барлық оқушыларды қамтимын) Қабілеті жоғары оқушыларға саралау тапсырмасын берем.
Дескриптор: 1. Автордың көңіл күйін өлең үзінділерінен табыңдар. 2 .Автор бейнесін графикалық органайзерге түсіріңдер.
Кері байланыс: «Қол шапалақтау» әдісі
3- тапсырма.Жеке жұмыс. Өлең жолдарының құдыреттілігін, автордың саған айтқысы келетінін сипаттап досыңа хат жаз. Дескриптор:
4. Автоpдың бұл мәселені көтеpy ceбебін түсіндір. |
Оқулық. Алматы. «Мектеп» баспасы 2018 |
|||||||
Соңы 5 мин |
Үйге тапсырма. «Ана тілім – арым бұл» тақырыбына сыни хабарлама жазу. Рефлексия « Білім қоржыны» әдісі арқылы жүзеге асады. «Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды», «Мен сабақты жақсы түсіндім», «Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек» деген пікірлер арқылы сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады. |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
|||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға қалай түрлендіресіз? |
Қабілеті жоғары оқушыларға саралау тапсырмасын берем.
|
||||||||
|
|
|
|
||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||
|
|||||||||
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқу мен оқытуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2:
|