География пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Геоэкономика негіздері
Мектеп: «С.Мұқамеджанов атындағы орта мектеп» ЖОББ КММ
Күні: 23.10.2020
Мұғалімнің аты-жөні: Тусупбекова Айжан Кенжегуловна
Сынып: 11сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Қазақстанның кластерлік бастамалары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
11.4.1.6 Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде).
11.4.1.7. Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
Сабақтың мақсаты
- Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну, Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
- Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
- Кластерлік бастамаларды ұсына алу;
Бағалау критерийі
- Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсынады;
- Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алады;
- Кластерлік бастамаларды ұсына алады;
Тілдік мақсаттар
Жазылым: Кластердің аумақтық құрылымы мен басқарудың функционалдық ерекшеліктерін салыстырып жазады;
Оқылым: Оқулықтағы мәтін мен суреттер мен сызбанұсқаларды пайдалана отырып, Қазақстанның кластерлік бастамаларын зерделейді.
Айтылым: Кластерге сипаттама береді. Сұрақтарға жауап береді
Тыңдалым: Топпен талдай отырып пікірлеседі, бірін- бірі тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді.
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» - патриоттық актісі,экономикалық құзыреттілігін, қаржы,экономикалық сауаттылығын қалыптастыру,өмір бойы білім алу, барлығына құрмет көрсету, жауапкершілік.Топтық жұмыс арқылы социумда жұмыс істеуге үйренеді.
Пəнаралық байланыс
Экономика және информатика пәні ресурстармен жұмыс жасау.
Алдыңғы білім
Оқушылар «Аймақ» стартап - жобасы тақырыбы бойынша талдаулар жасады.
САБАҚ БАРЫСЫ
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі: Өткен сабақтағы материалдарды қорытындылау мақсатында үй тапсырмасын сұрау.Мұғалім оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын тексереді, сәттілік тілейді.
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.Оқушылар «Инсерт» әдісін пайдаланып, параграфтағы мәтінді белгі қою арқылы оқып шығады.
V
(бұрыннан білемін)
+
(жаңа)
-
(басқаша ойлағанмын)
?
(сұрақтарым бар)
Мұғалім жұмыстарының қорытындысын тексеріп, жауаптарын толықтырады. Қалыптастырушы бағалауды смайликтердің көмегімен жүзеге асырады.
Интербелсенді тақта
Флипчарт,
маркер, стикер
Мультимедиалық жабдықтар
Сабақтың ортасы
Жаңа білімді өзектендіру.
«Кластер» әдісі
Сабақтың мақсатына жету үшін келесі іс – әрекеттерді орындайды.
Жұптық жұмыс. Қазақстан кластерлерінің картасын талдаңдар.Олардың орналасуының ерекшеліктерін анықтаңдар.Өз аймақтарыңның кластерлерін атаңдар.
Қазақстан бастамасымен құрылатын кластерлер
Әкімшілік және бизнес бастамасымен құрылатын кластерлер
Дескриптор:
-
Қазақстандағы кластерлер картасын оқи алады,
-
Олардың орналасуындағы ерекшеліктерді анықтай алады;
-
Кластерлер құрудың себептерін талдай алады;
-
Еліміздің экономикасын дамытудағы кластерлердің рөліне баға бере алады.
ҚБ.: « Бес саусақ» әдісі арқылы бағалау
Саралау әдісі (дифференциация)
Мақсаты: кластердің аумақтық құрылымы мен басқарудың ерекшеліктерін жіктеу;
Бағалау критерийі:
- Кластердің аумақтық құрылымы мен басқарудың ерекшеліктерін жіктейді;
І- топ А деңгейі
« Диалог және қолдау көрсету» әдісі
Тапсырма. Кластердің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктерін
ашыңдар.
Дескриптор:
-
Кластерлік дамудың тұжырымдамасын талдай алады;
-
Кластердің құрылымын анықтай алады;
-
Кластерді басқарудың моделін ұсына алады.
Қ.Б. « Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы бағалау
ІІ – топ В деңгейі
«Жіктеу» әдісі
Тапсырма . Өздерің тұратын аймақта белгілі бір шаруашылық түріне маманданған кластердің моделін құрастыру.
Дескриптор:
-
Аумақтық кластер типтерін ажырата алады;
-
Өзі тұратын аудандағы кластерді дамытудың өзіндік моделін жасай алады.
