Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
химия Радиоактивтілік ҚМЖ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Арал индустриалды-техникалық колледжі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Тақырып 1.1.1.Атом – күрделі бөлшек. Радиоактивтілік. Ядролық реакциялар.
Бөлімі: |
1 бөлім. Заттардың бөлшектері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтың аты - жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топ: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Тақырып 1.1.1. Атом – күрделі бөлшек. Радиоактивтілік. Ядролық реакциялар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту нәтижелері |
1) Атом құрылысының қазіргі теориясын және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын оқып үйрену. 2) Радиоактивтіліктің табиғаты мен себебін түсіндіріңіз радиоактивті изотоптардың ыдырауы; 3) ядролық реакциялардың пайда болу шарттарын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
1) Атом құрылысының қазіргі теориясын және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын оқып үйрену. 2) Радиоактивтіліктің табиғаты мен радиоактивті изотоптардың ыдырау; себебін түсіну 3) ядролық реакциялардың пайда болу шарттарын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
1) Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды; 2) Протон, нейтрон, электрон, нуклон және нуклидтердің физикалық мағынасын түсінеді; 3) Изотоптар, изотондар ұғымдарының мазмұнын ашады. 4) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды; 5) Табиғи изотоптардың құрамын түсіндіреді; 6) α-сәулелерді, β-сәулелерді, γ-сәулелерді ажыратады; 7) Заттардың радиоактивті ыдырау түрлерін атайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылармен сәлемдеседі Білім алушыларды түгендейді Кабинет тазалығына көңіл бөледі Білім алушыларға психологиялық көңіл күй көтеру мақсатында «Жылы жүрек - ыстық лебіз» әдісімен білімалушыларға бір-біріне тілектер айтқызады. Білім алушыларға жаңа оқу жылына сәттілік тілейді. Білім алушыларды « Молекула және атомдар» әдісі бойынша 3 топқа бөлемін. Топтардың аттары: Протон, Нейтрон, Электрон |
Оқытушымен амандасады Кезекші сабақта жоқ білім алушыларды айтады , Бір-біріне шынай тілек тілейді 3 топқа бөлінеді |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 65 минут |
Құрметті білім алушылар! Бүгін химия пәні бойынша ең бірінші сабағымызды бастағалы отырмыз. Өздеріңіз білетіндей, сіздер химия пәнін 7-сыныптан оқып келе жатырсыздар. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Зат бөлшектері бөлімі, Атомның құрамы мен құрылысы бөлімшесі бойынша Атом – күрделі бөлшек. Радиоактивтілік. Ядролық реакциялар. Жаңа тақырып бойынша бағыт бағдар ретінде кішкене түсініктеме беріп өтемін. 1 тапсырма: «ДЖИГСО» әдісі (топтық жұмыс) Барлық білім алушыларды оқу процесіне тартуға мүмкіндік береді, білім алушылар белсенділігі, қызығушылығы артады. Бір-бірімен ынтымақтастықта топтық жұмыс жасай отырып барлық білім алушының сабақты игеруіне мүмкіндік ашылады Жаңа сабақ бойынша қысқаша мәтіндер беріледі. Топтағы білім алушылар мәтін бойынша қосымша мәліметтерді қамти отырып, барлық білім алушылар белсенді топтасып жұмыс жасайды, топта үлгірімі жақсы білім алушы үлгірмейтін білім алушыға жұмыс жасауға көмектеседі. Сонымен берілген мәтінше постер қорғайды Мәтін атаулары: 1.Атом құрылысы, Изотоптар 2.Радиоактивтілік 3.Ядролық реакциялар
Дескриптор:
|
Білімалушылар дәптерлеріне бүігнгі тақырыпты жазады Оқытушының берген түсіндірмесінмұқият тыңдайды
Тақырыпшаларды әр топтан бір білім алушы шығып жиребе бойынша таңдап алады Топтасып жұмыс жасай отырып жұмысты қорғайды |
«ДЖИГСО» әдісі Топтар бірін-бірі мадақтау сэндвичі арқылы бағалайды Керемет!» Жақсы! Талпын! Сонымен қатар жауаптырына сәйкес 1-8 балл аралығында бағаланады |
Оқулық 1бөлім 5-15 беттер А форматы Түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-тапсырма: Топтық жұмыс «Тарсия» әдісі. Топтағы білім алушылар оқытушының таратқан Δ тәрізді қағаз қиындыларындағы тапсырмаларды дұрыс жауаптарымен жалғастыра отырып, төиенде көрсетілгендей алты бұрышты фигура шығатындай етіп жинақтайды Тапсырманы орындау барысында барлық білім алушы белсенді жұмыс жасайды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды және бір-біріне деген сыйластықтары артады. |
Топтағы барлық білім алушылар белсенділік танытып дұрыс жауаптарын тауып сәйкестендіріп орындайды. |
