|
Бөлім |
Физикалық география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жумадилова қ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
15.11.2022 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.5 - температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді 7.3.2.6 - жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар метеорологиялық элементтерді сипаттайды, маңыздылығын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа даярлықтарына назар аудару. Ү йтапсырмасы «Бинго» ойыны арқылы сұрау Ауа райы дегеніміз не Атмосфера құрамында қандай газдар бар Атмосфера қандай қабаттардан тұрады Қазіргі кезде Жердің ауа қабықшасын зерттеу қалай жүзеге асырылады (Дүниежүзілік метеорология ұйымына жетекшілігімен( Биік таулар мен полярлық аймақтардың атмосферасы қалай зерттеледі (Автоматты радиометерология( Радиозонд аспабы арқылы ....................................................... Еркін ұшуға жіберілген аспап, 30-40 км биіктікте атмосфера жағдай туралы деректерді жинайды. Видео көрсету Түрткі сұрақтар қою |
сұрақтарға жауап береді Видео көреді, сұрақтарға жауап береді |
Қол шапалақ |
Оқулық Интер белсенді тақта https://www.youtube.com/watch?v=2X8NO_nILZo&t=145s |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінді оқып танысады, пікір алмасады Оқушыларға сұрақ. Ауа-райын қалай зерттейміз? 1 тапсырма «Тұжырымдамалық карта» құрастыру Оқушылар оқулықтарын пайдалана отырып, қысым, бұлт, жауын-шашын, ылғалдылық, жел ұғымдарын өздері оқып бір-біріне түсіндіреді. 2 тапсырма «Аспаптар аялдамасы» атмосфералық метеорологиялық элеметтерді өлшейтін құралдармен танысу, қолдану жолдарын түсіндіру
Тапсырма №3«Синоптиктер аялдамасы» топтық жұмыс Климатограмма бойынша жауап беріңіз:
ЭБҚ оқушы тапсырмасы. Сәйкестендіру кестесі» . Суреттегі метеорологиялық құралдардың аттарын жазыңыз, қолданылуын түсіндіріңіз « Сәйкестендіру кестесі» .
Жеке жұмыс. Онкүн ішіндегі орташа ауа температурасын есепте
|
ауызша жауап береді Суреттердің сәйкестігін анықтайды, ауызша жауап береді Постер жасап, қорғайды ауа райына болжам жасайды Жазбаша орындайды Температураның олрташа көрсеткішін табады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау |
оқулық атлас кескін карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту Үйге тапсырма Кері байланыс |
Тапсырма №4 Хабарландыру Дүниежүзінің климаттық картасын оқу (атлас картадағы дүниежүзінің климаттық картасын талдайдау, Қазақстанның синоптикалық картасын оқу, ауа райына болжам жасау, өз ойларын қорытындылап, дәлелдеу. Оқу
|
Ауызша жауап береді Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Атлас карта Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа райы және метеорологиялық эелементтер
Ауа райы және метеорологиялық эелементтер
|
Бөлім |
Физикалық география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жумадилова қ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
15.11.2022 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.5 - температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді 7.3.2.6 - жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар метеорологиялық элементтерді сипаттайды, маңыздылығын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа даярлықтарына назар аудару. Ү йтапсырмасы «Бинго» ойыны арқылы сұрау Ауа райы дегеніміз не Атмосфера құрамында қандай газдар бар Атмосфера қандай қабаттардан тұрады Қазіргі кезде Жердің ауа қабықшасын зерттеу қалай жүзеге асырылады (Дүниежүзілік метеорология ұйымына жетекшілігімен( Биік таулар мен полярлық аймақтардың атмосферасы қалай зерттеледі (Автоматты радиометерология( Радиозонд аспабы арқылы ....................................................... Еркін ұшуға жіберілген аспап, 30-40 км биіктікте атмосфера жағдай туралы деректерді жинайды. Видео көрсету Түрткі сұрақтар қою |
сұрақтарға жауап береді Видео көреді, сұрақтарға жауап береді |
Қол шапалақ |
Оқулық Интер белсенді тақта https://www.youtube.com/watch?v=2X8NO_nILZo&t=145s |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінді оқып танысады, пікір алмасады Оқушыларға сұрақ. Ауа-райын қалай зерттейміз? 1 тапсырма «Тұжырымдамалық карта» құрастыру Оқушылар оқулықтарын пайдалана отырып, қысым, бұлт, жауын-шашын, ылғалдылық, жел ұғымдарын өздері оқып бір-біріне түсіндіреді. 2 тапсырма «Аспаптар аялдамасы» атмосфералық метеорологиялық элеметтерді өлшейтін құралдармен танысу, қолдану жолдарын түсіндіру
Тапсырма №3«Синоптиктер аялдамасы» топтық жұмыс Климатограмма бойынша жауап беріңіз:
ЭБҚ оқушы тапсырмасы. Сәйкестендіру кестесі» . Суреттегі метеорологиялық құралдардың аттарын жазыңыз, қолданылуын түсіндіріңіз « Сәйкестендіру кестесі» .
Жеке жұмыс. Онкүн ішіндегі орташа ауа температурасын есепте
|
ауызша жауап береді Суреттердің сәйкестігін анықтайды, ауызша жауап береді Постер жасап, қорғайды ауа райына болжам жасайды Жазбаша орындайды Температураның олрташа көрсеткішін табады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау |
оқулық атлас кескін карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту Үйге тапсырма Кері байланыс |
Тапсырма №4 Хабарландыру Дүниежүзінің климаттық картасын оқу (атлас картадағы дүниежүзінің климаттық картасын талдайдау, Қазақстанның синоптикалық картасын оқу, ауа райына болжам жасау, өз ойларын қорытындылап, дәлелдеу. Оқу
|
Ауызша жауап береді Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Атлас карта Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















