|
Пәні: Химия 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: ШҚО Абай ауданы Кеңгірбай би ауылы «Шәкерім атындағы орта мектебі» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты -жөні: Абылхаева Марзия Абылхаевна |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқаны: 10 |
Қатыспағаны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Элемент, қоспалар және қосылыстар. Лабораториялық тәжірибе №1 «Заттардың қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» |
|
|
Оқу мақсаттары: |
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну 7.4.1.2 таза заттың құрамы тұрақты екенін білу 7.4.1.3 элемент – жай зат, қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар: Заттың қасиеттері жайлы білімді қолдана отырып белгісіз затты анықтау және нәтижесін талдау |
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты лексика және терминология: элемент, қосылыс, қоспа, атом, зат, химиялық реакция, түрлі/тұрақты пропорция, атомдар, ажырату, қайтымды, қайтымсыз, дәлел, араластыру, жағу Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... қосылыстар Х болып табылады/ие, ал Уқосылыстар болып табылады/ ие Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны |
|
|
Құндылық: |
Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар: құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика (зат және дене) |
|
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интербелсендді тақта , презентация, кестелер, графиктар, видеокөрсетілім |
|
|
Бастапқы білім: |
7.1.1.1 «Химия» ғылымының нені оқытатынын білу 7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және сақтау |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. 1.Психологиялық ахуал туғызу -Сәлеметсіздер ме балалар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын. «Жылы алақан» психологиялық тренингін өткізейік Топқа бөлу: 1,2,3 әдісімен екі топқа бөлінеді. Үй жұмысы: сыныппен жұмыс С: «Серпілген сұрақтар» тәсілі Саралау: диалог, қолдау көрсету М: «Химия пәніне кіріспе.» үй тапсырмасын қайталауға сұрақтар қояылады, топтағы оқушылар жауап береді.
|
ҚБ «Самайлик»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин
4 мин 20 мин 6 мин |
Миға шабуыл. Саралау: тапсырма арқылы М: Біздің айналамызды қоршаған заттар өте көп. Төменде берілген заттардан нені байқай аласыздар?
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. М: Ендеше, бүгінгі сабағымызда не өтеміз деп ойлайсыңдар? О: Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. (таза зат, қоспа, қосылыс, элемент. М: Ендеше, бүгін біздің өтетін тақырыбымыз «Элемент, қоспа, қосылыс» деп аталады. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстырылады. Электрондық оқулықпен жұмыс Саралау: дереккөз Оқушылар «Элемент, қоспа, қосылыс» тақырыбы туралы тыңдап, түсінік алады.
Зат
ТЖ: «Карталарды сұрыптау» тәсіл І топқа: 1-тапсырма: Төменде берілген суретте А, В, С, Д әртүрлі заттар берілген.
А
В
ҚБ: Бас бармақ арқылы
«Карталарды сұрыптау» тәсіл Т: 2-тапсырма
Су Алтын Газдалған сусын
Қант Қола Түтін
ҚБ: Смайликтер арқылы
З. Ж.
№1 зертханалық жұмыс Тақырыбы: «Заттарды, олардың қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» Саралау: қарқынды, қорытынды Керекті құрал жабдықтар мен реактивтер: 5г темір ұнтағы, 5г күкірт, темір сульфиді, су, сынауық, магнит Эксперимент-1: А деңгейі Таза зат темір, күкірттің салыстырмалы сипаттамалары Мақсаты: 1. Таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу 2. Таза заттар тұрақты өз қасиеттерінің болатындығына көз жеткізу Бағалау критерийі Білім алушы
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну Барысы: Темір ұнтағы мен күкірттің түсі, иісі,илгіштігі, суда ерігіштігі, магниттік қасиеті, тығыздығын, жылу өткізгіштігін анықтай отырып,берілген кестені толтырыңыздар: Жұмысқа қорытынды:
Дескриптор:
Эксперимент-2: В деңгейі
Тақырыбы: Темір және күкірт қоспасын дайындау, бақылау Керекті құрал жабдықтар мен реактивтер: 5г темір ұнтағы, 5г күкірт, темір сульфиді, су, сынауық, магнит, сүзгі қағазы Мақсаты: Экспериментте заттарды араластырғанда қоспадағы заттардың қасиеттері өзгереме екенін анықтайды және олардың қасиетіне сәйкес бөлуді ұсынады. Бағалау критерийі:
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану Барысы: 1. Шпательдің көмегімен әр заттың аз мөлшерін алып, қағазға саламыз. 2. Темір ұнтағы мен күкіртті араластырып, темір мен күкірттің нақты пропорцияға ие емес екендігіне көз жеткізу. 3. Күкірт пен темір ұнтағының қоспасына магнитпен әсер беру. Жұмысқа қорытынды: 1.Заттарды (темір және күкірт) араластырғанда құрамы өзгерді ме?__________________________ 2.Темір мен күкіртті бөліп алуға бола ма?____________ Дескриптор:
Эксперимент-3: С деңгейі Тақырыбы: Темір және күкірттен тұратын қосылыс дайындау, бақылау Керекті құрал жабдықтар мен реактивтер: 5г темір ұнтағы, 5г күкірт, темір сульфиді, су, сынауық, магнит, сүзгі қағазы, спиртшам, Мақсаты: Химиялық реакцияда заттардың қасиеттері өзгереме екенін экспериментальды анықтауы Бағалау критерийі:
Ойлау дағдылар:: талдау 1. Шпательдің көмегімен сынауыққа 7 г темір және 4 г күкіртті салу. 2. Сынауықты қыздыру. Темір мен күкіртте қандай өзгеріс болғанын бақылау. Жұмысқа қорытынды шығару. Келесі сұрақтарға жауап беріңіз: 1. Қыздырғаннан кейін заттардың (темір, күкірт) қасиеттері өзгерді ме? 2. Химиялық реакция жүрді ме? Дәлелдеңіз? 3. Темір, күкірт, және оның қоспасының, темір сульфидінің айырмашылығы төмендегі кестеге толтырыңыз.
Дескриптор:
«Идея туралы ойлар» тәсілі Сұраққа жауап берген кезде, бұл идея туралы өзгелердің ойларын сұрау жолымен ойлау логикасын ашыңыз. Мысалы: «............идея туралы қалғандары не ойлайды» Саралау: тапсырма 5-тапсырма:
Төменде берілген
сұраққа дәлелді жауап беріңіз. Гранит таза зат па, әлде қоспа ма? ҚБ : от шашу |
ҚБ Шапалақтау
Электронды оқулықпен жұмыс
ҚБ: Бас бармақ арқылы
ҚБ: Смайликтер арқылы
Дескриптор
дескриптор
Дескриптор
ҚБ : от шашу
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
2 мин |
Кері байланыс «5-5-1» Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. Үйге тапсырма:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Үй тапсырмасын диалог және қолдау арқылы саралаймын. Көмек қажет оқушыларға басқа оқушылар және мұғалім бағыт-бағдар беріп қолдау көрсетеді. Сабақтың мәтінін тексеру үшін дереккөз саралау жүргізіледі. Зертханалық жұмыс арқылы қорытынды саралау жасалады. Тапсырмалар арқылы зерек әрі белсенді оқушылар анықталады, қарқыны төмен оқушыларға көмек, қолдау көрсетіледі. Келесі саралау тапсырма арқылы өткізіледі. Оқушылар бұл арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыланады. Сабақ соңында шығармашылықтарын дамытуға бағытталған тапсырма саралауды қолданамын.
