|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Қысым |
Мектеп: №2 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қуанова А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кері итеруші күш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.12-сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; 7.3.1.13-есептер шығаруда Архимед заңын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің шығу табиғатын түсінеді ; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушылар үшін: тақырып бойынша логикалық сұрақтарға жауап бере отырып, қарапайым тәжірибелер жасайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Кері итеруші күш және Архимед заңына есептер шығарады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
«Мензурка», «динамометр», «цилиндр», «калориметр» құралдарын эксперимент жасау, кесте толтыру барысында қолданып шамаларды анықтайды, салыстырады , топта алынған нәтижелерді сәйкестендіреді. Аталған терминдерді сөздік қорына қосады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Су көліктерін құрастыру және суда жүк тасымалдау, ішкі және сыртқы туризмді дамыту.Демалыс орындарындағы жағажайларда денсаулық және өмір қауіпсіздігін сақтауға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Сабақта төмендегідей пәндермен байланыс жүзеге асырылады: Математика – есептер шығару (амалдар қолдану); Тарих-Архимед заңының шығу тарихымен танысады; Экология-Арал теңізінің экологиясы; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Архимед күшін эксперимент арқылы анықтайды алады, қауіпсіздік ережесін біледі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
«Фотосуреттер» 4 топқа бөлу Ширату: Тапсырма-1 Проблемалық сұрақтар:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
15 мин 5 мин 10 мин |
«Сұрақты ұстап ал!» әдісі . Тапсырма-2
1
«Детальдарын қосу» әдісі. Тапсырма-3 1-топ. Тәжірибе-1:Пластилиннен жасалған көлемдері әр түрлі екі денені динамометрге іліп, кезегімен ыдыстағы суға батырып, динамометрдің көрсетуін жазып алып, қорытынды жасаңыз.
2-топ. Тәжірибе-2.Көлемдері бірдей, тығыздықтары әр түрлі денелерді алып,кезегімен ыдыстағы суға батырып,динамометрдің көрсетуін жазып,алып қорытынды жасаңдар.
3-топ. Тәжірибе-3.Тығыздығы бірдей заттан жасалған әр түрлі формадағы дененің кері итеруші күшін есептеңдер.
4- топ. Тәжірибе-4. Бір денені алдымен таза суға, сонан соң майға салып, динамометрдің көрсетуіне назар аудару, қорытынды жасау.
«Детальдарды қосу» Архимед күші
« Араласқан сөздердің арасынан толық сөздерді тап? 1.освосвосвпвпархимедврврарчспсммқысымоаптьтбиллдауаманометрьббчччдвовраараараоимитмттииьсиракузтмтьмьммб 2.итмтмомьададасуқұбырылиимсмсстстманометртмььбиююячячячсорғылартттиьиббббиипаскальпррпполатмьмауатть
«Эстафета» әдісі есептер шығару.Тапсырма-5 1.Көлемі 2 дм3 дене толық суға батырылған. Осы денеге әсер ететін кері итеруші күш 18 Н болса, дененің тығыздығы қандай?/ 900 кг/м3 / 2.Көлемі 7,5 дм3-ге тең тастың массасы 18,7 кг. Осы тасты суда батырмай ұстап тұра-тын күшті анықта. ρ=1000 кг/м3./110 Н
|
1 топ.1-тәжірибе: Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері әр түрлі пластилиннен жасалған дене,стакан, сұйық (су мен май ). 2 топ.2- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері бірдей, тығыздықтары әр түрлі заттар, стакан,сұйық (су мен май )
3 топ.3-тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері мен тығыздықтары бірдей, формасы әр түрлі пластилиннен жасалған дене, стакан,сұйық (су мен май ). 4 топ.4- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, цилиндр дене,стакан, тығыздығы әр түрлі сұйық (су мен май ). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: «Қайраңда қалған кемелер» Арал теңізінің тағдыры зерттеушілік жоба әзірлеу; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кері итеруші күш. 7 сынып
