Пән
мұғалімі: Рымбек
С.А.
Сынып: 6
«А»
Сабақтың тақырыбы:
§42-43. Ғұндар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Халықтардың ұлы қоныс аударуығын негізін
қалаушы ғұн мемлекетінің тарихы, құрылымы туралы баяндай отырып,
оқушылардың тарихи санасын қалыптастыру, белсендігін
арттыру.
Дамытушылық: Танымдық ойлау қабілетін
арттыру.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, жауапкершілікке
тәрбиелеу.
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:
оқулық, қосымша оқулықтар, карта, слайд,
суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ. Қткен сабақтарға кері байланыс:
«Сен маған,мен
саған»
Сұрақтар-жауап:
-
Қаңлылардың егін шаруашылығы қалай
дамыған?
-
Қаңлылардың мал шаруашылығының өзіндік
ерекшеліктері қандай?
-
Қаңлылар мал шаруашылығы, егіншіліктен басқа тағы
қандай кәсіпшілікпен айналысқан?
-
Қаңлылардың шет елдермен сауа байланысы болғанын
дәлелдейтін нәрселерді ата.
-
Қаңлыларда мәдениеттің қандай түрлері жақсы
дамыған?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Жаңа сабақтың жоспары:
-
Ғұндар тарихының ерте кезеңі
-
Ғұндар мемлекетінің құрылымы
-
Ғұн
тайпаларының бірлестігі
Б.з.б. 1мыңжылдықта қазіргі Монғолияның
оңтүстігінен каспий өңіріне дейінгі Орталық Азияның кең-байтақ
кеңістігін әр түрлі тайпалар мекендеген. Қытай деректерінде, «ғұн»,
атауы б.з.б. 3 ғасырдың аяғында пайда болған. «Ғұн» сөзі «гун руң,
хун ю» т.б. атаулармен тберілген. Қытайлар ғұндардың басшысын
«шаньюй» деп атаған.
Қытай дерегінде ғұндардың күш-қуаты туралы:
«ғұндардың құдіреттілігі сондай, олардың елшісі қолындағы шаньюйдің
сенім таңбаларымен көрші елдерге барды, ол елдер бір мемлекеттен
екінші мемлекетке шығарып салып, азық-түлікпен қамтамасыз етіп
тұрды...» мдеп жазылған.
Б.з.б. 55 жылы Ғұн мемлекеті оңтүстік және
солтүстік ғұндар болыпекіге бөлінді.
Ғұндар Қытайдың Хань әулетінің негізін қалаушы
Лю-Банды да жеңіп, оларды өздеріне бағынышты етті. Сөйтіп, Байкал
көлінен Тибет тауына дейін, Шығыс Түркістаннан Хуанхэ өзенінің орта
ағысына дейінгі аралықта құдіретті Ғұн мемлекеті пайда
болды.
IV. Сабақты
бекіту кезеңі:
-
Ғұндар туралы қандай деректерде
айтылады?
-
Ғұндар бағындырған тайпаларды картадан
көрсет.
-
Оқулықты пайдаланып, құдіретті Ғұн мемлекеті
туралы әңгімеле.
-
Қытайлар ғұндармен неге соғысты, ғұндар неліктен
жеңілді, соғыстың салдарын айт.
-
Қорытындылау, бағалау:
-
Рефлексия.
«Чемодан, ет тартқыш, қоқыс салатын себет»
әдісі арқылы кері байланыс орнату.
Стикерлерге түйінді ойларын жазып, тиісті
суреттің астына іліп қояды.
-
Үйге тапсырма:§42-43. Мазмұндау, тақырып соңындағы сұрақтар мен
тапсырмалар.
2)
Тест тапсырмаларын шешу