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушылар дескриптор арқылы бір-бірлерін бағалайды, топтық бағалау, бағдаршам, стикер, бас бармақ, от шашу тәсілдері қолданылады. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Жаңа сабақты өзін-өзі бағалау арқылы деңгейленген зертханалық жұмыс бердім. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
|
Пәні: Химия 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: ШҚО Абай ауданы Кеңгірбай би ауылы «Шәкерім атындағы орта мектебі» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты -жөні: Абылхаева Марзия Абылхаевна |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқаны: 10 |
Қатыспағаны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Элемент, қоспалар және қосылыстар. Лабораториялық тәжірибе №1 «Заттардың қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» |
|
|
Оқу мақсаттары: |
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну 7.4.1.2 таза заттың құрамы тұрақты екенін білу 7.4.1.3 элемент – жай зат, қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар: Заттың қасиеттері жайлы білімді қолдана отырып белгісіз затты анықтау және нәтижесін талдау |
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты лексика және терминология: элемент, қосылыс, қоспа, атом, зат, химиялық реакция, түрлі/тұрақты пропорция, атомдар, ажырату, қайтымды, қайтымсыз, дәлел, араластыру, жағу Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... қосылыстар Х болып табылады/ие, ал Уқосылыстар болып табылады/ ие Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны |
|
|
Құндылық: |
Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар: құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика (зат және дене) |
|
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интербелсендді тақта , презентация, кестелер, графиктар, видеокөрсетілім |
|
|
Бастапқы білім: |
7.1.1.1 «Химия» ғылымының нені оқытатынын білу 7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және сақтау |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. 1.Психологиялық ахуал туғызу -Сәлеметсіздер ме балалар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын. «Жылы алақан» психологиялық тренингін өткізейік Топқа бөлу: 1,2,3 әдісімен екі топқа бөлінеді. Үй жұмысы: сыныппен жұмыс С: «Серпілген сұрақтар» тәсілі Саралау: диалог, қолдау көрсету М: «Химия пәніне кіріспе.» үй тапсырмасын қайталауға сұрақтар қояылады, топтағы оқушылар жауап береді.
|
ҚБ «Самайлик»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин
4 мин 20 мин 6 мин |
Миға шабуыл. Саралау: тапсырма арқылы М: Біздің айналамызды қоршаған заттар өте көп. Төменде берілген заттардан нені байқай аласыздар?
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. М: Ендеше, бүгінгі сабағымызда не өтеміз деп ойлайсыңдар? О: Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. (таза зат, қоспа, қосылыс, элемент. М: Ендеше, бүгін біздің өтетін тақырыбымыз «Элемент, қоспа, қосылыс» деп аталады. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстырылады. Электрондық оқулықпен жұмыс Саралау: дереккөз Оқушылар «Элемент, қоспа, қосылыс» тақырыбы туралы тыңдап, түсінік алады.
Зат
ТЖ: «Карталарды сұрыптау» тәсіл І топқа: 1-тапсырма: Төменде берілген суретте А, В, С, Д әртүрлі заттар берілген.
А
В
ҚБ: Бас бармақ арқылы
«Карталарды сұрыптау» тәсіл Т: 2-тапсырма
Су Алтын Газдалған сусын
Қант Қола Түтін
ҚБ: Смайликтер арқылы
З. Ж.
