Материалдар / Кеңес одағы 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Кеңес одағы 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Кеңестік Ресейдің 1918 жылдан Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңына дейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық саясаттың мәнін ашып көрсету. • Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру мен елді индустрияландырудағы әкімшіл-әміршіл әдістерін және оның зардаптарын нақты факторлармен түсіндіру. Қоғамдық саяси өмірдегі орныққан тоталитарлық тәртіп қоғамның өмір сүруін тоқтатып, тек жай механизмге айналдырғанын ұғындыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2018
616
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 20.10.2018ж

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: Кеңес одағы

  • Сабақтың мақсаты: Кеңестік Ресейдің 1918 жылдан Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңына дейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық саясаттың мәнін ашып көрсету.

  • Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру мен елді индустрияландырудағы әкімшіл-әміршіл әдістерін және оның зардаптарын нақты факторлармен түсіндіру. Қоғамдық саяси өмірдегі орныққан тоталитарлық тәртіп қоғамның өмір сүруін тоқтатып, тек жай механизмге айналдырғанын ұғындыру.



Сабақ кезеңдері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

Оқушыларды түгендеу

сабаққа дайындығын анықтау.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

топқа бөлу.

Оқушылар:

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Барша жанды құрметтеп,

Бас иеміз біз

Интерактивті тақта, слайд,фото суреттер,сызба материалдар

Үй тапсырмасын сұрау

«Білім көпірі» әдісі бойынша оқушылардан өткен тақырыпты сұрау.

-Үштік одақ қай жылы құрылды? Құрамына кіретін мемлекеттер:

-І-ші дүниежүзілік соғыс қай жылдары болды? Шығу себебі? І-ші дүниежүзілік соғыстың ең ірі майдандары? Қанша ел, қанша адам қатысты?

-Версаль бітім шарты қай жылы болды? Версаль бітім шартына қол қоймаған елдер:

-Ұлттар лигасы қай жылы құрылды? Мақсаты:

-Вашингтон конференциясы қай жылы болды? Қаралған мәселе?

-1919ж Ұлыбритания АҚШ-қа қанша қарыз болды?

-Ұлыбританияда сайлау туралы заң қашан қабылданды? Сайлау заңы бойынша неше жас аралығында сайлауға қатыса алатын болды?

-Ұлыбританияның саяси партиялары:

-І-ші дүниежүзілік соғыстың нәтижесінде Францияның қайтарып алған жерлері:

Өзіне қаратып алған отарлары:

- Эдуард Эрио Францияны қай жылдары биледі?

1922ж Ресейді аралап қандай кітап жазды?

- Франциядағы фашистік ұйымдарды ата ? қай жылы қандай фашистік ұйым құрылды және олардың жетекшілері

-Францияда халықтық майдан құру пактісіне қай жылы қол қойылды?

Мақсаты?

-Германияда Веймар Республикасы қай жылы құрылды? Тұңғыш президенті кім?

-Гитлершілдердің құпия саяси полициясы қалай аталды және қай жылы құрылды?

-1934ж Гинденбург өлімінен кейін Гитлер қандай лауазымдық атаққа ие болды?

-Германияда Ұлттық еңбекті ұйымдастыру туралы заң қашан қабылданды және бұл заңның мәні

- І-ші дүниежүзілік соғыс нәтижесінде Италияның иелігіне өткен жерлер?

- Италияда 1919жылы құрылған фашистік ұйым атауы?Италиядағы Фашистік ұйымның жетекшісі кім?

-1927 жылы құрылған фашистік диктатураның маңызды жазалаушы органы?

- Фашизмнің отаны? Эмблемалары?

«Фашио» сөзінің мағынасы?

Оқушылар өткен тақырыпты оқып, қайталай отырып білімдерін молайтады. «Білім көпіріндегі» берілген сұрақтарға жауап береді.





































«Блоб көпірі» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды










































Жаңа сабақ: 1.Қызығушылықты ояту. 2.Блум таксономиясы әдісі

Кинометафра әдісі арқылы «Кеңес одағы » туралы видеоролик көрсету

Оқушылар «Кеңес одағы » туралы видеоролик көреді.

Интерактивті тақта

І. Білу «Джигсо» әдісі


«Джигсо» әдісі бойынша 3-топқа Кеңес одағы тақырыбының ішіндегі тақырыпшалар бөлініп беріледі.

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы келесі екі топқа түсіндіріп беруі тиіс.


Смайлик арқылы бағалау

Топтық жұмыс. Оқушылар Кеңес одағы тақырыбының ішіндегі тақырыпшаларды оқып, постер құрады немесе тұжырымдамалық карта жасайды, қорғайды.

Әр топ смайлик арқылы өзге топты бағалайды

Түрлі түсті қағаз, бояулар,

стикерлер.





