Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар. Пәні: Биология
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тіршіліктің жасушалық емес формалары |
Мектеп: №12 С.Сейфуллин |
|||
|
Күні: 29.11.17ж |
Мұғалімнің аты - жөні: Құрманбек А |
|||
|
Сынып: 10ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасушадағы зат және энергия алмасу. Зат алмасу реакцияларының катализдік сипаты.Пластикалық алмасу. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
Метоболизмнің тірі ағзалар үшін маңызын, пластикалық алмасудың жүру барысы мен ағза үшін маңызын түсіну. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
Тақырыпты қайталап, зат алмасу, оның кезеңдері туралы мағлұмат алып, талдап айта алады. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
Пластикалық алмасудың мәні мен оның жүру барысы туралы кластер жасап талдай алады. |
|||
|
Кейбір оқушылар: |
Пластикалық алмасудың тірі ағзалар үшін маңызына эсе жазады. |
|||
|
Бағалау критерийлері: |
Тақырыпты қайталап, зат алмасу, оның кезеңдері туралы мағлұмат алып, талдап айта алады. Пластикалық алмасудың мәні мен оның жүру барысы туралы кластер жасап талдай алады. Пластикалық алмасудың тірі ағзалар үшін маңызына эсе жазады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Термин сөздердің дұрыс жазылуы мен айтылуын қадағалау.Метаболизм, катаболизм, анаболизм, |
|||
|
Құндылықтарға баулу: |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты. Біздің басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандарды даярлаудың жаңа тиімді жүйесі жасалды |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Өсімдіктану, жануартану, анотомия |
|||
|
Алдыңғы білім: |
Вирустық аурулардың алдын алу. Зат алмасу туралы төменгі сыныптан білімдері бар |
|||
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Мұғалім оқушыларды түсті жетондар арқылы топқа бөледі. Ноутбукпен тренинг өткізу. Үй тапсырмасы бойынша тексеру.
Вирустық ауруларды тап. Туберкулез, тұмау, баспа, шешек, сары ауру, құздама, житс, ұшық, сарып, аусыл, құтыру
1.АИВ Вирусы 1970 жылдан бастап белгілі. 2.Нуклеин қышқылы мен нәруызды спора қаптайды 3.АИВ организмнен тыс ортада тіршілік етеді. 4.Житс ауа тамшылары, түшкіру, жөтелу, арқылы жұғады. 5.АИВ –лимфоциттер, макрофагтар, дендридті жасушаларды зақымдайды.
|
Ноутбук Тапсырма сұрақтары |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Әртүрлі ағзалардың зат алмасу ерекшеліктері туралы электронды оқулықтан ақпарат көрсету, мағлұмат беру. Топ бойынша оқушыларға кластер құруға тапсырма беру 1-топ. Зат алмасу, катаболизм 2-топ Анаболизм 3-топ. Катаболизм және анаболизм арасындағы энергия алмасу Оқушылар топ болып жасаған кластерлерін басқа топтарға көрсетіп, түсіндіреді. |
Оқулық Ноутбук, Суреттер, слайдтар А4 форматтағы қағаздар маркерлер |
|||
|
Сабақтың соңы |
Биологиялық диктант Метоболизм ...................... және ....................... болып ............ бөлінеді. Катаболизм процесі кезінде ....................... заттар түзіледі, ал анаболизм кезінде ................. синтезделеді. Оқулықтағы 128 беттегі кестені толтыру Үйге тапсырма: 23-тақырыпты қайталау. Негізгі термин сөздерге анықтама беру. |
Термин сөздер |
|||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Жасушадағы энергетикалық алмасу немесе организмнің тыныс алуы туралы сызбанұсқа дайындау. |
Кері байланыс Мына сұрақтарға жауап жаз: Мен бүгін түсіндім Мен түіне алмадым Мен түсінгім келеді |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесі АКТ-мен байланыс, Құндылықтарға байланыс. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бүгінгі сабақта белсенді оқу үдерісі байқалды ма? |
|
|||
|
Сабақтың тиімді тұстары: |
|
||||
|
Сабақтың сәтсіз тұстары: |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Зат алмасу"
Ашық сабақ "Зат алмасу"
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар. Пәні: Биология
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тіршіліктің жасушалық емес формалары |
Мектеп: №12 С.Сейфуллин |
|||
|
Күні: 29.11.17ж |
Мұғалімнің аты - жөні: Құрманбек А |
|||
|
Сынып: 10ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасушадағы зат және энергия алмасу. Зат алмасу реакцияларының катализдік сипаты.Пластикалық алмасу. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
Метоболизмнің тірі ағзалар үшін маңызын, пластикалық алмасудың жүру барысы мен ағза үшін маңызын түсіну. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
Тақырыпты қайталап, зат алмасу, оның кезеңдері туралы мағлұмат алып, талдап айта алады. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
Пластикалық алмасудың мәні мен оның жүру барысы туралы кластер жасап талдай алады. |
|||
|
Кейбір оқушылар: |
Пластикалық алмасудың тірі ағзалар үшін маңызына эсе жазады. |
|||
|
Бағалау критерийлері: |
Тақырыпты қайталап, зат алмасу, оның кезеңдері туралы мағлұмат алып, талдап айта алады. Пластикалық алмасудың мәні мен оның жүру барысы туралы кластер жасап талдай алады. Пластикалық алмасудың тірі ағзалар үшін маңызына эсе жазады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Термин сөздердің дұрыс жазылуы мен айтылуын қадағалау.Метаболизм, катаболизм, анаболизм, |
|||
|
Құндылықтарға баулу: |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты. Біздің басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандарды даярлаудың жаңа тиімді жүйесі жасалды |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Өсімдіктану, жануартану, анотомия |
|||
|
Алдыңғы білім: |
Вирустық аурулардың алдын алу. Зат алмасу туралы төменгі сыныптан білімдері бар |
|||
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Мұғалім оқушыларды түсті жетондар арқылы топқа бөледі. Ноутбукпен тренинг өткізу. Үй тапсырмасы бойынша тексеру.
Вирустық ауруларды тап. Туберкулез, тұмау, баспа, шешек, сары ауру, құздама, житс, ұшық, сарып, аусыл, құтыру
1.АИВ Вирусы 1970 жылдан бастап белгілі. 2.Нуклеин қышқылы мен нәруызды спора қаптайды 3.АИВ организмнен тыс ортада тіршілік етеді. 4.Житс ауа тамшылары, түшкіру, жөтелу, арқылы жұғады. 5.АИВ –лимфоциттер, макрофагтар, дендридті жасушаларды зақымдайды.
|
Ноутбук Тапсырма сұрақтары |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Әртүрлі ағзалардың зат алмасу ерекшеліктері туралы электронды оқулықтан ақпарат көрсету, мағлұмат беру. Топ бойынша оқушыларға кластер құруға тапсырма беру 1-топ. Зат алмасу, катаболизм 2-топ Анаболизм 3-топ. Катаболизм және анаболизм арасындағы энергия алмасу Оқушылар топ болып жасаған кластерлерін басқа топтарға көрсетіп, түсіндіреді. |
Оқулық Ноутбук, Суреттер, слайдтар А4 форматтағы қағаздар маркерлер |
|||
|
Сабақтың соңы |
Биологиялық диктант Метоболизм ...................... және ....................... болып ............ бөлінеді. Катаболизм процесі кезінде ....................... заттар түзіледі, ал анаболизм кезінде ................. синтезделеді. Оқулықтағы 128 беттегі кестені толтыру Үйге тапсырма: 23-тақырыпты қайталау. Негізгі термин сөздерге анықтама беру. |
Термин сөздер |
|||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Жасушадағы энергетикалық алмасу немесе организмнің тыныс алуы туралы сызбанұсқа дайындау. |
Кері байланыс Мына сұрақтарға жауап жаз: Мен бүгін түсіндім Мен түіне алмадым Мен түсінгім келеді |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесі АКТ-мен байланыс, Құндылықтарға байланыс. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бүгінгі сабақта белсенді оқу үдерісі байқалды ма? |
|
|||
|
Сабақтың тиімді тұстары: |
|
||||
|
Сабақтың сәтсіз тұстары: |
|
||||
шағым қалдыра аласыз













