Материалдар / Ашық сабақ: Сырым Датұлы "Бала би мен Сырым"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Сырым Датұлы "Бала би мен Сырым"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сырым Датұлы өмірі мен шығармашылығы, Кіші жүз қазақтарының көтерілісін ұйымдастырушысы, Шешендік сөздері, Сырым шешенге қатысты аңыз-әңгімелер
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қараша 2021
4155
16 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Shape2

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ

БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ

МИНИСТРЛІГІ

  Shape1

«БАЛДӘУРЕН» РЕСПУБЛИКАЛЫҚ

ОҚУ – САУЫҚТЫРУ

ОРТАЛЫҒЫ ФИЛИАЛЫ





 




 


Білім кешені


   Бекітілді: Умирзахов Е.Қ.


Пәні: Қазақ әдебиеті

Мектеп: Балдәурен РОСО

Педагогтің аты-жөні

Ускенбаева Б.О.

Күні: 08.10.2021


Сынып: 9 б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сырым Датұлы

«Бала би мен Сырым»


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

  • Көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;

  • Б/С. Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.


Сабақтың мақсаты

  • Шешендік сөздерден алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;

  • Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырады, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.


Бағалау критерийлері:


  • Шешендік сөздерден алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;

  • Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды;

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Кезеңі

5 минут


Ой шақыру:

«Сұрақты қағып ал» әдісі

  • Шешен деген кім?

  • Қандай шешендерді білесіңдер?

  • Қазақ халқының шешендік өнері қанша кезеңге бөлінеді?

  • Шешендік сөздер жанрлық белгілеріне қарай қанша түрге бөлінеді?


Сабақты болжап, тақырыпты анықтау

Сабақ мақсаты мен критерийі анықталады




Сұрақтарға жауап береді



мадақтау


Сабақтың ортасы





5 минут












12 минут












































5 минут
































10 минут

«Құпия хат» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларға хаттарда жасырынған суреттер беріледі. Олардан кім екенін анықтап сұрап, анықталған ақпарат бойынша топқа бөлінеді.

Төле би Асан қайғы Қабанбай батыр

«Бейнебаян»

Сырым Датұлы туралы мәлімет айтылады.

1-тапсырма. Топтық жұмыс.

Кестемен жұмыс

1-топ тапсырмасы
Сырым Датұлының тарихи тұлғасын ашу
Сырым Датұлы бастаған көтеріліс туралы ұсынылған кестені толтырыңдар.



Көтерілісшілердің басты мақсаты

Жеңілу себеп-тері

Тарихи маңызы

Көтеріліс-тің нәтижесі

2-топ тапсырмасы.

Шешендік сөздің түрлеріне анықтама беру.
Сырым шешеннің шешендік сөздерінің түрлерін ажыратып, сипаттама беріңдер.

Шешендік дау

Шешендік толғау

Шешендік арнау






3-топ тапсырмасы.
Бала би мен Сырымға мінездеме беріңдер. Шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректерді жинаймыз.

Бала би

Сырым



Дескриптор:
- Көтерілістің тарихи маңызын ашады.
- Сырым шешеннің шешендік сөздерін талдайды.
- Бала би мен Сырымның бейнесін ашады.

2-тапсырма. «Кубизм» әдісі арқылы шығармадағы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.

Кубикті лақтыру арқылы оқушылар тапсырмаларды орындайды.
«Бала би мен Сырым» шешендік сөзінің аудио нұсқасын тыңдап, жан-жақты талдаңыз.

  • Сипатта (Сырым шешенге сипаттама жасайды);

  • Салыстыр (Бала би мен Сырымның ұқсас қасиеттері мен айырмашылығын салыстырады);

  • Ұсын ( Сырым өзінің шешендік қабілетін қалай, қай жерде пайдаланады?);

  • Дәлелде ( өтірік пен шынның арасы неге төрт елі екенін дәлелдейді);

  • Талда (Шешендік сөз қалай жазылған? Ерекшелігі неде?);

  • Ой толғау (Сырымның жауаптарының астарында не жатыр деп ойлайсыңдар?);

Дескрипторлар:

Кейіпкерге сипаттама жасайды;

Салыстыру жүргізеді;

Өз ойын дәлелдейді;

Жан-жақты талдау жүргізеді;


3-тапсырма «Ой тұжырым» әдісі
1-топ.
1. Суреттеу: Би-шешендердің бойында қандай қасиеттер болуы керек?
2. Салыстыр: екі замандағы би-шешендердің ұқсастығы мен айырмашылығын


2-топ.
1. Байланыстыр: бүгінгі таңда халық арасындағы даулы мәселелер қалай шешіледі?
2. Таңда: Сен Сырымның орнында болсаң жау қолындағы малыңды қалай алар едің?


3-топ.
1. Қолдан: Сырымның бойындағы қандай қасиеттер сенің бойыңнан табылады?
2. Дәлелде: сөз өнерінің жалпы халыққа тигізетін әсерін дәлелдеп жаз.


Дескриптор: Сұрақтарға жауап бере алады;

Дәлелдей алады;






Топқа бөлінеді















Қойылған сұрақтар төңірегінде оқушылар өз ойларымен бөліседі.

Әр оқушының жауабы тыңдалады.



Жеке жұмыс – шешендік сөзді өз бетінше оқиды..

2. Жұптасып пікір алмасады.


3. Топтық талқылау. Шығармашылық тұрғыдан жұмыстана-ды, шешендік сөздердің мән мағынасы, беретін тәрбиесі, ой салар тұстары туралы жеке, жұптық, топтық жұмыста талдайды. Басқа топтарға түсіндіреді.























Өзара ой бөліседі, топтық жұмысты орындайды, сұрақтарға жауап береді.


ҚБ





















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!