Кері итеруші күш. 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Қысым |
Мектеп: №2 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қуанова А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кері итеруші күш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.12-сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; 7.3.1.13-есептер шығаруда Архимед заңын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің шығу табиғатын түсінеді ; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушылар үшін: тақырып бойынша логикалық сұрақтарға жауап бере отырып, қарапайым тәжірибелер жасайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Кері итеруші күш және Архимед заңына есептер шығарады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
«Мензурка», «динамометр», «цилиндр», «калориметр» құралдарын эксперимент жасау, кесте толтыру барысында қолданып шамаларды анықтайды, салыстырады , топта алынған нәтижелерді сәйкестендіреді. Аталған терминдерді сөздік қорына қосады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Су көліктерін құрастыру және суда жүк тасымалдау, ішкі және сыртқы туризмді дамыту.Демалыс орындарындағы жағажайларда денсаулық және өмір қауіпсіздігін сақтауға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Сабақта төмендегідей пәндермен байланыс жүзеге асырылады: Математика – есептер шығару (амалдар қолдану); Тарих-Архимед заңының шығу тарихымен танысады; Экология-Арал теңізінің экологиясы; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Архимед күшін эксперимент арқылы анықтайды алады, қауіпсіздік ережесін біледі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
«Фотосуреттер» 4 топқа бөлу Ширату: Тапсырма-1 Проблемалық сұрақтар:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
15 мин 5 мин 10 мин |
«Сұрақты ұстап ал!» әдісі . Тапсырма-2
1
«Детальдарын қосу» әдісі. Тапсырма-3 1-топ. Тәжірибе-1:Пластилиннен жасалған көлемдері әр түрлі екі денені динамометрге іліп, кезегімен ыдыстағы суға батырып, динамометрдің көрсетуін жазып алып, қорытынды жасаңыз.
2-топ. Тәжірибе-2.Көлемдері бірдей, тығыздықтары әр түрлі денелерді алып,кезегімен ыдыстағы суға батырып,динамометрдің көрсетуін жазып,алып қорытынды жасаңдар.
3-топ. Тәжірибе-3.Тығыздығы бірдей заттан жасалған әр түрлі формадағы дененің кері итеруші күшін есептеңдер.
4- топ. Тәжірибе-4. Бір денені алдымен таза суға, сонан соң майға салып, динамометрдің көрсетуіне назар аудару, қорытынды жасау.
«Детальдарды қосу» Архимед күші
« Араласқан сөздердің арасынан толық сөздерді тап? 1.освосвосвпвпархимедврврарчспсммқысымоаптьтбиллдауаманометрьббчччдвовраараараоимитмттииьсиракузтмтьмьммб 2.итмтмомьададасуқұбырылиимсмсстстманометртмььбиююячячячсорғылартттиьиббббиипаскальпррпполатмьмауатть
«Эстафета» әдісі есептер шығару.Тапсырма-5 1.Көлемі 2 дм3 дене толық суға батырылған. Осы денеге әсер ететін кері итеруші күш 18 Н болса, дененің тығыздығы қандай?/ 900 кг/м3 / 2.Көлемі 7,5 дм3-ге тең тастың массасы 18,7 кг. Осы тасты суда батырмай ұстап тұра-тын күшті анықта. ρ=1000 кг/м3./110 Н
|
1 топ.1-тәжірибе: Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері әр түрлі пластилиннен жасалған дене,стакан, сұйық (су мен май ). 2 топ.2- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері бірдей, тығыздықтары әр түрлі заттар, стакан,сұйық (су мен май )
3 топ.3-тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері мен тығыздықтары бірдей, формасы әр түрлі пластилиннен жасалған дене, стакан,сұйық (су мен май ). 4 топ.4- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, цилиндр дене,стакан, тығыздығы әр түрлі сұйық (су мен май ). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: «Қайраңда қалған кемелер» Арал теңізінің тағдыры зерттеушілік жоба әзірлеу; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз
Мюнстерберг» әдісі
. Сергіту жаттығуы.
Тапсырма-4














