Сабақтың
тақырыбы: Жапырақ
өркеннің бүйірлік жанама
мүшесі. Жапырақтың сыртқы және ішкі
құрылысы.
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні:
|
СЫНЫП: 6
|
Жалпы оқушы
саны:10
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
Жапырақтың сыртқы
және ішкі құрылысына сипаттама беру.Тақтасының пішіні. Жай және
күрделі жапырақтар. Жүйкеленуі, Сабаққа
орналасуы.
Сабақтың
міндеттері:
-
Жапырақ өсімдіктің
қандай мүшесі, қандай қызметтер атқаратыны туралы түсініктерді
үйрету;
-
Биологияға қызығушылығын
арттыру, дүниетанымын қылыптастыру, логикалық ойлауды дамыту,
жапырақтарды жіктеу, жай және күрделі жапырақтарды ажырата білу,
мысалдар келтіре білу нақтылау, салыстыру және білімін қолдана
білу.
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді. Жапырақтың түрлерін
біледі.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Жапырақтың фотосинтез
процесіне қатысатынын
біледі.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмалады орындайды.Тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Жапырақтың жүйкеленуін
күнделікті өмірдегі түрлі өсімдіктердің жапырақтардың орналасу
ретімен байланыстыра
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Сұраққа жауап береді,
жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Жапырақтың сыртқы
және ішкі құрылысы, тақтасының пішіні, жай және күрделі
жапырақ,
Жүйкелену;
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия. Биологиялық диктант,
Джигсо, Семантикалық карта, Сұрақты ұстап
ал.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика,
география, өзін- өзі тану.
|
Алдыңғы
оқу
|
Өркендер мен бүршіктер.
Бүршіктің түрлері. Бүршіктің ішкі
құрылысы
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Ресурстар
|
Басталуы
6
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: 3 минут
«Жүректен жүрекке»
тренинг
Қайырлы күн достым, қайырлы
күн болсын,
Бейсенбінің әр кезі,
сәттілікке толсын,
Біздің алар
бағамыз,
Тек қана бестік
болсын!!!!
Топтарға
бөлу. 3
минут
Жапырақ суреттері бойынша
бөліну.
Оқушыларға сурет қиындыларын
беремін. Сурет қиындыларын құрастырғанда, жапырақтың суреттері
шығуы керек.Сол суреттерді құрастыра отырып екі топқа бөлініп
отырады.
Үй
тапсырмасы.
Биологиялық
диктант
1.Жапырағы мен бүршігі бар
бұтақтанбаған жас сабақты өркен дейді.
2. Бүршік оналасуына
қарай төбе
бүршік және
қолтық
бүршік деп бөлінеді.
3. Өсу
бүршігі тек ұзарған өркенде ғана
орналасады.4. Гүл
бүршігі тек қысқарған өркенге
орналасады. 5. Өркеннің негізгі орталық тірек
бөлімі- сабақ.
6. Сабақтың жапырақ өсетін
жуандау жерін- буын, ал бір буын мен екінші буынның
арасын буынаралығы дейді. 7. Буынаралығы ұзын
болса , ұзарған өркен, қысқа болса,
қысқарған
өркен деп атайды.8. Жапырақтың
сабаққа орналасқан жерін жапырақ
қолтығы деп атайды. 9. Тыныштық күйге
ауысқан бүршік- бұйыққан
бүршік. Кез келген мүшесінің әр
жерінен дамыған бүршік- қосалқы бүршік.
10. Өркеннің ең ұшында орналасқан
бүршік- төбе
бүршік.
|
1-топ:
2-топ:
Жүрекшелер
Биологиялық
дикатант
|
Жаңа
білім
20
минут
|
Берілген мәтіндерді балалар
оқып алады.
Жаңа
тақырып.
Топтық
жұмыс:
1
топ. Жапырақ. Жапырақтың сабаққа
орналасуы. Жапырақтың сыртқы және ішкі
құрылысы.
2
топ. Жанаспалы жасушалар.
Жапырақтың жүйкеленуі.Жапырақ тақтасының
пішіні
Топ жұмыстарын қорғау.
Оқушылар "Джигсо" әдісімен топтық тапсырмалар, тақырыпты
түсінгендерін айтады, дәлелдейді,
қорғайды.
|
Оқулық.
«Джигсо»
әдісі.
Оқулық,
қабырғаға ілінген ватмандар,
түрлі-түсті маркерлер
|
Ортасы
5
минут
|
«Сәйкестендіру кестесі»
Дұрыс жауапқа (-----) белгісін
қоямыз
Жапырақтың сабаққа
ораналасуы
|
Тақтасы,
сағағы
|
Жапырақтың
құрылысы
|
Бүйрек, жебе, ромб,
ине тәрізді
|
Жапырақ тақтасының
пішіні
|
Кезектесе, қарама-
қарсы, топтанып
|
Жапырақтың
жүйкеленуі
|
Тақ қауырсын
тәрізді, саусақ салалы, үш
құлақты
|
Күрделі
жапырақтар
|
Қарағай,
шырша,
|
Жапырағы ине тәрізді
өсімдіктер
|
Жай
жапырақ
|
Бір ғана жапырақ
тақтасы бар жапырақ
|
Тор, паралель,
доға
|
|
«Сәйкестендіру
кестесі»
|
5
минут
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
минут
|
«Сұрақты ұстап
ал» әдісі
Оқушылар шеңберлене
тұрып, бір-біріне кішкене допты лақтыра отырып сұрақ қояды. Доп
қолына тиген оқушы жаңа білім туралы сұраққа жауап
береді.
|
«Сұрақты ұстап
ал» әдісі
доп
|
Бағалау
2
минут
Кері
байланыс
2
минут
|
Бағалау парақшасы
Дұрыс жауапқа 5 балл.
Оқушының
аты-жөні
|
«Биология
лық диктант»
әдісі
|
«Джигсо»
әдісі
|
«Сәйкес
тендіру кестесі»
әдісі
|
«Сұрақты ұстап ал»
әдісі
|
Балл
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Жетістік
баспалдағы»
|
Бағалау
парақшасы
«Жетістік
баспалдағы»
|
Қосымша
ақпарат
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде
үлгердімбе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
Келетін
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
Жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|