Әдебиеттік оқу
пәні
|
Мектеп: «№ 21 жалпы орта білім беретін
мектеп» КММ
|
Күні: 20.04.2017
|
Мұғалімнің
есімі: Нукебаева Гулнар
Секеновна
|
Сынып: 6
«А»
|
Қатысқандар саны:
20
|
Қатыспағандар саны:
1
|
Сабақ
тақырыбы
|
Д.Исабеков «Ата үміті»
1-сағаты
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Дулат Исабековтің
шығармашылығы туралы түсінік қалыптастыру. «Ата үміті» шығармасын
түсіну, талдау. Шығарма мазмұнымен таныса отырып, ұрлықтан,
арамдықтың жақсылыққа жеткізбейтінін біледі. Қазақ даласында болған
оқиғаларға тарихи тұрғыдан көз жібереді. Адалдық –ардың ісі екенін
түсінеді.
|
Табыс
критерийлері
|
Барлық
оқушылар:
|
«Ата үміті» шығармасының
мазмұнын біледі. Әңгіме мазмұны бойынша жоспар құрады, тарихи
кезеңін анықтайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі
|
Шығарма мазмұнымен таныса
отырып, ұрлықтан, арамдықтың жақсылыққа жеткізбейтінін біледі.
Қазақ даласында болған оқиғаларға тарихи тұрғыдан көз жібереді.
Адалдық –ардың ісі екенін
түсінеді
|
Кейбір
оқушылар:
|
Өзінің пікірін айта алады, өз
ойын нақты жеткізе алады, тұжырымдайды ой
қорытады.
|
Жаңа сөздерді жазып, мағынасын
ұғады.Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Өз ойларын толық, нақты
жеткізуге бағыттау.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Дермене» шөбі туралы қосымша
мәліметтер
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік біліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Адамгершілік дегенді
қалай түсінесің?
|
.Өмірде адамгершіл
болудың маңызы бар ма? Неге?
|
.Сенің бойыңда
қандай адами қасиеттер бар деп
ойлайсың?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа сөздерді жазып, мағынасын
ұғады.
|
Алдыңғы
оқу
|
Кейіпкерлер
|
Жоспар
|
Сабақ
кезеңдері
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушылардың
әрекеті
|
1-кезең:
Қызығушылық-ты ояту:
- ұйымдастыру
8
минут
- үй тапсырмасын
тексеру;
-қарастырылған
тақырып бойынша бұрынғы білім еске
түсіріледі;
- белсенді әрекетке
жұмылдырыла-ды;
- ойлау жұмысына
ынталандырыла-ды
|
АКТ-ны пайдалану арқылы
Адамгершілік тақырыбында жазылған мақал-мәтелдер арқылы топқа
бөлу.
|
Топқа бөлінеді, әр топ өз
мақалының мағынасын ашады.
|
Ғаламтор
материалдары «Рефераттар сайты», «Қазақ әдебиеті»
энциклопедиясы
Топ мүшелері ақылдасып,
пікірлерін қорғайды.
|
Ой шақыру үшін
берілген тапсырма.
Ашық
сұрақтар
1.Адамгершілік
дегенді қалай түсінесің?
2.Өмірде адамгершіл
болудың маңызы бар ма? Неге?
3.Сенің бойыңда
қандай адами қасиеттер бар деп
ойлайсың?
Осылай тақырып анықталғаннан
кейін әңгіме авторы туралы үлестірме кәртішкелер беріліп, қосымша
мәліметтермен таныстыру, слайд
көрсету.
|
Берілген сұраққа
жеке жауап береді.
Материалды топта оқып
танысады, қорғайды.
|
2-кезең: Мағынаны
ажырату:
- оқушылар өз
тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір
қалыптастырады
- жаңа білім жайлы
өзіндік түсінік
қалыптастырады
3
минут
|
Шығарманың көркемдік тіліне
талдау жасау.
а/ Теңеулерді табу (кем дегенде 5-еу)
ә/ Пейзаж суреттелген тұсты тауып оқу
б/ Диалог пен монологтарды табу (1-2 үзінді
оқу) .
Сергіту сәті (комп
музыка)
|
Оқулықпен жұмыс жасайды. Топта
ақылдасады, пікірлерін қорғайды.
Топ мүшелері ақылдасып,
кейіпкерлер мінезін ашады. Ортада
қорғайды.
|
3-кезең:
Ой-толғаныс:
анализ, өз ойлары
мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы
жеткізеді;
10
минут
минут
|
Ой шақыру үшін
берілген тапсырма.
Ашық
сұрақтар
1.Адамгершілік
дегенді қалай түсінесің?
2.Өмірде адамгершіл
болудың маңызы бар ма? Неге?
3.Сенің бойыңда
қандай адами қасиеттер бар деп
ойлайсың?
Осылай тақырып анықталғаннан
кейін әңгіме авторы туралы үлестірме кәртішкелер беріліп, қосымша
мәліметтермен таныстыру, слайд
көрсету.
|
Материалды топта
оқып танысады, қорғайды.
1-топқа Омаш
2-топқа Тоқаң
3-топқа Еркешбай
4-топқа Еркешбайдың
әжесі
|
Келесі оқуға
арналған тапсырмалар
|
Кейіпкерлер іс-
әрекетін талдау
|
Қосымша
ақпарат
|
Ұлы адамдардық адамгершілік
туралы айтқан қанатты
сөздері
|
Саралау
- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Топ басшылары қатысқан
оқушыларға бағалау парағына ұпай
жазады
|
Пәнаралық
байланыс.
Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік.
Құндылықтармен
байланыс.
|
- Әңгіме неліктен
«Ата үміті» деп аталған?
-Омаш кім?
Неге?
-Атасы неліктен Омашпен
бірлесіп жұмыс жасауға
көнді?
|
«Бас
бармақ»,
«Үш шапалақ», әдісі бойынша
Бағалау парағы бойынша
қалыптастыру-шы бағалау
|
|
Оқушы оқу мақсатына
жетті, себебі: топта оқушылардың көбі
белсенді жұмыс істей отырып, та-қырыптың негізгі ойын
түсінді.
|
Оқушы оқу мақсатына талпынады, себебі:
топта
оқушылардың көбі белсенді жұмыс істеді. Өз ойларымен бөлісіп,
пікірлерін айтты, топта бірлесе жұмыс істей
білді.
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсат-тары
шынайы ма? Бүгін оқушы-лар не білді? Оқу неге бағыт-талған
болды? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген
уақыт ішінде үл-гердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім бе?
|
Оқу мақсаттары шынайы, нақты қойылды деп
есептеймін.
Мәтіннің авторымен
танысты. Мәтіннің мазмұнын меңгерді. Автордың негізгі идеясын аша
білді. Өмірмен байланыстырып тұжырымдап, пікірталасқа түсіп,
ойларын дәлелдеді. Оқушылар тапсырмаларды берілген уақыт ішінде
орындап үлгерді. Өз жоспарыма сабақ барысында түзетулер енгізілген
жоқ.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. Оқушылар
шығарманың көркемдік тіліне талдау жасады.
2. Мәтінді
өз ойларымен аяқтады.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды ? 1.Қойылған сұрақтар нақты, түсінікті болды
деп ойлаймын. 2.Менің жоспарыма қосымша енгізілген өзгертулер
болған жоқ.
|