Материалдар / Ашық сабақ Тахауи Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесінің тілі 8-сынып

Ашық сабақ Тахауи Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесінің тілі 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесінің тілі" сабағының мақсаты автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін, көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қырқүйек 2022
1429
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бойынша бөлім аты: 4-бөлім: Қиял мен шындық

Мектеп:Х.Досмұхамедов атындағы №4 ЖОББМ КММ

Күні: 09.04.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева Ақмарал Апсаттарқызы

Сынып: 8 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесінің тілі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.2.2.1 Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;

8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;

Сабақтың мақсаттары

Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді атайды, Шығармадағы көркемдегіш құралдарды ажыратады.

Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды: Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін анықтайды, шығармадағы көркемдегіш құралдарды саралайды

Кeйбiр oқушылaр oрындайды: Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды, көркемдегіш құралдардың қолданылу ерекшелігін талдайды,

Бағалау критерийлері

-Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды

-Көркемдегіш құралдардың қолданылу ерекшелігін талдайды,

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды. Әңгіменің көркемдік ерекшелігін бағамдайды.


Тақырыпқа байланысты терминдер: нар, аруана, күйші, күй,

Сабақта қамтылатын құндылықтар

оқушылардың бойында тарихи сана, қазақстандық патриотизм, толеранттылық, өз елінің және басқа елдердің тарихы мен мәдениетіне құрмет, өз ата-бабаларының жетістіктеріне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды дарыту, зерттеушілік, ойлау, коммуникативтік дағдыларды дамыту.

Пәнаралық байланыс

Тарих, ән-саз,

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, бейнематериал

Осыған дейін меңгерілген білім

«Күй аңызы» шығармасында кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 мин.

  1. Шаттық шеңбері (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру)" Жақсы сөз-жарым ырыс"

  2. Топқа бөлу:

1-топ «Домбыра» 2-топ: Жетіген 3-топ: Саз сырнай

4. Оқу мақсаттары және бағалау критерийлерімен таныстыру.



Сабақтың ортасы

5 мин.

























10 мин.


































5 мин.








































5 мин

1-тапсырма.СЖ. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді атап, кейіпкер портретін жасайды

Естемес

Жаңыл

Оразымбет

Жасы елуді алқымдаған, әдемі дөңгелек қара сақалды, биік дөңес мұрынды, кішілеу өткір қоңыр көзі биік қабағының астына терең ұялаған, қағілез кісі. Бұл осы өңірге аты кең жайылған Естемес күйші еді.Тарамыс денелі, қатқыл өңді, терең әжімді егде кісі.

Жасы 16-17-лер шамасында. Қою қара қасты, мөлдір қара көзді, дөңгелек жүзді, қараторының сұлуы екен.үстіндегі жалаң көк көйлегі тозған.

Астына жалын өрген қылаң бесті, үстінде өңіріне зер ұстаған көк камзол, талдырмаш белін қызыл күдері белбеумен қынай буған, басында төбесін көк мақпалмен тыстаған құндыз бөрік.

Дескриптор:

  1. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді атайды

  2. Кейіпкер портретін жасайды

Б. «Басбармақ»



2-тапсырма

Т.Ж.Сараланған тапсырмалар:

«Домбыра» тобы

"GROW" әдісі бойынша Естемес бейнесіне талдау жасаңыз.

G-мақсат: Естеместің алдына қойған мақсаты қандай?

R-қазіргі жағдай: Ситуациядан шығу үшін қандай амал жасады?

O-қолдағы мүмкіндіктер: Қолдағы қандай мүмкіндікті пайдаланды?

W-іс-әрекет: Адамгершілік тұрғыда қандай іс-әрекет жасады?


«Қобыз» тобы "FILA" әдісі Оразымбет бейнесіне талдау жасаңыз.

F-Дерек: Оразымбет туралы мәтіннен дерек келтіріңіз

I-Пікір: Оразымбеттің әрекетіндегі идеяны анықтаңыз

L-Сұрақ: Күйдің шығуына Оразымбеттің қандай қатысы бар?

А-шешім: Оразымбеттің шешімі қандай болды?

F

I

L

A

Дерек

Пікір

Сұрақтар

Шешім






«Жетіген» тобы

SWOT әдісі бойынша Жаңыл бейнесіне талдау жасаңыз

S –күшті жақтары: Жаңылдың күшті жағын сипаттаңыз.

W- әлсіз жақтары: Жаңылдың әлсіз жақтарын сипаттаңыз

O- мүмкіндіктер: Жаңылдың қолда бар мүмкіндігін көрсетіңіз

T-қауіптер: Жаңылға төнген қауіп-қатер


Дескриптор:

  1. автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасына талдау жасайды

2. тілдік көрінісіне талдау жасайды

Қ. Б."Екі жұлдыз, бір тілек"

3-тапсырма

Ж. тапсырмасы:"Сәйкестендіру"әдісі арқылы көркемдеу кұралдарын ажыратады.

Түсінуге қиындық тудырмайтын тілдік тұлғаның түсірілуі, синтаксистік ұғымның толық еместігі


Эллипсис

 Құбылыстар мен заттардың ұқсастық белгілері негізінде астарлы мағынада қолданылуы. Екі нәрсенің не сыртқы түрінің, не ішкі қасиеттерінің жақындығына, ұқсастығына қарай бірінің орнына бірін алмастырып айту


метафора

Заттың, құбылыстың атын тура атамай, суреттеп көрсету, тұспалдап айту дегенді білдіреді


Перифраза

Өзара байланысты балама ұғымдарды қолдану, құбылыс орнына оның ерекше қасиетін көрсету.


метонимия

Бүтіннің орнына бөлшекті немесе керісінше, жалқының орнына жалпыны немесе керісінше қолдану.


Синекдоха

Адамның не заттың ерекше бір белгілерін айқындау.


Эпитет

Заттың не құбылыстың ерекше белгілерін басқа затпен не құбылыспен салыстыра суреттеу.


Теңеу

Екі немесе одан да көп сөздің тіркесуі арқылы жасалатын, құрамындағы сөздердің орнын ауыстыруға келмейтін, бәрі тұтасып бір мағынаға ие болатын, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын тіркестер


тұрақты тіркестер

Дескриптор:

1.Көркемдегіш құралдарды анықтайды.

2.Ұяшықтарды дұрыс сәйкестендіреді.

ҚБ "Басбармақ" әдісі.


4-тапсырма

Сараланған белсенді оқу әдістері:

СЖ."Бинго"әдісін қолданып, мәтіндегі мысалдар арқылы көркемдегіш құралдарды талдайды.



метафора

Қою қара қасты, мөлдіреген қара көзді, дөңгелек жүзді, қара торының сұлуы екен.


портрет

Менің өмірім тұрлаусыз болып барады... Қанша ел көрсем де, жер көрсем де, қайтып оралар бір қазығым жоқ.


Эллипсис

Нарымыз ұзап кетті ғой, кәне, сол Ойсылқараның соңынан ерелік, бір қараға жеткізер.


Перифраза

Балапандай талпынып, жібектей майысып, балшықтан құйғандай, сүйріктей саусақ, оңып кеткен шүберектей.


Теңеу

күрең атты, әдемі дөңгелек қара сақалды, биік дөңес мұрынды, кішілеу өткір қоңыр көзі, жұмсақ әуен


Эпитет

Өлімнен ұят күшті. Сен келгенде бір тостаған сусын тауып бере алмай жерге қарап отырмыз.


тұрақты тіркестер

Дескриптор:

- мәтіндегі мысалдар арқылы көркемдегіш құралдарды талдайды.

Б."Басбармақ"


770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