Материалдар / Дулат Бабатайұлы О, Ақтан жас, Ақтан жас

Дулат Бабатайұлы О, Ақтан жас, Ақтан жас

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сыныптың 2-тоқсанына арналған Дулат Бабатайұлының "О, Ақтан жас, Ақтан жас" атты шығармасына арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2024
114
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«Д. Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас...». Жетімдік»


Бөлім:

2-бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

А.Молбосын


Күні:

05.11.2024

Сынып: 5 « Ж»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Д. Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас...». Жетімдік»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

Сабақтың мақсаты

  • көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(5мин)













Сабақтың ортасы (30-35мин)




























Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал:
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы, психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру

  • Тапсырманы тексереді;

  • Қате болған жағдайда кері байланыс береді.


Қызығушылықты ояту
1-тапсырма. Платформадағы ой жүгірту сұрақтарына жауап береді.






2-тапсырмасы. Өлеңдегі кейіпкерлер жүйесін талдап, концептуалды кестені толтырыңдар.



Шығарма атау

Кейіпкер

Өлеңде лирикалық кейіпкер бар ма? Егер болса, ол кім?

Кейіпкердің көңіл күйі мен сезімдері қалай берілген?

Өзіндік ой-тұжырым












3-тапсырма. Кейіпкердің портретін өлең жолдары арқылы суреттеп жаз.


Портрет – көркем шығармада кейіпкердің сыртқы бейнесін, яғни оның дене бітімін, бет-әлпетін, киімін, жүріс-тұрысын сипаттау арқылы тұлғалық ерекшеліктерін ашатын тәсіл .










4-тапсырма. Ақын кейіпкердің іс-әректі мен бейнесін суреттеу арқылы нені айтқысы келді? Ойтолға.








Іс-әрекет арқылы көрсетіп, амандасады.




Үй жұмысына берілген тапсырманы тексертеді;



Платформада ой жүгірту сұрақтарына жауап береді.




Өлеңдегі кейіпкерлер жүйесін анықтап, концептуалды кестені толтырады.

























Ақтанның портретін өлең жолдарына сүйеніп суреттеп жазады.

















Сұраққа жауап беріп, ой толғайды.










Мұғалімнің кері байланысы: «Тамаша!»




ҮТ-2б






Ауызша кері байланыс беремін.






Дескриптор: 3балл

  • Ақынның өмірі мен шығармашылығымен танысып, кластер жасайды;

  • Кластерді маңызды ақпаратты көрсетеді;









Дескриптор:
2балл

  • Ақтанның портретін суреттеп жазады;

  • Портретті суреттеуде өлең жолдарына сүйенеді;


Дескриптор:
3балл

  • Ақынныың ойын жеткізеді;

  • Кейпкердің бейнесін талдайды;

  • Ойын жүйелі, тиянақты жеткізеді;









Оқулық







https://wordwall.net/ru/resource/38154729






Оқулық, презентация


























Оқулық, презентация.



















Оқулық, презентация.









Оқулық презентация

Сабақтың соң (5мин)








Кері байланыс. «Padlet» тақтасында жүзеге асады.

Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында сұрақтар қойылады.


Үй тапсырмасы.



Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтарға платформада жауап береді.

Іс-әрекет арқылы көрсетіп, қоштасады

Мұғалімнің кері байланысы: “Ваууу!Супер!”





Үй тапсырмасын жазып алады.

https://padlet.padlet.org/auth/login



















































Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы шығармашылығы.

29-сабақ.

Бөлім:

2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Педагогтің аты-жөні:

А.Молбосын

Күні:

05.11.2024

Сыныбы: 8 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы шығармашылығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша біледі.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны

Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.







Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Мұрат Мөңкеұлы дегенміз кім?



Мұрат Мөңкеұлы қай жерде дүниеге келген?



Мұрат Мөңкеұлы қандай өлеңдерін білесіңдер?




Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

1-тапсырма:

Мұрат Мөңкеұлы қай жерде дүниеге келген?Кімнің ұстазы?

Сұрақтарға жауап беріңдер.

Мұрат Мөңкеұлы жайлы айтады.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

- Мұрат Мөңкеұлы жайлы айтады.

- Ұстазы кім айтады.

-Тыңдай біледі.

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б..


2-тапсырма:

Мұрат Мөңкеұлы шығармашылығының тақырыбы мен идеясы неде.

Өз ойларын айтады. Тақырып идеясын айтады.

Дескриптор: Жалпы – 4 балл.

-Тақырыптың идеясы неде екенін айтады.

-Ойларын жеткізеді.


Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б..


3-тапсырма:

 Мұрат Мөңкеұлы шығармашылығында не туралы айтылады. Қай заманың ерекшелігі суреттеледі.Тапсырманы орында.

Пікірлерін айтады.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

- Мұрат Мөңкеұлы шығармашылығын айтады.

Бір –бірлерін тыңдайды.

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б..

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

Рисунок 23










Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің тақырыбы мен идеясы»


Бөлім:

2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

А.Молбосын


Күні:

05.11.2024

Сынып: 6 «Ә », «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;


Сабақтың мақсаты

  • әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(5мин)













Сабақтың ортасы (30-35мин)




























Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал:
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы, психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру

  • Тапсырманы тексереді;

  • Қате болған жағдайда кері байланыс береді.


Қызығушылықты ояту
1-тапсырма. Абай Құнанбаев туралы сұрақтарға жауап береді.






2-тапсырмасы. Шығармамен танысып, тақырыбы мен идеясын «Ақыл-ой картасына» салыңдар.














3-тапсырма. Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселе қандай? Ойыңды «ПОПС» формуласы арқылы дәлелдеп жазыңдар.


















