Сабақтың тақырыбы: Түркіше Гүлстан
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Түркіше Гүлстан» кітабынан алынған үзінділер туралы мағлұмат беру,
9 әңгіменің түйінін, бүгінгі күнмен байланыстыра отырып ұғындыру.
Дамытушылық: Оқушыларды 9 әңгіменің танымдық сипатын түсіне алатын нәтижеге
жеткізу,көркем мәтінмен жұмыс істей білу дағдысын жетілдіру,
шығармашылыққа баулу.
Тәрбиелік: Оқушыларды ақын еңбектері арқылы адамгершілікке және сыни пікірі
қалыптасқан азамат болуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: интерактивтік әдіс,түсіндіру, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, Блум
технологиясы.
Қолданатын технология: СТО
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, слайд, бейнеролик.
Пәнаралық байланыс:тарих, қазақ тілі, математика
Болжамдап отырған нәтиже: Түркіш Гүлстан кітабынан алынған үзінділер туралы жан-
жақты түсініп, үзінділерге сыни көзқарастары тұрғысынан өз ойын
нақты,дәл жеткізе білетін тұлға.
С
абақтың
жоспары:І.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Оқушылармен амандасу 1 мин
Ә)Сыныпты түгелдеу,зейіндерін сабаққа аудару.
1
.Қызығушылықтарын
ояту
2.«Сауат ашу» стратегиясы 3 мин
Тарих тойын тойлады алты алашым,
Осы бір қуанышымыз тарқамасын!
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
1
.Сұрақ-жауап
минуты
2.Қорытындылау 10 мин
ІІІ. Жаңа сабақ
1
.Мағынаны
тану
А)«Ғылыми талдау» стратегиясы 9 әңгімені 9 оқушыға талдатамын.
Ә)«Түсініктеме күнделігі» стратегиясы
Б) «Түртіп алу» стратегиясы 15 мин
В
) Қорытындылау.
Бейнеролик 8 мин
І
V.Сабақты
бекіту. Ой
толғаныс
А) «Пікірімді білдірсем ... » стратегиясы 5 мин
Геометриялық фигуралар бойынша
![]()
V.Үйге тапсырма: Түрікше Гүлстан 1 мин
V
І.
Бағалау. 2 мин
Сабақтың барысы:
А) Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгелдеу.
Ә) Сыныптың сабаққа даярлығын қадағалау.
1)Қызығушылықтарын ояту.
«Сауат ашу» стратегиясы
Тарих тойын тойлады алты алашым,
Осы бір қуанышымыз тарқамасын!
7-8 қазанда өткен елдігімізді танытып, мерейіміз тасыған күн туралы не білеміз?
Әр оқушы өз көргенін, естігенін ортаға салады.
Қорытындылау. Біздің қасиетті жерімізді ықылым замандарда ұлы дала деп, ал бабаларымызды ұлы даланың ұрпақтары деп атаған,б із солардың жалғасымыз, ұлы даланың мұрагерлеріміз. Сол үшін біз өзіміздің елімізді, жерімізді сүйіп, өркендетуге үлесімізді қосуымызкерек.Біз сол үшін де білімді жан-жақты азамат болуға тиіспіз, жан-жақтарымызды көрсеткендеріңе рахмет айта отырып, ендігі кезекті білімге берейік.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
3 топтан 3 оқушыдан сұраймын.
1.Сұрақ-жауап минуты
2. Қорытындылау.
Сайф Сарай – Алтын Орда әдебиетінің ХІV ғасырдағы аса көрнекті өкілі.Ол лирик және эпик ақын, аудармашы С.Сарайдың көлемді еңбегі «Гүлстан бин-түркі» («Түркі тіліндегі Гүлстан») бұл еңбегі Еділ сағасындағы Сарай қаласында бастап, Египеттегі Ніл өзені бойында жазып бітірген екен.Бұл еңбекті 70 жасында аударып бітіріпті.
Алтын Орданы Өзбек хан билеп тұрған еді.
ІІІ. Жаңа сабақ
Үш топқа топтау атын беремін.Сол топтың аты бойынша ойланып отыруын тапсырамын.Топтағы оқушылар 9 әңгімені бөліп беремін. Ол оқушылар «Ғылыми талдау» стратегиясы бойынша талдап, «Түсініктеме күнделігіне» әңгімеге сәйкес мақал-мәтел жазады, оны тақтаға іледі.Оқушылар дәптеріне жазады.
Қорытындылау. Бейнеролик көрсетіледі.
Бейнекөрініс бойынша 3 оқушы пікірін ортаға салады.
Қорытынды.
С. Сарай «Гүлстан бит- түркте» 9 тараудан тұрады екен.Ел-билеушілер, халық бұқарасы, қанағат-ынсап,тілге сақ болу, жігіттік шақ, тәлім-тәрбие,әдептілік, кәріліктің адамды кәсіп етіпқоятыны туралы айтып,осы бағыттағы әрбір сауалға жауап бередіекен.
ІV.Сабақты бекіту. Ой толғаныс.
«Пікірімді білдірсем» стратегиясы . Геометриялық фигуралар арқылы өз ойларын білдіреді.
