Мектеп:
|
№7
мектеп-лицейі
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Әлкеева
Б
|
Күні:04.09.2018ж
|
|
Пән/Сынып: 6
|
Әдебиет ,
6-сынып
|
Қатысқаны/қатыспағаны:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
Туған жерім-алтын
бесігім
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Аяз би» ертегісіндегі
кейіпкерлер бейнесі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
6.Ж 3. Әдеби туындыдағы
кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау
|
Сабақ мақсаты:
|
Әдеби туындыдағы
кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан
сипаттау;
Әр кейіпкердің өзіндік
ерекшелігін анықтау арқылы іс-әрекетіне баға беру
|
Тілдік мақсаты:
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен термин : тип, тек, кейіпкер, образ
сөздерінің мағынасын
ашу
Кейіпкер(персонаж)
– көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби
образ
Көркем шығармада сөзбен
сомдалған кез келген құбылысты (көбінесе әдеби қаһарман бейнесін)
Образ деп атайды.
Образ әдеби тек тұрғысынан үш
түрге:
-
эпикалық;
-
лирикалық;
-
драмалық жасалу
Эпикалық образ –
шығармада толық кескінделген, болмыс-бітімі анық, дараланған
образ.
Тип: Әдебиеттегі образ екі
түрлі мағынада қолданылады: көркем бейне, кейіпкер,
тип.
Тип –көркем әдебиеттегі
жинақтау. Мысалы: Аяз бидің образы бір ғана аяз бидің емес, сол
кезеңде өмір сүрген бірнеше Аяз би тектес адамның жиынтық
бейнесі.
Талқылауға
арналаған сұрақтар:
-Сендердің ойларынша,
кейіпкер деген кім?
-
Әдебиеттегі типтік образ
дегенді қалай түсінеміз?
- Әдебиеттегі тек сөзінің
мағынасын түсінеміз бе?
-«Аяз би» ертегісі тегі мен
түрі жағынан қандай шығармаға жатады деп
ойлайсыздар?
-Ертегідегі кейіпкерлер тегі
мен түрі жағынан қандай кейіпкерлер тобына жатады? (эпикалық
)
- «Аяз би» ертегісінің
кейіпкерлерін іс- әркеттері тұрғысынан қалай жіктеуімізге
болады?
|
Құндылықтарға баулу:
|
-Ұлтжандылық,
адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы,
әдебиет теориясы, қазақ тілі
|
Саралап
оқыту
|
Барлық оқушылар:
|
Көпшілік
оқушылар:
|
Жекелеген
оқушылар:
|
а) Тақырып бойынша
термин сөздердің мағынасын ашады, «Аяз би» ертегісінің кейіпекрлері
тегі мен түрі жағынан қандай кейіпкерге жататынын
анықтайды
ә) Оқу барысында
берілген тапсырмалардың орындалу шарты бойынша орындайды ,
топтастырады, мінездеме береді,салыстырады
|
Барлық тапсырмаларды
шарты негізінде орындайды, ойлау дағдыларын
жетілдіреді
Ертегі кейіпкерлеріне өзіндік көзқарастары тұрғысынан
мінездеме бере алады, дәлел келтіре біледі . Қосымша деректер
жинастыру арқылы өзіндік талдау қабілеттерін
жетілдіреді
|
Жекелей жұмыстар орындау арқылы, топтық жұмыстардағы жұптық
жұмыстарды орындау арқылы өз қабілеттерін көрсетеді, белсенділік
танытады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Мен қандаймын?»
әдісі
Әр оқушы бір парақ ақ қағазға
сол қолының сызбасын сызып түсіріп, бас бармағына өз есімін жазады
да, әр саусаққа өз мінезін жазады. Сыныптастарына оқып
береді.
|
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде өз мінездерінің түрін
жазады
|
Оқушылардың тез ойлау белсенділігін
бақылайды.
|
Әр саусаққа өз мінездерін жазады
|
«Қолдау, қолпаштау»
|
Үлестірмелі А4 ақ парақ қағазы
|
10 минут минут
|
Жекелей
жұмыс
«Эмоция лық термометр» жаттығуы
|
Мақсаты: Ертегіден алған эмоция мен
сезімге талдау жасауға және кейіпкерлердің іс- әрекеті арқылы
кейіпкерлерді топтастыруға, оларды жіктеуге
жетелеу
Орындалу
алгоритмі:
Көзімізді жұмып ертегінің
мазмұнын еске түсіреміз. Барлық оқиғаны қарап шығып, жеке
үзінділерді еске түсіреміз. Енді көз алдымызға «Аяз би»
ертегісіндегі оқиғаны жасаймыз. Қай кейіпкердің іс- әрекетінен
қандай әсер алдың, ол саған қалай әсер етті? Қандай сезімде
тұрсың?Қырық уәзірдің іс- әрекеті дұрыс па? Аяз бидің іс- әрекеті
арқылы қандай ой түйдің? Ертегіде қандай кейіпкерлер саған ұнады
немесе ұнамады?Өз алған әсерін бойынша енді ертегідегі
кейіпкерлерді қалайша топтастырар
едің?
Топтастыру
.
ұнамды
кейіпкерлер
|
ұнамсыз
кейіпкерлер
|
|
|
|
|
Дескриптор.
-
Ертегі мазмұнын толықтай
біледі
Ертегідегі кейіпкерлердің
іс- әрекетінен алған әсерлері бойынша кейіпкерлерді жіктей
алады
|
Оқушылардың топ ішінде
«Эмоциялық термометр» жаттығуы бойынша жекелей жұмыс жасауын,
тыңдалым, жазылым , айтылым дағдыларының қалыптасуын
бақылау.
|
Ертегіден негізгі
кейіпкерлердің іс- әрекетін ажырата алуда және тыңдауы мен
түсінуінде кедергілері бар оқушыларды бақылау,
көмектесу
|
Ертегіні
түсініп оқуы, негізгі кейіпкерлерді топтастыра алуы
күтіледі
|
Қ/Б
Смайликтер
арқылы топты бағалау
|
«Эмоция
лық
термометр» жаттығуы
ның орындалу
алгоритмі жазылған парақшалар
|
15
минут
|
Жұптық
жұмыс
«Мінез
деме беруші
лер» әдісі
|
1-тапсырма.
«Мінездеме
берушілер» әдісі.
Мінездеме
берілетін кейіпкерлер: Мадан хан, Жаман, Меңді сұлу,
қырық уәзір
Кейіп
керлер
|
қасиеттері
|
қандай тектегі кейіпкер?
(эпостық, лирикалық,
драмалық)
|
|
Мадан
|
|
|
Жаман
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
-
Ұнаған
кейіпкерлерінің жеке дара қасиеттерін жазып, мінездеме
береді;
-
Тек тұрғысынан
қандай типті кейіпкер екенін
анықтайды
|
Әр түрлі
тапсырмалар орындау арқылы өз ойын жүйелі жеткізе алуға, орынды
жауап беруге, мәселенің ең негізгі түйінін табуға үйрету, өзіне
қажетті ақпаратты саралап, талқылауға жетелеу
|
«Мінездеме берушілер» әдісі арқылы
кейіпкерлерге мінездеме беріп, өз ойын жазуда жазылым дағдысын
дамыту, ойлау белсенділіктерін дамыту
|
«Мінездеме
берушілер» әдісі
негізінде
өз ойын
қорытып қағаз бетіне түсіруі күтіледі, жұптар бір- біріне оқып
береді, жазғандарымен ой алмасады, ойлау белсенділігі жоғары
оқушыларды бақылау
|
Критериалды
бағалау
Оқушылар
өзара бағалайды
|
Интерактив-ті тақтада тапсырма-лар
көрсетіледі
|
Өз ойын
жүйелі әрі сауатты жаза алуын және ойлау белсенділігі жоғары
оқушыны бақылау
|
Өзіне
берілген сұрақ төңірегінде оқушының тиянақты жауап беруі алуы
күтіледі
|
Критериалды
бағалау
|
Интерактив
ті тақта,
интернет желісі,
|
|
|
|
|
|
|
3
минут
|
Қорытынды
«Табыс
сатысы»
|
Кері байланыс «Табыс
сатысы »
|
Өтіліп
жатқан тақырып төңірегінде өзіндік ой-тұжырым, қорытынды шығара
білуге үйрену
|
Сыни ойлана
алатын, өзіндік қабілетімен ерекшеленетін дарынды оқушыны
анықтау
|
Оқушылар
жаңа тақырыптан алған білімдерін қорытытып, нені білетінін, нені
түсінетінін, нені жасай алатындындарын жазады
|
Қ/Б
«Қолдау
қолпаштау»
әдісі
|
Интерактив-ті тақта
|