Топтар бірін-бірі «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. Сонымен қатар әр дұрыс жауап- 1 балл 1-11 балл аралығында бағаланады |
«Тарсия» әдісі бойынша қағаз қиындылары https://www.tarsiamaker.co.uk/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма «Ойлан тап!» әдісі топтық жұмыс Білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту тапсырмасы Мәтінді оқи отырып, топта талқылау жұмыстарын жүргізе отырып, радиоактивті сәулелердің қасиеттерін талдай отырып төмендегі сұрақтарға жауап береді
(Қосымша 1)
Дескриптор «Контекст»
|
«Ойлан тап» әдісінің тапсырмаларын мұқият оқиды Дұрыс жауаптарын топ болып бірігіп жұмыс жасап орындайды |
Дескрипторға сәйкес 1-6 балл аралығында бағаланады |
Оқулық 153-165 беттер Үлестірме қағаздар. Слайдтар 7-34 беттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 тапсырма жұптық жұмыс «Кестені толтыр!» Білім алушыларды деңгейлеріне қарай, бір жақсы оқитын білім алушы мен бір үлгерімі төмен білім алушы жұптасады, бір-біріне көмектесе отырып нәтижеге қол жеткізеді Білім алушыларға тапсырманы орындаудың нұсқаулығын түсіндіреді
Дескриптор
|
Білім алушылар жұптасып, оқулықпен жұмыс жасай отырып кестені толтырады |
Әр дұрыс жауапқа 1 балдан , 1-18 балл аралығында бағаланады |
Әр жұпқа бір-бірден «Кестені толтыр» таратпа материалы беріледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-тапсырма Жеке жұмыс «Білім қоржыны» әдісі Барлық білім алушы оқулықтағы тақырып бойынша нақты анықтамалар мен формулаларды дәптерге жазады
6-тапсырма. Жеке жұмыс «Біліміңді шыңда!» Білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып тапсырма беріледі, Топтағы ЕБҚЕБ менде зейіні төмен оқушы болғандықтан жеке жүмыс барысында жеңіл тапсырма орындайды. Бұл жерде сәйкестендіру тесті беріледі, ЕБҚЕ білім алушы оқулықпен жұмыс жасай отырып тапсырманы дұрыс жауабымен сәйкестендіріп шығады (Қосымша 2)
Барлық білім алушыларға арналған тапсырмалар Оқу мақсаттарына қол жеткізуге мүмкіндік береді Сабақтың оқыту нәтижесі мен бағалау критерийлеріне сәйкес келетін тапсырманы барлық білімалушылар орындайды. (Қосымша 3)
Дарынды білім алушы жоғарыдағы барлық білім алушы орындайтын тапсырманы орындайды және Э.Резерфордтың атомның құрылысын анықтау барысында жасаған тәжірибесін зерттейді
|
Оқулық пен және дәптермен жұмыс жасайды Барлық білім алушылар өздеріне берілген жеке тапсырмалармен жұмыс жасайды. ЕБҚ білім алушы сәәкестендіру тестін орындайды Қосымша 3 тапсырмаларын орындайды |
«Біліміңді шыңда» Әдісі
ЕБҚ білім алушы Әр дұрыс жауапқа сәйкес 1-8 балл арқылы бағаланады
Дескриптор бойынша бағаланады 1-24 балл аралығы
|
Оқулық Үлестірмелі материалдар ЕБҚБ үшін Қосымша 2 Қосымша 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 15 минут
Рефлексия Бағалау
Бағалау
Үйге тапсырма |
Жаңа сабақты қорытындылау «QUIZLET» бағдарламасымен тест тапсырмасы |
Сілтеме арқылы кіріп, 10 сұрақтан тұратынтест тапсырмасын орындайды |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі 1-10 балл аралығы |
«QUIZLET» бағдарламасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Бағдаршам» әдісі |
Тақтадағы бағдаршам Жолақтарына қолдарындағы 3 түстің бірін апарып жапсырады |
Бағдаршам түстеріне сәйкес қызыл, жасыл, сары түсті қиындылар https://fsd.videouroki.net/html/2018/01/14/v_5a5b33b0aa69c/99706266_23.jpeg
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білім алушыларды бағалау сабақтың басынан соңына дейінгі жинаған ұпай сандары бойынша бағалау Жалпы максимал балл – 77 балл - 100% Өте жақсы – 65-77 балл 85-100% Жақсы – 54-64 балл - 70-84% Қанағаттанарлық – 42-53 балл -55-69 % Өте нашар – 1-42 балл 1-54 % Балл бойынша баға қорытындысы «Колледж смартнейшн» порталына электронды журналға қойылады Оқулықтан §1, 3, 4 тақырыптарды оқу Соңындағы есептерден 3 есеп шығару |
Қосымша 1
Білім алушының функционалдық сауаттылығын жамыту тапсырмасы
Радиация
Радиация (иондаушы сәулелену) – энергияның электромагниттік толқындар немесе субатомдық бөлшектер түрінде берілуі. Табиғи сәулелену көздеріне топырақтаз, суда, ауада және адам ағзасында болатын әр түрлі радиоактивті заттар жатады. Күн сайын адам ауамен, сумен және тағаммен радиоактивті заттардың белгілі бір мөлшерін жұтады немесе тұтынады. Бүгінгі таңда диагностика немесе сәулелік терапия қолданылатын иондаушы сәулелену ең көп таралған жасанды көздері рентген аппараттары мен радиофармацевтикалық препараттар, сондай-ақ басқа да медициналық өнімдер болып табылады.
Ауада альфа сәулелену 5 см-ден аспайды және қағаз парағы мен терінің өлі қабатында ұсталып қалады. Бета сәулеленуден жұқа металл парақпен, терезе әйнегімен және тіпті қарапайым киім арқылы қорғана аласыз.
Темір және қорғасын сияқты тығыз және ауыр материалдар гамма сәулеленуге тамаша кедергі болып табылады.
1.Неліктен β-бөлшектердің α-бөлшектерге қарағанда ауада көбірек қозғалатынын түсіндіріңіз.
2. Мына суретте радиоавктивті сәулелердің заттарға енуі көрсетілген. Атауларын жазыңыз
3.Төтенше радиологиялық жағдай болғанда жұртшылық жергілікті билік тарататын ақпаратқа сүйеніп, радиоактивті сәулеленудің әсер ету жағдайын азайту үшін дереу қорғаныс шараларын қолдану керек. Денсаулық сақтау үшін дұрыс нұсқаны таңдаңыз.
А)Сыртқа шықпау
В) Сыртқа шығу
С)Терезесі ашық ғимаратта отыру
Д)Үйдің желдету жүйесін қосу
Қосымша 2
ЕБҚ білім алушыға арналған сәйкестендіру тесті
Ядроның құрылысы |
|
Заряды жоқ бөлшек |
Электрон |
A=Z+N |
|
Нейтрон |
Ядро, электрон |
|
Протон |
Z=A-N |
|
Атомның құрылысы |
Теріс зарядталған бөлшек |
|
Нуклондар саны |
N=A-Z |
|
Нейтрондар саны |
Протон, нейтрон |
|
Протондар саны |
Оң зарядталған бөлшек |
Қосымша 3.
-
Атомның құрылысын кім ашты және атомның құрылысы қандай?
-
Мына изотоптардағы , , изобаралардағы , және изотондардағы , протон, нейтрон сандарын анықтап, қандай элементтер екенін атаңдар
-
Табиғатта кездесетін мынадай изотоптардың тұрақтылығын анықтаңдар: торий
, , уран , ,
-
Темекінің түтінінде аздаған мөлшерде радиоактивті полоний болады. Шылымның бір қорабын шеккен адам радиоактивті сәуле мөлшерін 4-5 есе көп алады. Ең алдымен бұл тамақ пен өкпеге әсер етеді, ыдырай келе бауырда жиналатын қорғасын пайда болады. Реакция теңдеуін толықтырыңдар және қандай радиоактивті ыдарау өтеді?
Дескриптор
|
Критерийі |
Тапсырма орындау қадамы |
Балл |
1 |
Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды; |
Ашқан ғалымды атайды |
1 |
Атомның құрылысын айтады |
1 |
||
2 |
Изотоптар, изотондар ұғымдарының мазмұнын ашады. |
Изотоптардағы протон, нейтрон санын анықтайды, элементті атайды |
5 |
Изобарадағы протон, нейтрон санын анықтайды, элементті атайды |
5 |
||
Изотондағы протон, нейтрон санын анықтайды, элементті атайды |
5 |
||
3 |
Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды Табиғи изотоптардың құрамын түсіндіреді |
Әр изотопты жеке жеке анықтайды |
5 |
4 |
Заттардың радиоактивті ыдырау түрлерін атайды. |
Реакция теңдеуін жазады |
1 |
Ыдырау түрін атайды |
1 |
||
|
Барлығы |
|
24 балл |
Дескриптор