Материалдар / Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі"

Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі"

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ "Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбында 8 сынып ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қаңтар 2023
425
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:

География

Бөлім:

Картография және географиялық деректер базасы

Мектеп:

«Даражол» лицей-интернаты

Мұғалімнің аты жөні:

Наурызбекова Айжан Ерназаровна

Күні:

22.09.2022ж

Сыныбы:

8 «Ә» Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.2.2.1–ақпараттық–коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады

Сабақтың мақсаты:

АКТ қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушы

ның әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру


5 мин


Алдыңғы білімді тексеру


10 мин

Оқушылармен амандасып, оларды түгелдеу.

Оқушыларды материктердің суреттері арқылы 4 топқа бөліп «Жүрек жылуы» әдісі арқылы сабаққа тілектерін білдіреді. Әр топ басшыларын өздері сайлайды.

Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы әр топқа 5сұрақтан беріледі.

Сабақтың тақырыбы анықталады. Оқу мақсаттары жарияланады.

Мұғалім географиялық деректер базасы туралы ақпарат береді.

І-топ Еуразия

  1. Жердің Күннен кашықтығы? (150 млн км²)

  2. Құрлықтың ауданы? (149 млн км²)

  3. Дүниежүзіндегі ең үлкен арал? (Гренландия)

  4. Еліміз солтүстікте қай елмен шектеседі? (Ресей)

  5. Қазақстанның табиғаты туралы алғашқы деректі берген ғалымдар? (Геродот, Страбон, Птоломей)

ІІ- топ Африка

  1. Жер шарының ауданы? (510 млн км²)

  2. Мұздықтарды зерттейтін ғылым? (Гляцеология)

  3. Еліміз оңтүстікте қай елмен шектеседі? (Түрксменстан, Өзбекстан, Қырғыстан)

  4. Дүниежүзіндегі ең үлкен шөл? (Сахара)

  5. Қазақстан көлемі жөнінен Еуразияда нешінші орын алады? (4-ші)

ІІІ-топ Америка

  1. Жер бетіндегі судың ауданы? (361 млн км²)

  2. Геоморфология нені зерттейтін ғылым? (жер бедерін)

  3. Еліміз шығыста қай елмен шектеседі? (Қытаймен)

  4. Дүниежүзіндегі ең ұзын өзен? (Ніл)

  5. Қазақстанның ең биік шыңы оның биіктігі? (Хан-Тәңірі 6995м)


ІV- топ Аустралия

  1. Экватордың ұзындығы? (40 000 км)

  2. Экономикалық географияның салаларын ата? (табиғат ресурстары, ауыл шаруашылығы, өнекәсіп географиясы т.б)

  3. Қазақстан аумағы солтүстіктен оңтүстікке ұзындығы)

  4. Дүниежүзіндегі ең үлкен көл? (Каспий)

  5. Қазақстан БҰҰ мүше болған жылы)


Оқушылар өз тілектерін айтады



Өткен тақырыптарға байланысты сұрақтарға жауап береді.





Презентация

Мадақтау












Суреттер

Плакаттар









Оқулық, слайд, суретттер



Презентация

Сабақтың ортасы


15 минут



Тапсырма 1.

Топтық жұмыс. Терминдермен жұмыс

Әр топқа 1 терминнен беріледі. Терминмен танысып, постер құрап мысал келтіріп, оқушылар сыныпқа түсіндіреді.


І-топ Еуразия

Дерекқор, деректер базасы – ұзақ мерзімге сақтауға (әдетте, компьютердің жадында), өңдеуге және күнделікті қолдануға арналған деректердің, мәліметтердің реттелген жиынтығы.


ІІ-топ Африка

Географиялық ақпараттық жүйе (ГАЖ) - кеңістік базасының құрастырушысы және әр келкі мәліметтер мен ақпараттарды біріктірудің негізі ретінде аумақтық басқармалардағы шешімдерді қабылдаудың басты элементі болып саналады.


ІІІ-топ. Америка

Номенклатура - белгілі бір мамандықта қолданылатын атаулардың, терминдердің тізбесі немесе жиынтығы.

Санаттар дегеніміз элементтерді ұйымдастыруға және оларды оңайырақ табуға көмектесетін құралдар болып табылады.


ІV-топ Аустралия

Географиялық нысан - белгілі бір географиялық орны, географиялық координаталары бар және географиялық шекараларымен ерекшеленген жер бетіндегі жиынтықтар.


Сыныптың қажеттіліктеріне сәйкес терминдер бойынша қосымша түсіндіріп өтеді.


Тапсырма 2
Топтық жұмыс. Тапсырма 2. Деректер базасын құру


Әр топқа әр түрлі материк атауы берілді (Еуразия, Африка, Америка, Австралия).

Деректер базасын құрастырудың алгоритмі таратылады.

  1. EXCEL бағдарламасында құжат құрыңыз

  2. Құжаттың атын Оңтүстік Америка деп өзгертіңіз

  3. Құжатқа 2 парақ қосыңыз

  4. Парақтардың атын ауыстырыңыз: таулар, жазықтар, өзендер, шөлдер, көлдер

  5. Атлас, физикалық карта, google карталарды қолданып, әр санатқа 5 географиялық нысаннан енгізіңіз

  6. Құжатты сақтаңыз

Осы тапсырманы орындау барысында оқушылардың ноутбуктары болады (4 топқа 4 ноутбук-әр топта 1) осы құжатқа атластары мен ұялы телефондарын пайдаланып, деректер базасын жасайды


Сергіту сәті

«Атмосфера - литосфера - биосфера» әдісі
Жүргізуші сұқ саусағымен біресе төбені, біресе еденді, біресе ортаны көрсетеді және «атмосфера», «литосфера», «биосфера» деп айтып тұрады. Жүргізуші кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, қатысушыларды жаңылыстыруға тырысады.


Тапсырма 3

Топ басшыларымен сайыс «Мен картаны білемін» (әр топ жетекшісі картадан аталған 5 нысанды көрсетеді)

І-топ Еуразия

  1. Гималай тауы

  2. Батыс Сібір жазығы

  3. Скандинавия түбегі

  4. Камчатка түбегі

  5. Парсы шығанағы


ІІ- топ Африка

  1. Атлас тауы

  2. Ливия шөлі

  3. Эфиопия таулы қыраты

  4. Замбези өзені

  5. Гвинея шығанағы


ІІІ-топ. Америка

  1. Мак-Кинли шыңы

  2. Мисисипи өзені

  3. Аппалачи тауы

  4. Амазонка ойпаты

  5. Магелан бұғазы

ІV-топ Аустралия

  1. Жаңа Гвинея аралы

  2. Косюшка тауы

  3. Үлкен Виктория шөлі

  4. Үлкен Суайрық жотасы

  5. Тасман теңізі



Дискриптор: оқушылар жаңа сабақтың терминдермен танысып жұмыс жасай алады;постер құрап мысал келтіре алады;

Жаңа технологияларды өмірмен байланыстыра алады;























Дискриптор:

Ноутбукпен жұмыс жасай алады; деректер базасын құрай алады; таныстырып өмірде қолдана алады;
























Дискриптор:

Топ басшылары картадан нысанды таба алады; еркін көрсете алады



К/Б































К/Б Басбармақ арқылы

























Оқулық слайд, бейне материал

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