Қ.Б. « Үштік » әдісі арқылы бағалау
( Ойлан,жұптас, бөліс)
ІІІ – топ С деңгейі
«Дамыту картасы» әдісі
Тапсырма. Түркістан облысы аймағында мақта кластерін құрудың моделін ұсыныңдар.
Дескриптор:
-
мақта кластері моделін жасай алады;
-
мақта кластерінің дамуына әсер ететін факторларды талдай алады;
-
өзінің жұмысын академиялық формада рәсімдей алады.
Қ.Б. «Дереккөздер» әдісі арқылы бағалау
«Бірге ойлаймыз» әдісі
Топтық жұмыс. Сынып төрт топқа бөлінеді. Кластерлік модельдер мен аймақтық кластерлердің түрлерінің сызбанұсқасын пайдалану.
Мақсаты: Қарқынды жұмыс істейтін кластерлер бойынша Қазақстан аймағының бәсекеге қабілеттілігін айқындау.
- карқынды жұмыс істейтін кластерлер бойынша Қазақстан аймағының бәсекеге қабілеттілігін айқындайды.
Тапсырма. Кластерлік модельдер мен аймақтық кластерлердің түрлері сызбанұсқасын пайдалана отырып, кестені толтырыңдар.
Дескрипторлар:
-
кластерлік модельдерді құра алады;
-
аймақтық кластерлер түрлерін жіктей алады;
-
аймақтық кластерлердің дамуына әсер ететін факторларды талдай алады.
Қ.Б.: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
11- сынып «География» оқулығы
Қосымша ақпарат көздері
Анықтамалықтар
Қазақстанның саяси картасы, Қазақстанның физикалық картасы.
http:/ atameken.kz
Сабақтың соңы
Жеке жұмыс. Өзін – өзі бағалауға арналған тапсырмалар. « Сұрақ-жауап» әдісі
№
Тапсырма
Сендер қалай ойлайсыңдар?
Ал шын мәнінде?
1.
Кластер дегеніміз не?
2.
Кластерлік бастамаға не жатады?
3.
Кластерлік модель ұғымы
Қ.Б. «Бағалау» әдісі арқылы бағалау
Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды,белсенді оқушыларды мадақтайды. «Қорытынды» әдісі
Үй тапсырмасы: Параграф соңында берілген сұрақтарға жауап беру.Кескін картаға Қазақстанның кластерлерін белгілеп келу.
Рефлекция. «Телеграмма» стратегиясы:
Сабақ саған нені үйретті?
Сабақ саған қандай әсер қалдырды?
Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы мен ертеректе не білдім?
Бүгін сабақта мен нені үйрендім?
Тағы да немен жұмыс жасау керек?
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Әмешов Асылжан Асқарұлы04 Мамыр 2023
394
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізКолонизация және әлемдік геосаяси кеңістіктің орталық-перифириялық моделін қалыптастыру
Тақырып бойынша 11 материал табылдыКолонизация және әлемдік геосаяси кеңістіктің орталық-перифириялық моделін қалыптастыру
Материал туралы қысқаша түсінікӨте тиянақты жұмысМатериалдың қысқаша нұсқасыГеография пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Геоэкономика негіздері
Мектеп: «С.Мұқамеджанов атындағы орта мектеп» ЖОББ КММ
Күні: 23.10.2020
Мұғалімнің аты-жөні: Тусупбекова Айжан Кенжегуловна
Сынып: 11сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Қазақстанның кластерлік бастамалары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
11.4.1.6 Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде).
11.4.1.7. Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
Сабақтың мақсаты
- Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну, Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
- Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
- Кластерлік бастамаларды ұсына алу;
Бағалау критерийі
- Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсынады;
- Қазақстан кластерлерінің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктеріне талдау жасай алады;
- Кластерлік бастамаларды ұсына алады;
Тілдік мақсаттар
Жазылым: Кластердің аумақтық құрылымы мен басқарудың функционалдық ерекшеліктерін салыстырып жазады;
Оқылым: Оқулықтағы мәтін мен суреттер мен сызбанұсқаларды пайдалана отырып, Қазақстанның кластерлік бастамаларын зерделейді.
Айтылым: Кластерге сипаттама береді. Сұрақтарға жауап береді
Тыңдалым: Топпен талдай отырып пікірлеседі, бірін- бірі тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді.
