Бөлім:
|
Туған жерім -аялы
алтын бесігім
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Көрпебаева
А.
|
Күні:
|
12.09.24ж.
|
Сыныбы:6
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Аяз би» ертегісінің көркемдік
ерекшелігі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты:
|
6.2.3.1
шығармадағы көркем
ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола,
литота, аллегория, антитеза, градация, арнау)
анықтау;
6.2.4.1
әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер
бейнесін сипаттап жазу;
|
Сабақ
мақсаты:
|
-шығармадағы көркем
ауыстыруларды (троптарды метафора, теңеу, эпитетті)
анықтайды;
-әдеби көркемдегіш
құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын,
кейіпкер бейнесін сипаттап
жазады;
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Ойқозғау
|
«Мен сенің ерекше
қасиеттерінді бағалаймын,себебі
сен...» (қатысушылар бір-бірімен
жұптасып тұрып,қасындағы көршісіне оны ерекше бағалайтын
қасиетін,оның себебін айтады.Мысалы, «Мен сенің ерекше
қасиеттерінді бағалаймын,себебі сен сондай
мейірбансың»).
Топқa
бөлу
Әр түрлі суреттерді пазл етіп
қию арқылы 3 немесе 4 т опқа
бөлінеді.
|
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
ДК
экраны
|
Жаңа
білім
|
Еске
түсірейік
|
Теңеу
|
Екі затты не құбылысты
салыстыра отырып, әдеби көркем түрде
айту,- дай,-дей,
-тай,-тей,-ша,-ше жұрнақтары арқылы
жасалады.Мысалы:
Түнектен шыққан
Тайбурыл,
Айдалаға шыққан
соң,
Түлкідей көзі
жайнайды.
|
Эпитет
|
Заттың, яки құбылыстың ерекшелігін,
сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын поэтикалық және стилистикалық
ұғым, экспрессивті айқындаушы сөз. Мысалы, қазақ поэзиясында
“алтын” сөзі эпитет ретінде көп қолданылады. Оның мағынасы да сан
алуан: түсті (алтын күз); әдемілікті (алтын қасықтай); Бұл
эпитет-теңеу құтты мекенді (алтын бесік – туған жер, алтын аймақ);
атақ-дәрежені (алтын жаға); қазына-байлықты (алтын сандық); жаны
таза, адамгершілігі мол кісіні (алтын адам, алтын кісі)
білдіреді.
|
Метафора
|
ауыспалы мағыналы суреттеме сөздердің
бірі.Екі нәрсенің не сыртқы түрінің, не ішкі қасиеттерінің
жақындығына, ұқсастығына қарай бірінің орнына бірін алмастырып
айту. Мысалы: Әке - асқар тау, “Көп сөз - көмір
, Ана - мөлдір
бұлақ. Аз сөз - алтын
”. Бала - жасыл
құрақ.
|
|
Дескриптор
:
шығармадағы көркем
ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола,
литота, аллегория, антитеза, градация, арнау)
біледі
|
«Жарайсың!»деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың
ортасы
.
|
Қолдану.
-
тапсырма
Жұптық
жұмыс
|
Көркемдегіш құрал
түрлерін ажыратып, керекті қоржынға
салыңдар.
Үзінділерден әдеби
икөркемдегіш құралдарды тауып, түрлеріне қарай
жіктеңдер:
Дұрыс
жауабы:
|
Дескриптор:
- шығармадағы көркем
ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу,)
анықтайды
|
Таратпа қағаз,
көрнекілік
|
Сергіту
сәті
|
«Жоғарыдан
төменге»
|
Оқушылар екі топқа бөлініп жарысады.Қай топ
бірінші тұрады сол топ жеңіске жетеді. Мысалы: Бой бойымен тұру.
Аяқ киім размерімен. Туған күнімен. Туған айымен. Әкесінің жасымен.
Анасының жасымен. Көшедегі үй нөмірімен,
т.с.с.
|
|
|
Сабақтың
соңы
Бекіту
|
Суретпен, кестемен
жұмыс
Топтық
жұмыс
|
Көркемдегіш
құралдарды пайдалан отырып, оқиға орнын, табиғат көрінісін,
кейіпкер бейнесін сипаттап
жазыңдар.
Осындай ықтимал
жауап ішінен оқиға орны ментабиғат көрінісін жіктеп
жазыңдар.
|
Дескриптор:
-әдеби көркемдегіш
құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын,
кейіпкер бейнесін сипаттап
жазады;
|
|
|
Үй
тапсырмасы
|
19-бет,
3-тапсырма.
Біздің ата-анамыз
қандай ертегілерді тыңдап өсті? Қазіргі таңда сендер соль
ертегілерді білесіңдер ме? Ата-анамызбен сұхбат жасау арқылы
олардың балалық шағы осы кезең балаларын
салыстырайық.
|
|
|
Рефлексия
|
Рефлексиялық
шеңбер
|
Оқушылар шеңберге тұрып,
төмендегі сұрақтарға жауап
береді.
-
Сабақ барысында
көңіл-күйіңіз қандай болды?
Неліктен?
-
Бүгін не білдіңіз?
Сіз үшін не жаңалық болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды
қалай бағалайсыз?
-
Сабақта қандай
қиындықтар туындады?
Сабақ аяқталғанда
көңіл-күйіңіз қандай?
Неліктен
|
|
|