Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмі 15+28,43-15
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бектітемін:____________
Оқу ісінің меңгерушісі: Джулбаева Н.О.
Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі. 15+28,43-15 |
Мұғалімнің аты-жөні:Базарбаева А Күні: 22.11.2018ж |
||||
СЫНЫП: 2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.5.1.1** - 1 -2 амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде қолдану 15+28,43-15тәрізді жағдайларда екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолдануды үйрену |
||||
Сабақ мақсаты |
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдануды білу 15+28,43-15тәрізді жағдайларда екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін түсіндіре алады және өз бетінше өрнектер құрастыра алу |
||||
Күтілетін нәтиже Бағалау критерийі |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай,аттап қосуды және азайтуды орындау үшін ауызша және жазбаша есептеу алгоритмін қолданады.. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. |
||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын,логикалық сұрақтар Рефлексия. |
||||
Сабақтың жоспары |
|||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы |
Бағалау түрлері |
|||
Басталуы: 1мин |
Ұйымдастыру кезеңі Топтарға бөлу. 1-топ,2-топ,3-топ Психологиялық сәт: Дос болайық бәріміз, Жарасып тұр сәніміз. Тыныштықты сақтаймыз, Атсын күліп таңымыз Ендеше балалар бүгінгі күнге сәттілік. |
Шеңберде барлығы бірге айтады . |
|||
Жаңа білім 8-мин 5-мин |
Білу және түсіну. .-Балалар біз екі таңбалы сандарды қосу және азайтуды қолданып үйреніп жатырмыз.Бүгінде екі таңбалы сандарды қосу және азайтуды үйренуді жалғастырамыз. Оқулықпен жұмыс.№1 «Ойлан тап»Топтық тапсырма. (Амалдар жеке үлкейтіліп қағаздарға шығарылады) 1-топ 100-76=24 коньки 79+11=90 скейтборт 68+36=32 хоккей 2-топ 46+54=100 футбол 52+28=80 велосипед 90кг-69кг=21 кг баскетбол 3-топ 50см-19см=31см 25см+13см=38см теннис 87см-37см=50см турникке тартылу Бағалау: Қол шапалақ әдісі. Әр топ басшысы өз тобындағы балаларды бағалайды. №2.Сабақтың мақсаты бойынша ондық пен бірлік бойынша есептеу түсіндіріледі. Екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмі: Жазамын 15 + 28 Бірлікті бірліктің астына,ондықты ондықтың астына жазамын 43 Бірліктерді қосамын.5+8 13. 1онд.3бірл. 3-ті бірліктердің астына жазамыз,ал 1онд.ондыққа қосу үшін есіме сақтаймын. Ондықтарды қосамын: 1онд.+2онд.+1онд. 40 Бірлікті бірліктің астына 4онд. Жауабы: қосындының мәні: 43 (Азайтуды да дәл осылай көрсетемін) |
Оқулық, мәтіндер. Топта орындайды. түсінеді |
|||
Ортасы 7 минут 6-мин 1мин |
Қолдану. №3 Өздік жұмыс
А) 36+28=64 95 - 18=73
34+58=92 67 - 59=6 №4. Есепті шығар.Топтық жұмыс. 1-топ а) 2-топ ә) 3-топ б №5. Есептемей салыстыр. Ауызша орындау Сергіту сәті: Орнымыздан тұрамыз, Алақанды ұрамыз, Бір отырып бір тұрып, Біз бір демаламыз |
өздік жұмыс орындайды. |
|||
5мин |
Дәптермен жұмыс. №1. Баған түрінде есептеу. |
Дәптердегі тапсырманы орындайды. |
|||
Аяқталуы Сабақты бекіту 2мин |
Қосымша тапсырма.Логикалық тапсырмалар. 1. Термометр аяз болғасын – үш градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? Жауабы: үш 2. Екі бала шахматты екі сағат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойлады? Жауабы: екі сағат |
Қызыға айтады. |
|||
Кері байланыс 3мин Бағалау |
-Біз бүгін нені үйрендік? -Қай тапсырманы орындау қиын болды? -Қай тапсырма сендерге қызықты болды? Оқытуды бағалау,оқуды бағалау. «Бағдаршам |
Оқушылар жауабы |
«№9 бастауыш мектебі»коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Пәні: Математика
Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі 15+17,43-15
Өткізген: Базарбаева А.И
2018-2019оқу жылы
|
|
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі. 15+28,43-15 Оқу мақсаты: 15+28,43-15тәрізді жағдайларда екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолдану Сабақ мақсаты:Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдануды біледі, Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдана алады. 15+28,43-15тәрізді жағдайларда екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін түсіндіре алады және өз бетінше өрнектер құрастыра алады. |
|
||
|
Күтілетін нәтиже: |
|
|||
|
|
Білім |
• Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолдануды үйренуді біледі |