4-тапсырма. Әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіріңдер.

Автор ұстанымы

Қоғамды
неге шақырды?

Адамгершілік пен тәрбиелік мәні

Автор халыққа қалай ықпал етті?








Іс-әрекет арқылы көрсетіп, амандасады.




Үй жұмысына берілген тапсырманы тексертеді;



Платформада тест сұрақтарына алдыңғы білімін қолданып, жауап береді.



Шығармамен танысып, тақырыбы мен идеясын «Ақыл-ой картасына» салады.











Шығармамен танысып, тақырыбы мен идеясын анықайтды.


















Кестені толтырып, әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді.












Мұғалімнің кері байланысы: «Тамаша!»




ҮТ-2б






Ауызша кері байланыс беремін.





Дескриптор: 2балл

  • Шығарманы оқып, түсінеді;

  • Тақырыбы мен идеясын жазады;

  • «Ақыл-ой» картасына салады;

Дескриптор:
3балл

  • Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені жазады;

  • Өлеңнен дәлел келтіреді;

  • Өз ойын білдіреді;

Дескриптор:
3балл

  • Автор ұстанымын жазады;

  • Өлеңнің қоғамға ықпалын анықтайды;

  • Өлеңдегі адамгершілік пен тәрбиелік мәнін анықтайды;










Оқулық







https://wordwall.net/ru/resource/37823378


Оқулық, презентация


Оқулық, дескриптор














Оқулық, презентация.















Оқулық, презентация.









Оқулық презентация

ЕБҚ бар оқушымен жұмыс










1-тапсырма. Абай Құнанбайұлының өмірбаянын қысқаша жаз.






2-тапсырма.
Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтап, айт.

.

Ақынның өмірімен танысып, қысқаша конспект жазады.






Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтап, айтады.



Дескриптор:

  • Ақынның өмірбаянын жазады



Д
ескриптор:

  • Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтап, айтады;

Оқулық, тыңдалым материалы.














Оқулық, презентация.

Сабақтың соң (5мин)








Кері байланыс. «Padlet» тақтасында жүзеге асады.

Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында сұрақтар қойылады.


Үй тапсырмасы.



Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтарға платформада жауап береді.

Іс-әрекет арқылы көрсетіп, қоштасады

Мұғалімнің кері байланысы: “Ваууу!Супер!”





Үй тапсырмасын жазып алады.

https://padlet.padlet.org/auth/login































Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«Ш. Қанайұлы «Зар заман» толғауы»


Бөлім:

2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)



А.Молбосын

Күні:

05.11.2024

Сынып: 7 « А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ш. Қанайұлы «Зар заман» толғауы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.2.1. Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.

Сабақтың мақсаты

  • Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(5мин)













Сабақтың ортасы (30-35мин)




























Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал:
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы, психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру

  • Тапсырманы тексереді;

  • Қате болған жағдайда кері байланыс береді.


Қызығушылықты ояту
1-тапсырма. Шортанбай Қанайұлы кім? Ой бөлісіңдер









2-тапсырмасы. «Зар заман толғауын мәнерлеп оқыңдар. Тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.










3-тапсырма. Шығармаға композициялық талдау жасаңдар.









4-тапсырма. Шығармадағы автор бейнесін өлеңнен мысал келтіре отырып, кестге ойларыңды қорытып жазыңдар.

Халықтың жоқтаушысы

Қоғамның моральдық-рухани жағдайына алаңдаушы тұлға

Әлеуметтік әділетсіздікке қарсылық көрсетушімәні









Іс-әрекет арқылы көрсетіп, амандасады.




Үй жұмысына берілген тапсырманы тексертеді;



Ақын туралы білетін ақпаратын айтып, ой бөліседі..






Шығармамен танысып, тақырыбы мен идеясын анықтайды.








Шығармаға композицилық талдау жасаңдар.









Шығармадағы автор бейнесін кестедегі ақпарат бойынша талдап, ойын қортып жазады.










Мұғалімнің кері байланысы: «Тамаша!»




ҮТ-2б






Дескриптор:
1балл

  • Ойын тиянақты, жүйелі жеткізеді;

Дескриптор: 2балл

  • Шығарманы оқып, түсінеді;

  • Тақырыбы мен идеясын анықтайды;

Дескриптор:
2балл

  • Шығармаға композициялық талдау жасаңдар;


Дескриптор:
3балл

  • Автор ұстанымын жазады;

  • Өлеңнің қоғамға ықпалын анықтайды;

  • Өлеңдегі адамгершілік пен тәрбиелік мәнін анықтайды;










Оқулық







Оқулық презентация.










Оқулық, презентация











Оқулық, презентация.











Оқулық, презентация.























ЕБҚ бар оқушымен жұмыс










1-тапсырма. Шығармамен мәнерлеп оқып, тақырыбы мен идеясын анықта.






2-тапсырма.
Шығармаға композициялық талдау жаса.

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтап, айтады.







Шығармаға композицилық талдау жасаңдар.



Дескриптор:

  • Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтап, айтады;


Дескриптор

  • Шығармаға композициялық талдау жасаңдар;


Оқулық, тыңдалым материалы.














Оқулық, презентация.

Сабақтың соң (5мин)








Кері байланыс. «Padlet» тақтасында жүзеге асады.

Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында сұрақтар қойылады.


Үй тапсырмасы.



Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтарға платформада жауап береді.

Іс-әрекет арқылы көрсетіп, қоштасады

Мұғалімнің кері байланысы: “Ваууу!Супер!”





Үй тапсырмасын жазып алады.

https://padlet.padlet.org/auth/login























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