Тақырыбы | Е. Өтетілеуұлы Балмұздақ |
Мақсаты
| Оқушыларға автор туралы түсінік беру,«балмұздақ» әңгімесімен таныстыру, балмұздақтың шығу тарихын айту. Әңгіменің түйінін ашуға жағдай жасау, өз бетінше топпен шығармашылық жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту. Топпен жұмыс кезінде бірін-бірі тыңдау, адамгершілікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже
| Мәтіннің негізгі идеясын жан-жақты талқылайды, өз ойларын еркін айта алады, бірлесіп пікірлеседі, топтық жұмыс жүргізеді. Оқиғаның әрі қарай қалай өрлейтінін болжай алады. Балалардың іс-әрекетін салыстырады. |
7 модульдің қолданылуы | «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету» |
Қолданылатын әдіс –тәсілдер | «Джигсо»әдісі, «сұрақ-жауап» әдісі, «ыстық орындық» әдісі, «өрмекші торы» әдісі |
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, суретті слайд, суреттер, электрондық оқулық, стикерлер, маркерлер |
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі
| «Үш алақан» оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім қызыл түсті алақанды көтергенде -қол алысады, сары түсті көтергенде- төс қағыстырады, ал жасыл түсті көтергенде –алақандарын соғады.Топқа бөлу (балмұздақ түрлерімен) | Бір біріне жылы лебізін айтады. Топқа бөлінеді |
Үй жұмысын сұрау | «Ыстық орындық» әдісі -Әскербектің әтеші туралы ауылдастары не дейді?-Әскербек әтешін «көз тигеннен» қалай емдеп алмақшы болды?-Амангелді Әскербек досына тағы қандай ақыл айтты?-Әкесі бұрынғы ойынан неге айнып қалды?-Соңғы сөйлемді оқығанда қандай қорытындыға келдің?-Егер сен Әскербектің орнында болсаң, әтешті қалай емдер едің? | Оқушылар тапсырманы орындайды |
Жаңа сабақ
| «Ой қозғау» Жұмбақты шешу:Ұнатары баланың-Балдай тәтті тағаммын.Ортаңғы буын алынса,Сүйеніш боп қаламын. (Балмұздақ)Балмұздақ туралы не білеміз?Автормен танысуЕ. Өтетілеуұлы— 1938 жылы 1 каңтарда Ақмола (қазіргі Астана) қаласында туған. 1957 жылы Алматыдағы Абай атындағы педагогтік институтыңың филология факультетіне оқуға түседі, кейін орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің мамандығын алып шығады. Ақынның шығармашылығы бірыңғай балаларға арналғандықтан, оның редакторлық қызметі де жас оқырмандар үшін жазылған көркем әдебиетпен тікелей байланыста боладыОқулықпен жұмыс. Джигсо әдісі бойынша топқа мәтінді оқу тапсырылады. «Балық қаңқасы» әдісі арқылы мәтінді талдау(оқушылар оқып болған соң, әр топ өзінің оқыған мәтініін түсіндіреді, ал қалған топ тыңдайды-Балалар не тауып алды? -Мирас не істеді? -Мирас балмұздақ жеуден неге бас тартты? -Егер сен біреудің ақшасын тауып алсаң, не істер едің?. | Оқушылар берілген тапсырманы топта талқылап, өз ойларын пікірімен санасады |
Кейінгі Тапсырмалар
| «Өрмекші торы»әдісі Әңгімені өз ойыңмен аяқта | Оқушылар өз деңгейлеріне қарай тапсырманы орындайды |
Бағалау | Мадақтау | Бармақ, бағдаршам арқылы бағалайды |
Рефлексия | «Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жаза алады. Сонымен қатар бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады | Оқушылар сабақтан алған әсерлерін білдіреді |
Үйге тапсырма | Мәтінді оқу «Балмұздақ» туралы жұмбақ құрастыру
| Мәтінді оқиды, жұмбақ құрастырады
|