|
|
|
|
Түсінік |
• Есептуді бағандап шығару тәсілдерін әртүрлі қарапайым есептерге қолдануды ұғынады. |
|
|
|
|
Қолданыс |
• бағандап шығаруға байланысты өзге есептерді өздері құрады және қолданады. |
|
|
|
|
Талдау |
Есептемей салыстыруға берілген есептердің ұтымды шешу жолдарын талдайды. |
|
|
|
|
Жинақтау |
• екі таңбалы сандарды қосу және азайтуды, бағандап есептеуді күрделі есептерді шешуде жинақтайды. |
|
|
|
|
Баға |
• Бұл тәсілдерді қатар пайдаланудың маңыздылығын жазады. |
|
|
|
Сабақ құрылымы: |
|
|||
|
|
І. Ақпарат блогы. (12 мин) ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы (8 мин) ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы (12 мин) ІV. Интеллектуалдық тренинг блогы (8 мин) V. Күтілетін нәтиже блогы (5 мин) |
|
||
|
Оқыту әдісі: |
|
|||
|
|
• Танымдық, ішінара ізденушілік, түсіндіру |
|
||
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: |
|
|||
|
|
• Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмектеседі, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды. |
|
||
|
Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы: |
|
|||
|
|
• белсенді |
|
||
|
Танымдық тапсырмалар: |
|
|||
|
|
|
|
||
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер: |
|
|||
|
|
• Қосу және азайту алгоритмі |
|
||
|
Сабақты бағалау: |
|
|||
|
|
• Оқушының оқу іс-әрекеті ол сабақтың технологиялық картасындағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға ИТр блогындағы тапсырманы және үй тапсырмасын орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады. |
|
||
|
Үй тапсырмасы: |
|
|||
|
|
42-сабақ дәптердегі№2 есепте |
|
||
САБАҚ БЛОКТАРЫ |
|
і. аҚПАРАТ БЛОГЫ |
|
Тақырып жоспары:
-
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
-
Амалдарды орындау реті.
Слайдтар:
1-слайд Бүгінгі сабақта біз нені қайталаймыз?
|
3-слайд
1-топ 100-76=24 коньки 79+11=90 скейтборт 68+36=32 хоккей 2-топ 46+54=100 футбол 52+28=80 велосипед 90кг-69кг=21 кг баскетбол 3-топ 50см-19см=31см 25см+13см=38см теннис 87см-37см=50см турникке тартылу (амалдарды жеке -жеке үлкейтіліп қағаздарға шығарылады
|
4-слайд Есептеуді түсіндір 15 ....... жазамын
+ бірліктерді қосамын 28 5+8 =13 немесе 1онд,3бірл. 43 3бірл. Бірліктердің астына жазамын,ал 1онд.ондыққа қосу үшін есіме сақтаймын
|
5-слайд Бірнеше 0-мен аяқталатын сандарды бөлуді еске түсірейік Мысалы, 246000-ды 600-ге бөлейік. 246000 : 600 = 2460 : 6 = 410
2 4 6 0 6 – 2 4 4 1 0 6 – 6 0 Демек, алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастау керек. |
6-слайд Бірнеше 0-мен аяқталатын сандарды көбейтуді еске түсірейік 230 ∙ 20 =4600 23 0 х 2 0 46 00
Сол сияқты, 2300-ді 20-ға көбейтейік.
23 00 х 2 0 46 000 |
7-слайд Бірнеше 0-мен аяқталатын сандарды көбейту ережесі Демек, нөлдерді есепке алмай, алдымен көбейтуді орындайды, содан кейін жауабына екі көбейткіште неше нөл болса, сонша нөл жазады. |
8-слайд Амалдарды қандай ретпен орындайды?
|
9-слайд Дұрыс ретін табыңдар. 1 3 2 4 5 (5 ∙ 2 + 6 : 3) ∙ 4 + 5 2 1 2 3 4 5 (5 ∙ 2 + 6 : 3) ∙ 4 + 5 2 2 1 3 5 4 (5 ∙ 2 + 6 : 3 ) ∙ 4 + 5 2
Егер дұрыс ретін сақтамаса, не болады деп ойлайсыңдар? |
10-слайд Қозғалысқа байланысты формулаларды еске түсірейік Формулалар Өлшем бірлік мысалы
s = v ∙ t км қашықтық = жылдамдық ∙ уақыт
t = s : v сағ уақыт = қашықтық : жылдамдық
v = s : t км/сағ жылдамдық = қашықтық : уақыт |
11-слайд Есептер шығарайық. 1-есеп Автобус алғашқы сағатта 65 км жүріп өтті, екінші сағатта 55 км, ал үшінші сағатта 60 км жүрді. Сонда автобустың орташа жылдамдығы қандай болды? t = 3 cағ v = ?
s1 = 65 км s2 = 55 км s3 = 60 км |
12-слайд Есептер шығарайық. 2-есеп
t = 2 cағ v1 = 120 км/сағ sжақынд. = ? v2 = 90 км/сағ
s = 500 км |
|
іі. лОГИКАЛЫҚ ТАПСЫРМАЛАР БЛОГЫ |
|
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
0-мен аяқталатын көп таңбалы сандарды бөлуде қандай заңдылық бар? |
Дұрыс орындалған амалдардың ретін көрсет. |
Жылдамдықты, қашықтықты және уақытты табатын формулаларды жаз. |
|||
Егер бөлінгіш пен бөлгіш нөлмен аяқталатын сандар болса, екеуінен де бірдей нөлді қысқартуға болады. |
1 2 3 4 5 а)(76718:89–992:16) · 2+543709 1 3 2 4 5 ә)(76718:89–992:16) · 2+543709 1 3 2 5 4 б)(76718:89–992:16) · 2+543709 |
v = s :t t = s : v s = v · t |
|||
|
|
ііі. ЖАТТЫҚТЫРУ ЖӘНЕ БІЛІМДІ ЕСЕПКЕ АЛУ БЛОГЫ |
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. Есепте.
