|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Адам жанының құпиясы» бөлімі. Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты. |
Мектеп: Восход жалпы орта білім беретін мектебі |
||
|
Күні: 4.02.21ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Кумаева Светлана Абаевна |
||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин. «Шұғаның белгісі» хикаятының кейіпкерлер әлемі. |
||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
9.1.3.1. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығарманың идеясын анықтайды. Кейіпкерлерге образы жағынан іс- әрекеттері жағынан сипаттама береді. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлер өміріне сипаттама беріп, өз пікірін дәлелдейді. |
|||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма мазмұнын түсінеді және қойылған сұрақтарға жауап бере алады |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. |
||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік дағдылар: түсіну және жауап беру |
||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әйел, теңсіздік |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Шұға мен Әбдірахманның қосылуына не кедергі болды? -Әйел теңсіздігі дегенді қалай түсінесің? -Шығарма не себепті Шұғаның белгісі деп аталған? |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың назарын бірлескен жұмыстың артықшылықтарына аудару. |
||
|
Пəнаралық байланыс |
Тарих пәні |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Шығармаға ұқсас басқа да шығармаларды білуі, талдай алуы. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ширату Оқушылармен амандасу. Тақырыпты болжау үшін «Қазына іздеу жолында» сабақ тақырыбына қатысты сөздерді жасырамын. Оқушылар жасырылған сөздер табу керек. Күрделілік деңгейін арттыру үшін, тақырыпқа қатысы жоқ сөздер қосып, оқушылардан оларға қажетті және қажет емес сөздерді ажыратуды сұраймын. (Жасырылған сөздер: кейіпкер, идея. Тақырыпқа қатысы жоқ сөздер: бостандық, мәлімет, қайшылық, сұлба, бейне. - Берілген сөздердің ішінде тақырыпқа қатысты сөздер кездесе ме? -Кездессе қай сөздер қажет деп ойлайсыңдар? Және қажет емес сөздер қайсысы?) |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білу және түсіну. «Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты.» (Слайд) «Ой қозғау» - Шығарма не себепті Шұғаның белгісі деп аталған? (Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты нақтылайды). 1-тапсырма . Жұмыс түрі. ТЖ «Ақыл- ой кестесі» әдісі. Шығарманың негізгі идеясын анықтап, кейіпкер әрекетіне сипаттама жазыңыз.
Дескриптор * шығарманың негізгі идеясын анықтайды * кейіпкерлер образын ашады *шығарма идеясына сай кейіпкерлер әрекетіне көзқарасын білдіреді ҚБ. 2 жұлдыз, 1 тілек. Саралау тәсілі. «Диалог және қолдау» әдісі. Тапсырма арқылы қолдау
2-тапсырма. Жұмыс түрі. ЖЖ. «Дербес пікір жазу» әдісі. 7-8 минут ішінде қарастырылған тақырып бойынша өз ойын жазады. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты көзқарасы сұралады. 1.Шығарма бойынша өзіндік пікіріңіз- 1 сөйлеммен 2. Дәлеліңіз - 2 сөйлеммен 3. Кейіпкерлерге қатысты көзқарасыңыз бен дәлеліңіз- 2 сөйлеммен 4. Өз пікіріңізді дәлелдейтін мысал - 1 сөйлеммен. 5. Өз пікіріңізге қарсы дәлел жазыңыз - 1 сөйлеммен 6. Қорытынды – 2 сөйлеммен. Дескриптор * Шығарма бойынша өзіндік пікір мен дәлел жазады. * шығарма кейіпкерлеріне қатысты көзқарас пен дәлел келтіреді * өз пікірін білдіріп, пікіріне қарсы пікір жазады. * қорытынды жасайды. ҚБ: «Жапондық бағалау» арқылы бағаланады. Саралау тәсілі: «Мазмұн» тәсіл. Оқушы пікіріне сәйкес келетін дәлелдерді ұсынып, өз таңдауын жасау.
3-тапсырма. Жұмыс түрі. ТЖ. «Интервью» блиц ойын дісі. Оқушылар арасынан тілші сайланады. Тілші әр оқушыға тақырыпқа қатысты сұрақ қояды. Оқушылар қойылған сұрақтың негізінде интервью береді. Дескриптор * тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. * қойылған сұрақтар негізінде интервью береді. ҚБ: «Жарайсың! Керемет! Тамаша!» мадақ сөздер арқылы бағаланады. Саралау тәсілі: «Нәтиже» әдісі. Оқушылардың шығарманы қаншалықты түсінгендерін білемін. |
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5мин |
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі. Сабақта алған білімдерін көрсетілген ретпен белгілеуді тапсырады.
Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? |
Оқушылар сабақтан алған білімдерін «Бес саусақ» әдісіне түсіреді.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Шұғаның белгісі 9-сынып
Ашық сабақ.Шұғаның белгісі 9-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Адам жанының құпиясы» бөлімі. Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты. |
Мектеп: Восход жалпы орта білім беретін мектебі |
||
|
Күні: 4.02.21ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Кумаева Светлана Абаевна |
||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин. «Шұғаның белгісі» хикаятының кейіпкерлер әлемі. |
||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
9.1.3.1. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығарманың идеясын анықтайды. Кейіпкерлерге образы жағынан іс- әрекеттері жағынан сипаттама береді. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлер өміріне сипаттама беріп, өз пікірін дәлелдейді. |
|||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма мазмұнын түсінеді және қойылған сұрақтарға жауап бере алады |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. |
||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік дағдылар: түсіну және жауап беру |
||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әйел, теңсіздік |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Шұға мен Әбдірахманның қосылуына не кедергі болды? -Әйел теңсіздігі дегенді қалай түсінесің? -Шығарма не себепті Шұғаның белгісі деп аталған? |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың назарын бірлескен жұмыстың артықшылықтарына аудару. |
||
|
Пəнаралық байланыс |
Тарих пәні |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Шығармаға ұқсас басқа да шығармаларды білуі, талдай алуы. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ширату Оқушылармен амандасу. Тақырыпты болжау үшін «Қазына іздеу жолында» сабақ тақырыбына қатысты сөздерді жасырамын. Оқушылар жасырылған сөздер табу керек. Күрделілік деңгейін арттыру үшін, тақырыпқа қатысы жоқ сөздер қосып, оқушылардан оларға қажетті және қажет емес сөздерді ажыратуды сұраймын. (Жасырылған сөздер: кейіпкер, идея. Тақырыпқа қатысы жоқ сөздер: бостандық, мәлімет, қайшылық, сұлба, бейне. - Берілген сөздердің ішінде тақырыпқа қатысты сөздер кездесе ме? -Кездессе қай сөздер қажет деп ойлайсыңдар? Және қажет емес сөздер қайсысы?) |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білу және түсіну. «Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты.» (Слайд) «Ой қозғау» - Шығарма не себепті Шұғаның белгісі деп аталған? (Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты нақтылайды). 1-тапсырма . Жұмыс түрі. ТЖ «Ақыл- ой кестесі» әдісі. Шығарманың негізгі идеясын анықтап, кейіпкер әрекетіне сипаттама жазыңыз.
Дескриптор * шығарманың негізгі идеясын анықтайды * кейіпкерлер образын ашады *шығарма идеясына сай кейіпкерлер әрекетіне көзқарасын білдіреді ҚБ. 2 жұлдыз, 1 тілек. Саралау тәсілі. «Диалог және қолдау» әдісі. Тапсырма арқылы қолдау
2-тапсырма. Жұмыс түрі. ЖЖ. «Дербес пікір жазу» әдісі. 7-8 минут ішінде қарастырылған тақырып бойынша өз ойын жазады. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты көзқарасы сұралады. 1.Шығарма бойынша өзіндік пікіріңіз- 1 сөйлеммен 2. Дәлеліңіз - 2 сөйлеммен 3. Кейіпкерлерге қатысты көзқарасыңыз бен дәлеліңіз- 2 сөйлеммен 4. Өз пікіріңізді дәлелдейтін мысал - 1 сөйлеммен. 5. Өз пікіріңізге қарсы дәлел жазыңыз - 1 сөйлеммен 6. Қорытынды – 2 сөйлеммен. Дескриптор * Шығарма бойынша өзіндік пікір мен дәлел жазады. * шығарма кейіпкерлеріне қатысты көзқарас пен дәлел келтіреді * өз пікірін білдіріп, пікіріне қарсы пікір жазады. * қорытынды жасайды. ҚБ: «Жапондық бағалау» арқылы бағаланады. Саралау тәсілі: «Мазмұн» тәсіл. Оқушы пікіріне сәйкес келетін дәлелдерді ұсынып, өз таңдауын жасау.
3-тапсырма. Жұмыс түрі. ТЖ. «Интервью» блиц ойын дісі. Оқушылар арасынан тілші сайланады. Тілші әр оқушыға тақырыпқа қатысты сұрақ қояды. Оқушылар қойылған сұрақтың негізінде интервью береді. Дескриптор * тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. * қойылған сұрақтар негізінде интервью береді. ҚБ: «Жарайсың! Керемет! Тамаша!» мадақ сөздер арқылы бағаланады. Саралау тәсілі: «Нәтиже» әдісі. Оқушылардың шығарманы қаншалықты түсінгендерін білемін. |
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5мин |
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі. Сабақта алған білімдерін көрсетілген ретпен белгілеуді тапсырады.
Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? |
Оқушылар сабақтан алған білімдерін «Бес саусақ» әдісіне түсіреді.
|
шағым қалдыра аласыз














