Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ тақырыбы: Эволюция дәлелдемелері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ПРОФЕССОР РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ |
ВЫСШИЙ МЕДИКО-СТОМАТОЛОГИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ ПРОФЕССОРА РУЗУДДИНОВА |
БЕКІТЕМІН
«ЖББГӘЭ» пәндер
бөлімінің меңгерушісі
____________Иманалиева А.А
«____» _____________ 2023ж.
Ашық сабақтың әдістемелік нұсқаулығы
Пәні: Биология
Тақырыбы: Эволюцияның дәлелдемелері.
Мамандық: 09110100 «Стоматология»
Біліктілігі: 4S09110102 «Дантист»
Топ: ДТ -114к
Семестр: 2
Сабақ өткізу күні: 18 .04 .2023ж.
Курс:
«Биология» пәнінен өткізілетін ашық сабақтың әдістемелік нұсқаулығын оқытушы: Асжанова Мантай Айтмамырқызы құрастырды.
Мамандықтардың типтік оқу бағдарламасына негізделген:
Мамандығы 09110100 «Стоматология» біліктілігі 4S09110102 «Дантист»,
«Биология» пәнінінен өткізілетін ашық сабақтың әдістемелік нұсқаулығы «Жалпы білім беру, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер» бойынша циклдік әдістемелік комиссияның отырысында қаралып бекітілді.
хаттама № ___ «____» ______________ 2023 ___ ж
ЦӘК төрайымы ____________ Сатаева А.А
Әдістемелік кеңестің отырысында бекітілді
хаттама № ___ «____» ______________ 2023 ___ ж
Пәні: Биология Оқу орны: ПРЖМСК Күні:18.04.2023ж Топ: ДТ -114к топ Оқытушының аты-жөні: Асжанова М.А Студенттердің жалпы саны: 28 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: Эволюцияның дәлелдемелері |
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 10.2.6.2 – Эволюцияның дәлелдемелерін талдау |
|||
Сабақтың мақсаты мен міндеттері |
Білімділігі: Білімалушыларға органикалық дүние эволюциясының дәлелдемелері жайында түсінік бере отырып, білімалушылардың білімін жетілдіру. Дамытушылығы: Білімалушылардың ой - өрісін, сана - сезімдерін, пәнге деген қызығушылығын дамыта отырып, білім беру Тәрбиелілігі: Білімалушыларға білім бере отырып, топпен жұмыс істей білуге, ұқыптылыққа, әдептілікке, жинақылыққа, өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғауға тәрбиелей білу,экологиялық тәрбие беру |
||
Бағалау критерийі |
Сіздің білетініңіз: --Эволюция дәлелдемелерін біледі; Сіздің меңгеретініңіз: -Эволюция дәлелдемелер арасындағы өзара байланысты меңгереді
|
||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты терминология: Эволюция, палеонтология, эмбриология, онтогенез ,филогенез,филогенетикалық қатар,популяция,гендер дрейфі,аналогиялық , гомологиялық мүшелер, биогенетикалық заң. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Палеоценде тіршілік еткен . . , эоценде тіршілік еткен . . , миоценде тіршілік еткен . . , миценде тіршілік еткен . . , плиоценде тіршілік еткен . . . |
||
Құндылықтарды дарыту |
Ғылыми көзқарастарын қалыптастыру. Білімалушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу. |
||
Пәнаралық байланыс |
Тарих- палеонтология қазба қалдықтар , математика-популяция саны, кездесу жиілігі бейнелеу суреттер арқылы тапсырмалар беру, медицина – ұрықтың( эмбрион) дамуы |
||
АКТ қолданудағдылары |
Ноутбук, смартфон, интербелсенді тақта,слайд |
||
Сабақ барысы |
|||
Сабақ кезеңдері |
Оқытушы мен білімалушылардың іс- әрекеттері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 5мин Үй тапсырмасын сұрау 25 минут Үй тапсырмасын бекіту
Жаңа сабақты түсіндіру 20 мин «Танымызды танытайық» арқылы тапсырмалар
Сабақтың ортасы 20 мин «Ойлан тап» арқылы жаңа сабақты талқылау.
Жаңа сабақты бекіту (Кахут ) ойыны арқылы
Қорытындылау «Фишбоун» тәсілі
Үйге тапсырма беру
Қорытынды бағалау 15 мин
Рефлексия 2мин
2 мин
1мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Білімалушыларды түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу. Білімалушылар аударылған түстерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ: «Генетиктер» 2-топ:« Биологтар» 3-топ Эволюционистер» 4-топ: «Саяхатшылар» Әртүрлі эмоциялы смайликтер арқылы бір- біріне жылы лебіз айту. Сабақ 4 кезеңнен тұрады: 1.«Ой қозғау» - нені білеміз? 2. «Іздену» - нені білгім келеді? 3. «Ой дамыту» - танымды дамыту 4. «Ой қорыту» - нені білдік. Тұқым қуалайтын өзгергіштік (мутация) пен эволюция арасындағы өзара байланыс 1.«Ой қозғау» - нені білеміз? а) жалпылама сұрау б) жеке сұрақ-жауап.
Топтарға берілетін тапсырмалар түрлері: Топ тапсырмалары
1.Анықтама мен терминдерді сәйкестендіріңіздер 2.Ғалымдарды анықтаңыздар 3. Берілген сөздерге сызба түрінде анықтама беріңіздер «Сөздік Бинго» Берілген анықтаманың тұсына сәйкес термин сөздерді тауып қойыңыздар 1....- тірі организмдердің эволюциялық дамуының себептері мен қозғаушы күштері, олардың механизмдері және жалпы заңдылықтары туралы ілім. 2.... - бір түрге жататын популяциялар ішінде жүретін әрі сол популяциялардың гендік қорының өзгеруіне және жаңа түрлердің пайда болуына алып келетін эволциялық процестердің жиынтығы. 3.... – жүйелік топтағы
да Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |