Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1.Географиялық зерттеу әдістері Мектеп: Әуезов ОМКүні:Мұғалімнің аты –жөні:Нугуманов Е.Б.Сынып: 7 Қатысқандар:18Қатыспағандар:0 |
Сабақтың тақырыбы | 1.1.Географиялық зерттеулердің нысандары |
Оқу мақсаты | 7.1.1.1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды |
Сабақ нәтижесі | Оқушылардың барлығы:география нақты нені зерттейтінін біледіОқушылардың көбі: географиялық зерттеулердегі басты мәселелерді айыра алады. Оқушылардың кейбіреуі: табиғатта географиялық зерттеулер жүргізуді сипаттайды. |
Бағалау критерийі: | Білу, қолдану География ғылымы және оның салаларын атайдыОның зерттеу нысандарын анықтайды |
Тілдік мақсаттар: | Оқылым: Мәтінді оқи отырып, география ғылымын зерделейді.Тыңдалым: Бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.Айтылым, жазылым: Оқушылар суреттерді және тақырып мәтінін қолдана отырып, география ғылымының зерттеу обьектілерін ауызша айта алады және жазбаша сипаттайды. |
Құндылықтарға баулу: | Жұптық және топтық жұмыс жасау барысында бір-біріне құрмет көрсету |
Пәнаралық байланыс: | Биология, математика |
Алдыңғы білім: | 6-сыныпта өткен білімді пысықтау тапсырмаларын орындау |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | ресурстар |
Сабақтың басы10 мин | Психологиялық ахуал орнату:«Амандасу тренингі»Мақсаты: жылылық,сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.Сәлемдостым! (қолалысады) Сен қалайсың? (арқа қағады) Қайда болдың? (алақанжаяды) Мен сенісағындым! (жүрегін ұстайды)Сен келдің. (құшағынжаяды) Жақсыболды! (құшақтасады) (1 мин)Топқа бөлу: 1-топ, 2-топ, 3-топ, Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай стикерлер аладыОқулықтағы мәтін және суретпен (11 бет) жұмысты дәптерге орындайды. Белсенді оқу тәсілі(Ж)1-тапсырма: 1 және 2 суреттерді мұқият қарастырап, салыстырыңдар. Онда зерттеушілердің өсімдіктерді зерттеп жатқан кезі бейнеленген. Бірақ зерттеулерді өңдегеннен кейін биолог пен географ бір-біріне ұқсамайтын екі түрлі нәтиже ұсынған.
Дескриптор: 1-2 суреттердісалыстырады (6 мин)Кестенідәптерге сызып, салыстыру қорытындысын жазады.Бағалау: жетістік баспалдағы
|
«Амандасу тренингі»
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай стикерлер алады
|
Сабақтың ортасы25 мин | Бірлескен оқу тәсілі(Т)2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс постер құру 1-топ.Физикалық география нені оқытады?2-топ.Физикалық географияның маңызы.3-топ. Табиғатты оқып үйренудің екі жолы(10 мин)Дескриптор: *Оқушылар Физикалық география нені оқытады деген сұраққа жауап береді.*физикалық географияның маңызын түсіндіреді.*Табиғатты оқып үйренудің екі жолын сипаттайды.Бағалау: «Басбармақ» әдісі
Зерттеу тәсілі(Жж)3-тапсырма1.Кестеге география ғылымының салаларын жазыңыз!
Дескриптор: География ғылымының салаларын жазады.Бағалау: «Басбармақ» әдісіСаралап оқыту тәсілі(Ж)4-тапсырма: Сәйкестендір! Почта ойыныГеосфера 1.атмосфера 2.биогеоценоз 3.биосфераГеожүйе 4. Гидросфера 5.ландшафтану 6.литосфера 7.табиғи зоналарДескриптор:Зерттеу аумағына байланысты нысандарды сәйкестендіредіБағалау «Қолпаштау әдісі» |
|
Сабақ соңы10 мин
Кері байланыс
| (Ж)«Ыстық орындық» әдісі арқылы алған білімді қорытындылау (5 минут)Сұрақтар:1.Грек тілінен аударғанда география сөзі қандай мағынаны береді? 2.География терминін ең алғаш ғылымға енгізген кім?3.Геосфераларға нелер жатады?4.Геожүйелерге нелер жатады?5.География ғылымы нені зерттейді?6.Дегазация дегеніміз не?7.Географиялық қабық дегеніміз не?8.Географиялық қабықтың төменгі шегі дегенді қалай түсінеміз?Дескриптор:1.Грек тілінен аударғанда география сөзі қандай мағынаны беретінін айтады.2.География терминін ең алғаш ғылымға енгізген кім екенін айтады.3.Геосфераларға нелер жататынын анықтайды.4.Геожүйелерге нелер жататынын анықтайды.5.География ғылымы нені зерттейді?6.Дегазация дегеніміз не екенін айтады.7.Географиялық қабық дегеніміз не екенін анықтайды.8.Географиялық қабықтың төменгі шегі дегенді қалай түсінетінін айтады.Бағалау: «Шапалақ» әдісі
Сабақтың мақсатына жеттік пе? (2минут)
Үйге тапсырма беру (1 минут)«География нені зерттейді?» өз ойларын жазып келу |
|
Саралау
Қабілеті орташа оқушылар:1-тапсырма: Ертеде географтар немен айналысты?
Қабілеті жоғары оқушыларға:2-тапсырма: Табиғатты оқып үйренудің бірінші және екінші жолын сипаттаңдар (2 мин)
| Оқушылар білімін «қолпаштау», «шапалақ», «басбармақ», «жетістік баспалдағы» әдістері арқылы бағалау
Дескрипторлар арқылы Физикалық география нені оқытатынын білдіФизикалық географияның маңызын түсінді Табиғатты оқып үйренудің екі жолын сипаттады |
Кестелер, суреттер, карточкалар, АКТ қолдану
|