№1 зертханалық жұмыс Тақырыбы: «Заттарды, олардың қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» Саралау: қарқынды, қорытынды Керекті құрал жабдықтар мен реактивтер: 5г темір ұнтағы, 5г күкірт, темір сульфиді, су, сынауық, магнит Эксперимент-1: А деңгейі Таза зат темір, күкірттің салыстырмалы сипаттамалары Мақсаты: 1. Таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу 2. Таза заттар тұрақты өз қасиеттерінің болатындығына көз жеткізу Бағалау критерийі Білім алушы
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну Барысы: Темір ұнтағы мен күкірттің түсі, иісі,илгіштігі, суда ерігіштігі, магниттік қасиеті, тығыздығын, жылу өткізгіштігін анықтай отырып,берілген кестені толтырыңыздар: Жұмысқа қорытынды:
Дескриптор:
Эксперимент-2: В деңгейі
Тақырыбы: Темір және күкірт қоспасын дайындау, бақылау Керекті құрал жабдықтар мен реактивтер: 5г темір ұнтағы, 5г күкірт, темір сульфиді, су, сынауық, магнит, сүзгі қағазы Мақсаты: Экспериментте заттарды араластырғанда қоспадағы заттардың қасиеттері өзгереме екенін анықтайды және олардың қасиетіне сәйкес бөлуді ұсынады. Бағалау критерийі:
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану Барысы: 1. Шпательдің көмегімен әр заттың аз мөлшерін алып, қағазға саламыз. 2. Темір ұнтағы мен күкіртті араластырып, темір мен күкірттің нақты пропорцияға ие емес екендігіне көз жеткізу. 3. Күкірт пен темір ұнтағының қоспасына магнитпен әсер беру. Жұмысқа қорытынды: 1.Заттарды (темір және күкірт) араластырғанда құрамы өзгерді ме?__________________________ 2.Темір мен күкіртті бөліп алуға бола ма?____________ Дескриптор:
Эксперимент-3: С деңгейі Тақырыбы: Темір және күкірттен тұратын қосылыс дайындау, бақылау Керекті құрал жабдықтар мен реактивтер: 5г темір ұнтағы, 5г күкірт, темір сульфиді, су, сынауық, магнит, сүзгі қағазы, спиртшам, Мақсаты: Химиялық реакцияда заттардың қасиеттері өзгереме екенін экспериментальды анықтауы Бағалау критерийі:
Ойлау дағдылар:: талдау 1. Шпательдің көмегімен сынауыққа 7 г темір және 4 г күкіртті салу. 2. Сынауықты қыздыру. Темір мен күкіртте қандай өзгеріс болғанын бақылау. Жұмысқа қорытынды шығару. Келесі сұрақтарға жауап беріңіз: 1. Қыздырғаннан кейін заттардың (темір, күкірт) қасиеттері өзгерді ме? 2. Химиялық реакция жүрді ме? Дәлелдеңіз? 3. Темір, күкірт, және оның қоспасының, темір сульфидінің айырмашылығы төмендегі кестеге толтырыңыз.
Дескриптор:
«Идея туралы ойлар» тәсілі Сұраққа жауап берген кезде, бұл идея туралы өзгелердің ойларын сұрау жолымен ойлау логикасын ашыңыз. Мысалы: «............идея туралы қалғандары не ойлайды» Саралау: тапсырма 5-тапсырма:
Төменде берілген
сұраққа дәлелді жауап беріңіз. Гранит таза зат па, әлде қоспа ма? ҚБ : от шашу |
ҚБ Шапалақтау
Электронды оқулықпен жұмыс
ҚБ: Бас бармақ арқылы
ҚБ: Смайликтер арқылы
Дескриптор
дескриптор
Дескриптор
ҚБ : от шашу
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
2 мин |
Кері байланыс «5-5-1» Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. Үйге тапсырма:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Үй тапсырмасын диалог және қолдау арқылы саралаймын. Көмек қажет оқушыларға басқа оқушылар және мұғалім бағыт-бағдар беріп қолдау көрсетеді. Сабақтың мәтінін тексеру үшін дереккөз саралау жүргізіледі. Зертханалық жұмыс арқылы қорытынды саралау жасалады. Тапсырмалар арқылы зерек әрі белсенді оқушылар анықталады, қарқыны төмен оқушыларға көмек, қолдау көрсетіледі. Келесі саралау тапсырма арқылы өткізіледі. Оқушылар бұл арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыланады. Сабақ соңында шығармашылықтарын дамытуға бағытталған тапсырма саралауды қолданамын.
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушылар дескриптор арқылы бір-бірлерін бағалайды, топтық бағалау, бағдаршам, стикер, бас бармақ, от шашу тәсілдері қолданылады. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Жаңа сабақты өзін-өзі бағалау арқылы деңгейленген зертханалық жұмыс бердім. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















