|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Төребекова Меруерт
Аманқосқызы
|
Сыныбы: 5-сынып
Сабақ 43-44
|
Қатысқан оқушы саны
:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Гимнастикалық жиынтықтың негізін
құру
|
Меңгеру
мақсаттары:
|
5.2.2.1
- көшбасшылық дағдылар мен
команда құрамында жұмыс істей білуді
түсіну
5.2.5.1 -
өзінің және өзгелердің
шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, сондай-ақ оны шешудің
қарапайым балама жолдарын ұсыну
|
Сабақ
мақсаты:
|
Гимнастикалық қабырғада жасалатын жаттығуларды
жетілдіреді
Топта жұмыс істей
білу
Көшбасшылықты
дамыту
|
Жетістік
критерийлері:
|
Акробатикалық тепе - теңдік жаттығуларын
дамыта отырып үйренеді.
Күштілік ептілік икемділік қасиеттерін
дамыйды
Топта жұмыс істей
біледі
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Пәндік лексика
және терминдер:
Шабуылдау
ойыны,
бейімделген ойындар
Гимнастикалық сатыда
тепе-теңдікті сақтап жаттығулар
жасау
|
Талдау үшін
сұрақ:
|
Құндылықтарды
дарыту:
|
Жеке
жауапкершілік, оң болу. Көшбасшылықты дамыту және өзара
көмек.
|
Пән аралық
байланыс:
|
Өзін-өзі тану
пәнімен байланыс,биология
пәнімен байланыс және геометрия пәнімен
байланыс. Допты себетке лақтыру кезінде
түсіндіру
|
Акт
қолдану:
|
Таныстырылым көрсету
үшін интерактивті тақта қолдану
|
Бастапқы
білім:
|
Оқушылар баскетбол
жөнінде өткен сыныпта, үйде, сыныптан тыс орында алған білімдерін
қолданады.
|
САБАҚ
БАРЫСЫ
|
Сабақ
кезендері:
|
Сабақтағы
іс-әрекеттер:
|
құрал жабдықтар
(ресурстар)
|
Сабақтың
басы:
5-10 мин
|
Сапқа тұру,жаңа
сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік өлшемдерімен
таныстыру;
Қауіпсіздік
ережесімен танысу.
Саптық
жаттығулар-бір орындағы бұрылыстар
Жәй жүгіріс(диагонал
бойынша,ортадан,қарсы бағытқа,жылан
тәрізді)
- Алға жүру:
1. Екі қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру
2. Қол белде өкшемен жүру.
3. Қол желкеде жартылай отыр жүру.
4. Қол тізеде, отырып жүру, секіру.
Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулары:
1. Жеңіл жүгіріс
2. Тізені алға көтеріп жүгіру.
3. Қолды артқа қойып, аяқты артқа сермей жүгіру.
4. Аяқтың басын алға сілтей жүгіру.
5. Оң қапталмен қолды алға айналдыру.
6. Сол қапталмен қолды артқа айналдыру.
Тыныс алу жаттығулары, сапқа 5 қатарға тұрғызу.
Жалпы дамыту жаттығулары
БҚ қол ұстасып, бір - біріне қарама - қарсы тұру. Бір қолды екі
жаны арқылы жоғары көтеру, сол аяқты артта
ұстау. 2. БҚ
3. Екінші аяқпенен де осылай жасау.
|
Әр бір белсенді
қозғалыс үшін үлкен бос кеңістік.
|
Сабақтың
ортасы:
25мин.
|
Ойынның
техникалық тәсілдерін үйрету
қушыларды бір қатарлы сапқа
тұрғызамыз
-
Гимнастикалық төсеніште алға
домалату
-
Гимнастикалық төсеніште артқа
домалау
-
Гимнастикалық отырғышта
үстінде тепе-теңдікті сақтап
жүру
-
Ағаш аттан
секіру
-
Демді қалыпқа келтіру жаттығуларын жасатып төрт
топқа бөлу
1 . БҚ аяққа отырып, қолдарын төсенішке тірейді, алға
ұмтыла домалау
2. БҚ аяққа отыру арқылы артқа
домалау
3. БҚ тепе-теңдік жаттығуы.
Гимнастикалық орындықта қарлығаш бейнесін жасау. Қолды жайып аяқтың
ұшымен жүру. Тізені жоғары көтере жүру жаттығуларын дамыта
үйрету.
Бұл тапсырмаға
бағалау дескрипторы:
- Допты алып
жүру,ереже сақтаумен өтеді
-Допты тартып алу
сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау және ереже
бұзбау.
ҚБ:
«
Смайликтер»
Жалғастыруға
дайынмын! Толықтау түсінбедім! Ештеңе түсінбедім қайталау
қажет!
Оқушылар өткен сабақ бойынша
сәйкес келетін смайликтердің суретін
салады.
|
Үлкен ойын кеңістігі,жарыс
өткізуге қажетті құрал жабдықтар. Баскетбол доптары, конустар,
ысқырық, секундомер.
|
Сабақтың
соңы:
5
мин
|
Сабақты
қорытындылау.
Техникалық
іс-қимылды дұрыс орындаған оқушыларды
бағалау.
Оқушыларға қаншалықты сабақ
түсінікті болғанын сұрақ қою арқылы ауызша рефлексия
жүргіземіз.
|
Үлкен бос
кеңістік.
|
Саралау:
|
Бағалау:
|
Денсаулық және қауіпсіздік
ережелерінің сақталуы:
|
Физикалық дене
қабілеті жоғары топ оқушыларына қиындатылған ойын түрін
ұсыну.
|
Сабақ барысын бағалау,
мұғалімнің мынадай бақылауынан
тұрады:
1 оқушыларды
бақылаумен
2 оқушыларға ауызша сұрақ
қою
3 оқушымен жекелей әңгіме
жүргізу
- белсенді
оқушыларға
- жетістік
критерий
-теориялық
біліміне
|
Әр оқу тоқсанының
басында бекітілген қауіпсіздік техникасы ережелерімен
таныстыру;
Сабақ барысында
жайлы жағдай туғызу арқылы;
Тақырыпқа сай әрекет
ету мен киінуді қатаң талап ету
міндетті;
Әр оқушының жүрісін,
тұрысын назарда ұстау
|
Сабақ бойынша
рефлекия:
1.Сабақ мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
2.Оқушылар нені
үйренді?
3.Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
4. Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
5. Сабақта уақыт
кезеңдері сақталды ма ?
|
|
Жалпы оқушыларды
бағалау:
Сабақтың жақсы екі
аспектісі (оқытуға, үйренуге
қатысты.)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту және
үйрену)
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктерін
сараптау
|