Жылдың әр мезгіліндегі туған өлкем

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жылдың әр мезгіліндегі туған өлкем

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары жаңартылңан білім мазмұны бойынша математика пәнінен жазылған. Математика сабағының дүниетану, жаратылыстану сабақтарымен пәнаралық байланысы көрсетілген. Сабақта оқушылар ай, апта, күн, сағат, минут, секундтармен табиғат құбылыстарын, жыл мезгілдерінің ауысуымен бірге зерттейді. Табиғат туралы оқып отырып, шамалармен танысады. Шамалардың өмірде кездесетіндігімен танысады. Оқушыларды шамаларды үйретуге қызығушылықтарын арттыру мақсатында әр түрлі көрнекі құралдар дайындалды.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тақырыбы: Шамалар.

Жылдың əр мезгіліндегі туған өлкем

Мектеп: № 19 ЖББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: :Жокеева М.М.

Сыныбы: 2 «Б»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары

2.1.3.5.Уақытты циферблат бойынша анықтау: сағат жəне минут.

2.1.3.4 **Ұзындық (см, дм, м), масса (кг, ц), уақыт (сағ, мин, ай, жыл) өлшем бірліктері арақатынасына сүйеніп түрлендіру.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • уақытты циферблат бойынша анықтайды,уақыттың өлшем бірліктерін (сағат, минут, ай, жыл) олардың арасындағы қатынас негізінде ауыстырады.

Көпшілік оқушылар:

  • кез келген күндер санынан кейін аптаның күні қандай болатынын анықтап, түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:

  • минут тілі осындай күйде болған кезде сағат тілі циферблаттағы сандар арасында қандай қашықтықта болады жəне неліктен?

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

  • орындалатын амалдарды, ауызша есептеулерді түсіндіруді.

Пəндік лексика жəне терминология.

Сағат, минут, секунд, тəулік, апта, ай, жыл.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын сөйлемдер.

Талқылау.

Əр айда неше күн бар?

Ай аптаның қандай күнінен басталатынын білуге бола ма?

7 күннен кейін аптаның қандай күні болатынын білуге бола ма?

Рим жəне араб сандарын пайдалана отырып, датаны жаз.

Тірек білім

Аптадағы күндер саны, дұрыс кезектілікпен олардың атаулары, жыл ішіндегі айлар саны, дұрыс кезектілікпен олардың атаулары, əр айдағы күндер саны.

Жоспары

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынталандыру

1 мин



Топқа бөлу

2 мин



Алдыңғы сабақ

3 мин


«Білмеген ұят емес, үйренбеген ұят» деген сөздерді қалай түсінесіңдер?

  • Сендер онымен келісесіңдер ме?

  • Бүгінгі сабағымызды осындай ұранмен өткізейік.


Топқа сағат түрлері арқылы бөлу. Оқушылар (құм, су, күн, электро) сөздері жасырылған қағазды алады және сол сағат түрін тауып, сол топқа отырады.

  • Өткен сабақта біз не үйрендік?

  • Өткен сабақтың білімін тексеру үшін мына тапсырманы орындап көрсек қалай қарайсыңдар?

Тапсырма «Білім пирамидасы» деп аталады.

Олай болса, алдарыңызда тапсырма тұр. Топпен бірге орындап көрейік.

  1. топ: мм,см,дм,м,км

  2. топ: гр,кг,т,ц.

  3. топ: сек, мин, сағ,күн, апта,ай,жыл

  4. топ: дүйсенбі,сейсенбі, сәрсенбі,бейсенбі,жұма, сенбі,жексенбі

Топ барысында ойлана отырып, өлшем бірліктерді өсу ретімен орналастырады.













Әр топқа құм сағат, су сағат, күн сағат, электро сағат қойылады.






А 4 қағазы және өлшем бірліктер











Сергіту сәті

3 мин




















Сабақтың ортасы

20 мин

Әр топ қорғап болған соң, өздерін бағалайды.


Бағалау критерийі:

  1. Өлшем бірліктерді білемін.



  1. Ұзындық, масса, уақыт өлшемдерін ажыратамын.


  1. Қысқартылған түрін жаза аламын.


«Кім тапқыр?»