1-топ 2-топ 3-топ
30 660 : 420 = 221 130 : 630 = 430 50 : 350 =
25 200 : 560 = 132 300 : 540 = 993 300 : 4300 =
714 000 : 700 = 96 000 : 3 00 = 15 000 : 500 =
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Есептеп, дұрыстығын тексер.
1-топ 2-топ 3-топ
6 009 · 34 = 2 403 · 93 = 56 · 1 230 =
72 408 : 28 = 38 208 : 96 = 351 456 : 84 =
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Бөлінгішті тауып, оның дұрыстығын тексер.
1-топ 2-топ 3-топ
: 80 = 60 (53 қалд.) : 50 = 29 (15 қалд.) : 60 = 18 (24 қалд.)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Жүк кемесі 160 км қашықтықты бірдей жылдамдықпен қозғала отырып, 8 сағатта жүзіп өтті. Жүк кемесінің жылдамдығын тап.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Жүк кемесі 20 км/сағ жылдамдықпен қозғала отырып, 320 км қашықтықты жүзіп өтті. Жүк кемесі неше сағат жүзді?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Екі машина бір-біріне қарама-қарсы бағытта жолға шықты. Бірінші машинаның жылдамдығы 60 км/сағ, ал екінші машинаның жылдамдығы 80 км/сағ. Автокөліктердің бір-біріне жақындау жылдамдығы қандай?
____________________________________________________________________________________________________________________________________
7. Арақашықтығы 280 км екі елді мекеннен екі машина бір-біріне қарама қарсы бағытта шықты. Бірінші машинаның жылдамдығы 60 км/сағ, ал екінші машинаның жылдамдығы 80 км/сағ. Машиналар неше сағаттан кейін кездеседі?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Қалдықпен бөлуді орында.
1-топ 2-топ 3-топ
8 047 : 4 = 802 154 : 5 = 23 105 : 69 =
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ІІ деңгей тапсырмалары
-
Сызба бойынша өрнектер құрастыр және амалдардың орындалу ретін көрсет.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Салыстыр. Есептемей-ақ салыстыруға бола ма?
5 604 · 21 * 84 504 98 04 – 703 8 * 804 – 603 284 208: 24 * 284 208 : 48
____________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Сызба бойынша есеп құрастыр және шығар.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ІІІ деңгей тапсырмалары
1. Орындыққа Назым, Тоғжан, Мұрат және Серік бір қыз, бір ұл тәртібімен қалай кезектесіп отыра алады? Белгілеулерді пайдалана отырып, барлық мүмкін болатын нұсқаларды жазып шық.
Н |
М |
Т |
С |
|
Т |
|
|
|
|
М |
|
|
|
|
С |
|
|
|
|
қ |
ұ |
қ |
ұ |
қ |
ұ |
қ |
ұ |
ұ |
қ |
ұ |
қ |
ұ |
қ |
ұ |
қ |
||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
Н |
|
|
|
Т |
|
|
|
М |
|
|
|
С |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
іV. иНТЕЛЛЕКТУАЛДЫҚ ТРЕНИНГ БЛОГЫ |
|
Топтық жұмыс
Логикалық тапсырмаларды орында.
1-топ. Қандай сандар жазылмаған?
Логикалық тапсырмаларды орында.
1-топ. Қандай сандар жазылмаған?
6 7 0 – 6 5 1 (қалд.) 3 2 7 0 х 5 6 3
|
Сонда ол үйдің көлемін қалай үлкейте алады?
__________________________
________________________________
__________________________
________________________________
3-топ. Сөзжұмбақты шеш. 1 3 4 2 5 6 2 7 3
|
Көлденеңінен: 1.Барлық бұрыштары тік болатын төртбұрыш. 2. Дөңгелектің шекарасы. 3. Көпбұрыштың барлық қабырғасының ұзындықтарының қосындысы. Тігінен: 1.Ұзындықтың өлшем бірлігі. 2. Үшбұрыш, шаршы, бесбұрыш, төртбұрыш, алтыбұрыш фигураларын бір сөзбен қалай атауға болады? 3. Төрт қабырғасы бар фигура. 4. Ортақ нүктесі бар екі сәуле. 5. Төрт қабырғасы тең және бұрыштары тік фигура. 6. Барлық нүктелері центрден бірдей қашықтықта жатқан фигура. 7 . мұндай фигура қалай аталады |
|
V. КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ БЛОГЫ |
|
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Үй тапсырмасы: №7.а) Кестедегі мәліметтер мен сызбаны пайдалана отырып бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер құрастыр. |