ІІ. Түсіну

«Сандар сөйлейді» әдісі


«Сандар сөйлейді»

1918-1920жж--------------------------

1918-1-21жж-----------------------------

1921ж--------------------------------------

1922ж-------------------------------------

1925ж-------------------------------------

1927ж--------------------------------------

1928ж--------------------------------------

1932-1933ж-------------------------------

1936ж--------------------------------------

1937-1938ж-------------------------------


Оқушылар қай жылы қандай оқиға болғанын тауып айтады

Сандар сөйлейді

ІІІ. Қолдану

«Суреттер сыр шертеді» әдісі





Топтық жұмыс

Оқушылар суретке қарап әңгіме құрастырады
















Басбармақ әдісі арқылы бағалау

әр топ бірін –бірі бағалайды

Интерактивті тақта, суреттер.


















Сергіту сәті

Оқушылар жаттығу жасайды

Интерактивті тақта

IV.Талдау


Фишбоун әдісі: КСРО-дағы тоталитарлық жүйенің нышандарын балық қаңқасына орналастыру

«Т» кестесі: Индустрияландыру және Ұжымдастыру туралы «Т» кестесіне толтыру

Әскери коммунизм саясаты мен жаңа экономикалық саясатты Венн диаграммасына салып салыстыру.

Топтық жұмыс.

Әр топ


Shape2 Shape1



Picture 2

V. Жинақтау

вагоны



Адасқан сөйлемдерді өз вагонына салу

*Мемлекет ішінде билік үшін сол ел азаматтарының өзара соғысы

*Бұл соғыс ақтар мен қызылдар арасында болды

*азық- түлік салығы, азық -түлік салғыртымен ауыстырылды.

*Ірі және орташа кәсіпорындар мемлекет меншігіне алынды.

*1920ж Эстония, Литва, Латвия ,Финляндия мемлекеттерімен мемлекеттерімен жақындасып, Иран, Туркия, Ауғанстан мемлекеттерімен достық қатынас орнықты

*Кеңес үкіметі Монғолия елімен достық қатынастар орнатып, Германия, Италия, Норвегия елдерімен сауда саттық келісімдерге қол қойды.

*Жаппай еңбек міндеттілігі жойылды.

*Жалақыны табиғи өнім түрінде төлеу тоқтатылып, жаппай ақша түріне көшірілді.

*Бастапқы кезде КСРОның құрамына РКФСР,Украина, Белоруссия және Закавказье Федерациясы біріккен еді.

*1936 жылы Қазақ және Қырғыз республикалары қосылып, КСРО көп ұлтты елдердің федерациялық бірлігіне айналды.

*Бұл бағыт 1925 жылы желтоқсанда БК(б)П-ның XІV сьезінде жарияланды.

*Қысқа мерзім ішінде машина жасау, қорғаныс өнеркәсібі, химия өндірісі жаңадан құрылды.

*Бұл бағыт 1927 жылы БК(б)П ның XV сьезінде жарияланды.

* Әміршіл-әкімшіл басқару жүйесі КСРО ның бүкіл қоғамдық саяси өміріне әсерін тигізіп, 1931-1932 жылдарда елді ашаршылыққа ұшыратты.

*Тоталитарлық жүйенің қылмыстарын іске асырған Ішкі істер халық комиссариаты (НКВД)

және Мемлекеттік Қауіпсіздік комитеті болды. (КГБ) болды.

*Қазақстандағы «Карлаг», Степлег», «Алжир» деген атпен белгілі болған лагерьлер осы ГУЛАГ жүйесінің бөлімшелері болып табылады.

Оқушылар сөйлемді оқып,

Тиісті вагонға апарып салады

VI. Бағалау

Эдвард де Бононың «Ойлаудың алты қалпағы»























«Қанмен жазылған хат» бейнеролигін

көрсету.

Оқушыларға тапсырма:

1937-1938 жылдардағы жаппай қуғын-сүргін туралы ойларын ортаға салу.











Ақ қалпақ-фактілер, орташа обьективті ақпарат айтады.

Қызыл қалпақ –эмоциясын білдіреді,

Қара қалпақ

Сыни аналитикалық негативті ойын айтады.

Сары қалпақ-шуақты оптимизм, логикалық позитивті пікірін білдіреді.

Жасыл қалпақ-шығармашылық өсу мүмкіндіктер туралы айтады

Көк қалпақ салқын қандылық, іс-әрекет жоспары, өңдеу, шолу, ұйымдастырушы, шешімін айтады.

















Бағалау

Топ басшыларының бағалауы

Мұғалімнің бағалауы

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін –өзі бағалау

Топ басшылары өз тобындағы оқушыларды бағалайды

Бағалау парағы

Кері байланыс

Мұғалім оқушылардан бүгінгі өткен сабаққа кері байланыс алады.






Оқушылар «Рефлексиялық нысана» әдісі бойынша кері байланыс береді






Қорытынды




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!