V.Үйге тапсырма: Түрікше Гүлстан
VІ. Бағалау. Оқушыларды білімдеріне сай бағалаймын
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Түркіше Гүлстан»
Ашық сабақ «Түркіше Гүлстан»
Сабақтың тақырыбы: Түркіше Гүлстан
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Түркіше Гүлстан» кітабынан алынған үзінділер туралы мағлұмат беру,
9 әңгіменің түйінін, бүгінгі күнмен байланыстыра отырып ұғындыру.
Дамытушылық: Оқушыларды 9 әңгіменің танымдық сипатын түсіне алатын нәтижеге
жеткізу,көркем мәтінмен жұмыс істей білу дағдысын жетілдіру,
шығармашылыққа баулу.
Тәрбиелік: Оқушыларды ақын еңбектері арқылы адамгершілікке және сыни пікірі
қалыптасқан азамат болуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: интерактивтік әдіс,түсіндіру, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, Блум
технологиясы.
Қолданатын технология: СТО
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, слайд, бейнеролик.
Пәнаралық байланыс:тарих, қазақ тілі, математика
Болжамдап отырған нәтиже: Түркіш Гүлстан кітабынан алынған үзінділер туралы жан-
жақты түсініп, үзінділерге сыни көзқарастары тұрғысынан өз ойын
нақты,дәл жеткізе білетін тұлға.
С
абақтың
жоспары:І.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Оқушылармен амандасу 1 мин
Ә)Сыныпты түгелдеу,зейіндерін сабаққа аудару.
1
.Қызығушылықтарын
ояту
2.«Сауат ашу» стратегиясы 3 мин
Тарих тойын тойлады алты алашым,
Осы бір қуанышымыз тарқамасын!
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
1
.Сұрақ-жауап
минуты
2.Қорытындылау 10 мин
ІІІ. Жаңа сабақ
1
.Мағынаны
тану
А)«Ғылыми талдау» стратегиясы 9 әңгімені 9 оқушыға талдатамын.
Ә)«Түсініктеме күнделігі» стратегиясы
Б) «Түртіп алу» стратегиясы 15 мин
В
) Қорытындылау.
Бейнеролик 8 мин
І
V.Сабақты
бекіту. Ой
толғаныс
А) «Пікірімді білдірсем ... » стратегиясы 5 мин
Геометриялық фигуралар бойынша
![]()
V.Үйге тапсырма: Түрікше Гүлстан 1 мин
V
І.
Бағалау. 2 мин
Сабақтың барысы:
А) Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгелдеу.
Ә) Сыныптың сабаққа даярлығын қадағалау.
1)Қызығушылықтарын ояту.
«Сауат ашу» стратегиясы
Тарих тойын тойлады алты алашым,
Осы бір қуанышымыз тарқамасын!
7-8 қазанда өткен елдігімізді танытып, мерейіміз тасыған күн туралы не білеміз?
Әр оқушы өз көргенін, естігенін ортаға салады.
Қорытындылау. Біздің қасиетті жерімізді ықылым замандарда ұлы дала деп, ал бабаларымызды ұлы даланың ұрпақтары деп атаған,б із солардың жалғасымыз, ұлы даланың мұрагерлеріміз. Сол үшін біз өзіміздің елімізді, жерімізді сүйіп, өркендетуге үлесімізді қосуымызкерек.Біз сол үшін де білімді жан-жақты азамат болуға тиіспіз, жан-жақтарымызды көрсеткендеріңе рахмет айта отырып, ендігі кезекті білімге берейік.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
3 топтан 3 оқушыдан сұраймын.
1.Сұрақ-жауап минуты
2. Қорытындылау.
Сайф Сарай – Алтын Орда әдебиетінің ХІV ғасырдағы аса көрнекті өкілі.Ол лирик және эпик ақын, аудармашы С.Сарайдың көлемді еңбегі «Гүлстан бин-түркі» («Түркі тіліндегі Гүлстан») бұл еңбегі Еділ сағасындағы Сарай қаласында бастап, Египеттегі Ніл өзені бойында жазып бітірген екен.Бұл еңбекті 70 жасында аударып бітіріпті.
Алтын Орданы Өзбек хан билеп тұрған еді.
ІІІ. Жаңа сабақ
Үш топқа топтау атын беремін.Сол топтың аты бойынша ойланып отыруын тапсырамын.Топтағы оқушылар 9 әңгімені бөліп беремін. Ол оқушылар «Ғылыми талдау» стратегиясы бойынша талдап, «Түсініктеме күнделігіне» әңгімеге сәйкес мақал-мәтел жазады, оны тақтаға іледі.Оқушылар дәптеріне жазады.
Қорытындылау. Бейнеролик көрсетіледі.
Бейнекөрініс бойынша 3 оқушы пікірін ортаға салады.
Қорытынды.
С. Сарай «Гүлстан бит- түркте» 9 тараудан тұрады екен.Ел-билеушілер, халық бұқарасы, қанағат-ынсап,тілге сақ болу, жігіттік шақ, тәлім-тәрбие,әдептілік, кәріліктің адамды кәсіп етіпқоятыны туралы айтып,осы бағыттағы әрбір сауалға жауап бередіекен.
ІV.Сабақты бекіту. Ой толғаныс.
«Пікірімді білдірсем» стратегиясы . Геометриялық фигуралар арқылы өз ойларын білдіреді.
V.Үйге тапсырма: Түрікше Гүлстан
VІ. Бағалау. Оқушыларды білімдеріне сай бағалаймын
шағым қалдыра аласыз