  • Ал, сіздерге сұрақ. 1 мин аз ба? әлде көп пе? Зерттеу жасау (жіпке моншақ өткізу, өз есімін азу, шырпымен рим цифрын жазу)

-Зерттеудің қорытындысы шыққанша оқушыларға жұмбақ жасыру.

Он екіге келіп,

Жүргені кері кетіп (сағат)


Жеті бауыр туыспыз

Атымыз өзге демесең

Жұмған жұдырық уыспыз (жеті күн)


Ұшып түсер күн бітсе

Жоғалады жыл бітсе (күнтізбе)


Бір адамға он екі егіз

Бір егізде біреусіз сегіз (ай мен апта)



-Өте жақсы. Өткен сабақты жақсы меңгеріпсіңдер. Бүгінгі сабақты да, дәл осындай жақсы нәтижемен тапсырмаларды орындайды деген ойдамын.


Сабақты жақсарта түсу үшін, тағы бір рет топқа бөлініп алсақ.

Топқа ай аттары бойынша бөлемін.

1-топ: Қыс

2-топ: Көктем

3-топ: Жаз

4-топ:Күз

  • Балалар 1 жылда қанша мезгіл бар? (4 )

  • Мынау сағат, енді біз топпен осы сағатты әсемдеп безендіруіміз керек. Ол үшін:

  • 1- топ: Сіздер төрт мезгілді құрастыруларыңыз керек. Осы сағаттың бетіне.

  • 2-топ: Сіздер 1-топтың құрастырған суреттері бойынша ай аттарын ретімен қоюларыңыз керек.

  • 3-топ: Ал, сіздер 2-топтың ретімен қойған ай аттарын рим цифрымен белгілеулеріңіз қажет.

  • 4-топ: Сіздер осы айларда неше күн болатынын белгілеулеріңіз керек.

  • Осылай біз сабақтың мағынасын ашамыз.







Бағалау парақшасы







































Сағат,4 мезгілдің қима суреті

Ай аттары









































Дәптермен жұмыс

3 мин

Сабақтың соңы

3 мин


Бағалау критерийі:

1.Жыл мезгілдерін білемін



2.Ай аттарын мезгіл бойынша ажыратамын


3.Рим цифрымен жаза аламын


4.Бір айда неше күн барын айта аламын.



Келесі тапсырмаларға дайынсыңдар ма?

«Кім жылдам?» деп аталады.

Бұл жолы да, тапсырмаларды топпен орындаймыз.

  • 1- топ: Сіздер мына бағандағы артық күнді табыңыздар.

  • 2-топ: Ал сіздер желтоқсан айына күнтізбе жазып көріңіздер

  • 3-топ: Кітаптағы 4 тапсырманы тақтаға орындайды.

  • 4-топ: Сіздер мына ертегіні білесіздер ма?

  • Әр адамның есімі болады. Сол сияқты ешкілердің де , өз аттары бар екен.

Сіздер осы ертегі желісі бойынша ешкілерге ат қойыңыздар.

Бағалау критерийі:

1.Әр айда неше күн болатынын білемін


2.Әр айдың күнтізбесін ажырата аламын.


3.Өлшем бірлікке аранлған есептерді шығара аламын


4.Апта аттарын айта аламын



Математика жұмыс дәптерін жеке орындайды.


Жылдың әр мезгілі бойынша сыныптағы балалардың туған күнінің диаграммасын құрасытыру.

























































































Балалар диаграмма құрастырған соң , әр топ өз мезгілі бойынша қанша қыздың, қанша ұлдың туған күні екендігі туралы мәлімет береді.

  • Сабақ көңілдеріңізден шықты ма?

  • Бүгін түсінбей қалған сәттер кездесті ме?


Бағалау парақшасы













А3 форматы, тақта, оқулық, «Жеті ешкі» ертегісінің фото суреті






Бағалау парақшасы










Жұмыс дәптері


А3 форматы


Бағалау


2 мин


Кері байланыс

3 мин

Балалар бағалау критерийі бойынша өздерін бағалап, «Жетістік сатысы » бойынша ойларын айтады.



Не білдік?

Не үйрендік?

Не білгіміз келеді?


Үйге тапсырма: Отбасы мүшелерінің туған күн диаграммасын құрастыру

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
19.04.2018
1105
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі