САБАҚ:Ауа. Ауаның құрамы | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің есімі:
|
СЫНЫП: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: 0 |
Негізгі түсініктер:Эвристикалық әңгіме, жақын арадағы даму аймағы диалог (ЖАДА) | Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту | Бағалау:Қалыптастырушы бағалау |
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | 7.3.1.1-ауа құрамын білу;7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.Ауаның құрамы мен заттардың жануы туралы білімдерін қалыптастыру. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
Оқытудың нәтижесі | Оқушыларда себеп- салдарлық байланыс негізінде ақпаратты өндеу дағдыларының дамуы жалғасады, іскеліктері қалыптасады. Жалпы оқу қабілетңн дамытуға ықпал етеді. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Тілдік құзіреттілік | Пәндік мақсат: бақылау, тәжірибе арқылы өз ойларын, болжамдарын айтады.Тілдік мақсат: пәнге қатысты арнайы лексиканың көмегімен тәжірибелерді бақылай отырып, ауаның газдар қоспасы екенін сипаттайды.Пәнге қатысты лексика және терминология: оттек, азот, көмірқышқыл газы, гелий, неон, аргон, криптон, оксид, ксенон, инертті газдар, атмосфера, қара және түсті металлургия, мұнай химиясы, энергетика, қағаз-целлюлоза өндірісі, жануды қолдайды, жану, тұтану, өртсөндіргіш, т.б.Диалогке /жазылымға қажетті тіркестер: Ауадағы газдардың барлығы.......қолдамайды, себебі, .......Ауаны ластанудан қорғау қажет, себебі,.......Атмосфера ауасы ластануда, өйткені..........әртүрлі аурулар..... өсімдік, жануар ағзасы.... планетаға қауіп төнеді. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, тұжырымдамалық карта «Борт күнделігі», еркін әңгіме, кубизм, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Алдыңғы тақырып | Ауа (Ғылымға кіріспе 1-4 сыныптар)Жер атмосферасы (жаратылыстану 5-сынып) |
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы5 минут
|
Топқа бөлу 2 минутОқу құралдарына байланысты Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке»Оқушылардың бір- біріне деген жылы сөздері | Жіпте жайылған фотосуреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді.
Алған суреттері бойынша2 топқа орналасады.
|
Үй тапсырмасы8 минут | Өткен тақырып бойынша тұжырымдамалық карта толтыру.Қосымша 1.
| «Тұжырымдамалық карта» әдісі |
1 минут |
| Кемпірқосақсуреті |
Ортасы14 минут | Білу және түсіну 10 минут1 топ «Борт күнделігі» Мәтінді «Борт күнделігі» әдісімен меңгеруБерілген кестені толтыруБірінші бағанға өздері мәтіннен алған белгілі ақпаратты жазады, екінші бағанға мәтінді оқып, жаңа ақпаратты жазып, оны түсіндіреді.2 топ. «Еркін әңгіме»Атмосфераны ластанудан сақтау үшін қандай ұсыныс –шара қолдануға болады?
|
Борт күнделігін толтыру.1 топ.Оқушылар өз ойларын кестеге түсіріп өз ойларын жазып оқып береді. 2 топ.Аталған мәселеден шығу жолдарын қарастыра отырып еркін әңгіме жазады. |
Аяқталуы10 минут | «Кубизм» әдісіЖүйеле - ауаның құрамына кіретін газдарды жүйелеп ата?Дәлелде- француз химигі ауа құрамында болатын газдар қоспасын қалай дәлелдеді?Тұжырым жаса- қоршаған ортаға бөлінетін зиянды заттардың жартысынан көбі автомобильдер үлесіне қаншалықты тиесілі?Біріктір- не себепті Қазақстан Республикасы Үкіметі «Жасыл ел» бағдарламасын қабылдады?Ата - Ауаны ластаушы табиғи және жасанды көздерді ата?Жалғастыр- Егерде мен эколог болсам қандай бағдарламаны іске асырар едім? |
|
|
|
|
2 минут | Оқушыларға сабаққа өте жақсы қатысқандарыңыз үшін білім кілтін табыс етемін!!! |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуалқандай болды?Мен жоспарлаған саралау шараларытиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім? |