Материалдар / Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал мұғалімдерге керек, география сабағынан қысқа мерзімді жоспар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Сәуір 2023
227
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

2.2 Географиялық деректер базасы

Педагогтің аты-жөні:

Бекбенбетова Жанар Шоныковна

Күні:

27.09.2022 ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: 9 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.1- ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады.

Сабақтың мақсаты:

1. Географияялық ақпараттар жүйесінің түрлеріне,салаларына түсінік беру.

2.Ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолданып алынған мәліметтерді салыстырып, талдау.

3. Ақпараттық-коммуникациялық технологияны пайдаланып, географиялық деректер базасын құрастыру.

Бағалау критерииі

Білу – Географиялық деректер базасын құрастырудың

Түсіну - Қажеттілігін біледі,түсінеді.

Қолдану - Географиялық деректер базасын құрастыруда АКТ-ны қолдану.

Талдау-АКТ-ны қолданып алынған мәліметтерді салыстырады,зерделейді,талдау жасайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады.

ә). Топ ережесін еске түсіру.

б). Топтастыру.



Онлайн топқа бөлу

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/





Топқа бөлініп отырады І-топ: ІІ-топ Топтың ережесі:

-ТҚЕ сақтау.

-Топ басшысына бағыну.

-Белсенді болу.

-Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау.

-Уақыт шегінде жұмыс жасау.


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады,көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданыладыОқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.


Тоқыма жіп















https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/


Жаңа сабаққа кіріспе



(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Оқушылар біз күнделікті өмірде АКТ түрлерін жиі пайдаланамыз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы

Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі


Саламатсыздарма?

Көңіл күйіміз калай

Сабак бастауга дайынбызба?

Бүгінгі ауа райы қалай болып тұр?

Бұл ауа райын алдын ала білуге болама?

Егер Ақтөбе жүріп бір жерден екінші мекенжайды қалай тауып барасыңдар?

Геоақпараттық картографиялау дегеніміз не?

Электрондық карталардың дәстүрлі карталардан қандай басты айырмашылықтары бар?

ГАЖ дегеніміз не?

Қандай ақпараттық құрал-жабдықтар ГАЖ үшін кеңінен қолданылады?


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

.

Мұғалім түсіндірмесінен кейін «Географиялық деректер базасы» бейнематериал көрсетіледі. Оқулықтағы 40-44 беттегі мәтінмен танысу тапсырылады.


Ақпаратты өз бетінше оқу және ойлау, мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысы дамиды

Видеороликтан, мәтіннен тақырыпқа сай берілген жетекші ұғымдарды ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздері арқылы бағалайды.

ДК экраны

8-сынып оқулығы .





Тапсырма №1 Топтық жұмыс



1 топ Кестемен жұмыс

Казгидромент кз сатймен жұмыс жасап , Қандыағаш қаласы Басшилі ауылының ауа райы болжамына талдау жасап, көрсеткіштерді кесте түрінде дәптерге жазып алады. (Сайт бойынша нұсқаулық таратылады)

Басшилі атауы Басшилі

Ауа температурасы (°С) +19

Ауа райы жағдайы Көшпелі бұлтты

Атмосфералық қысымы (гПа) 747

Желдің жылдамдығы мен бағыты (м/с) 9


ІІ топ

Google Earth web-сервисімен жұмыс жасайды . Басшилі ауылынан Ақтөбе қаласына, Сағашилі ауылына, Қандыағаш қаласына, Орал қаласына дейінгі қашықтықты анықтап, көлікпен барғандағы уақыт көрсеткіштерді кестеге түсіреді

Нысан атауы

Қашықтық

Басшилі ауылы-Ақтөбе қаласы


Басшилі ауылы-Қандыағаш қаласы


Басшилі ауылы-Сағашилі ауылы


Басшилі ауылы-Орал қаласы


Жұмыс жасаған сайттарыңыздан қандай мәліметтер алуға болады екен

Бүгінгі тақырыптарға байланысты топтарға әртүрлі тапсырмалар беріліп,оқушылар топпен жұмыс жасап, алынған мәліметтерді дәптерге жазып алады.


Ноутбукпен жұмыс жасау арқыла оқушылардың компьютерлік дағдысы дамиды



Топ мүшелері жұмыс жасаған сайты туралы мәлімет беріп кетеді.



















Дескриптор: Жалпы - 4 балл

Казгидромент кз сатймен жұмыс жасап Қандыағаш қаласы Басшилі ауылының ауа райы болжамына талдау жасап, сипаттай алады















Google Earth web-сервисімен жұмыс жасайды . Басшилі ауылынан Ақтөбе қаласына, Сағашилі ауылына, Қандыағаш қаласына, Орал қаласына дейінгі қашықтықты анықтап, көлікпен барғандағы уақыт анықтайды

Топтар бір бірін бағалау


ДК экраны

Ноутбук пен дәптермен жұмыс


8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.






2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Алдыңғы тапсырмада анықталған географиялық деректерді АКТ түрлерін пайдаланып әрі қарай жұмыс жасайды 1. Ауа райы көрсеткіштерін бағдарламасына түсіріп, қорғайды. 2. Алынған көрсеткіштерді Canva.com бағдарламасында инфографикаға түсіріп , таныстырады.

Берілген нұсқау бойынша жаттығу жұмыстарын жасайды



Дәптерлеріндегі кестені электронды файлдарға ауыстырады

Дескриптор: Жалпы - 4 балл

- жергілікті жердің ауа райымен танысады.

- Canva.com бағдарламасында инфографикаға түсіріп , танысады.



ДК экраны

Ноутбук пен дәптермен жұмыс

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері






3 тапсырма

Жеке жұмыс

Тест тапсырмасын орындау Zip Crade программасы арқылы қорытындылау

1. Бірнеше ақпараттарды біріктірілген көп қабатты карта:,

а/ шолу картасы в/қабырға картасы с/қағаз карта д/ компьютерлік е/сандық карта

2. Сандық карта құрастырушы маман

а/ жүйелілік әкімшілік қызметкер в/ картограф с/геоақпаратшы д/геодезист е/бағдарламашы

3 . Карталар,мәліметтер және олармен жұмыс істеу құралдары

а/ ақпараттық жүйе в/геожүйе с/жобалық жүйе д/ операциялық жүйе е/геоақпараттық жүйе

4 . Геоақпараттық жүйелер аумақтық қамтуы бойынша бөлінеді:

а/ ұлттық в/корпоративтік с/ әкімшілік д/жекелей е/ ғаламдық

5. GoogleMars. Google Earth геоақпараттық жүйелер мысалы

а/ әлеуметтік в/аймақтық с/ арнаулы д/ғаламдық е/ғылыми


Жауап парағына тест жауаптарын белгілейді.















Дескриптор: Жалпы - 2 балл

Мұғалім смартфон арқылы бағалайды

Нәтижесі бірден шығады







Слайд, смартфон, жауап парағы


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.








































Рефлексия




Қорытынды

«Блум түймедағы»










































Рефлексия «3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс


Үй тапсырмасы:

Сынып туралы деректер бойынша жұмыс нәтижесінде метадерек дайындау

Әр оқушы 1 сұрақтан дайындап сыныпқа сұрағын қояды. Оқушылар бір-біріне сұрақ құрастырады.

Блум түймедағының алты күлтесі – сұрақтар типінің алты түрі.

188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!