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» - патриоттық актісі,экономикалық құзыреттілігін, қаржы,экономикалық сауаттылығын қалыптастыру,өмір бойы білім алу, барлығына құрмет көрсету, жауапкершілік.Топтық жұмыс арқылы социумда жұмыс істеуге үйренеді.
Пəнаралық байланыс
Экономика және информатика пәні ресурстармен жұмыс жасау.
Алдыңғы білім
Оқушылар «Аймақ» стартап - жобасы тақырыбы бойынша талдаулар жасады.
САБАҚ БАРЫСЫ
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі: Өткен сабақтағы материалдарды қорытындылау мақсатында үй тапсырмасын сұрау.Мұғалім оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын тексереді, сәттілік тілейді.
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.Оқушылар «Инсерт» әдісін пайдаланып, параграфтағы мәтінді белгі қою арқылы оқып шығады.
V
(бұрыннан білемін)
+
(жаңа)
-
(басқаша ойлағанмын)
?
(сұрақтарым бар)
Мұғалім жұмыстарының қорытындысын тексеріп, жауаптарын толықтырады. Қалыптастырушы бағалауды смайликтердің көмегімен жүзеге асырады.
Интербелсенді тақта
Флипчарт,
маркер, стикер
Мультимедиалық жабдықтар
Сабақтың ортасы
Жаңа білімді өзектендіру.
«Кластер» әдісі
Сабақтың мақсатына жету үшін келесі іс – әрекеттерді орындайды.
Жұптық жұмыс. Қазақстан кластерлерінің картасын талдаңдар.Олардың орналасуының ерекшеліктерін анықтаңдар.Өз аймақтарыңның кластерлерін атаңдар.
Қазақстан бастамасымен құрылатын кластерлер
Әкімшілік және бизнес бастамасымен құрылатын кластерлер
Дескриптор:
-
Қазақстандағы кластерлер картасын оқи алады,
-
Олардың орналасуындағы ерекшеліктерді анықтай алады;
-
Кластерлер құрудың себептерін талдай алады;
-
Еліміздің экономикасын дамытудағы кластерлердің рөліне баға бере алады.
ҚБ.: « Бес саусақ» әдісі арқылы бағалау
Саралау әдісі (дифференциация)
Мақсаты: кластердің аумақтық құрылымы мен басқарудың ерекшеліктерін жіктеу;
Бағалау критерийі:
- Кластердің аумақтық құрылымы мен басқарудың ерекшеліктерін жіктейді;
І- топ А деңгейі
« Диалог және қолдау көрсету» әдісі
Тапсырма. Кластердің аумақтық құрылымы мен оны басқарудың функционалдық ерекшеліктерін
ашыңдар.
Дескриптор:
-
Кластерлік дамудың тұжырымдамасын талдай алады;
-
Кластердің құрылымын анықтай алады;
-
Кластерді басқарудың моделін ұсына алады.
Қ.Б. « Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы бағалау
ІІ – топ В деңгейі
«Жіктеу» әдісі
Тапсырма . Өздерің тұратын аймақта белгілі бір шаруашылық түріне маманданған кластердің моделін құрастыру.
Дескриптор:
-
Аумақтық кластер типтерін ажырата алады;
-
Өзі тұратын аудандағы кластерді дамытудың өзіндік моделін жасай алады.
Қ.Б. « Үштік » әдісі арқылы бағалау
( Ойлан,жұптас, бөліс)
ІІІ – топ С деңгейі
«Дамыту картасы» әдісі
Тапсырма. Түркістан облысы аймағында мақта кластерін құрудың моделін ұсыныңдар.
Дескриптор:
-
мақта кластері моделін жасай алады;
-
мақта кластерінің дамуына әсер ететін факторларды талдай алады;
-
өзінің жұмысын академиялық формада рәсімдей алады.
Қ.Б. «Дереккөздер» әдісі арқылы бағалау
«Бірге ойлаймыз» әдісі
Топтық жұмыс. Сынып төрт топқа бөлінеді. Кластерлік модельдер мен аймақтық кластерлердің түрлерінің сызбанұсқасын пайдалану.
Мақсаты: Қарқынды жұмыс істейтін кластерлер бойынша Қазақстан аймағының бәсекеге қабілеттілігін айқындау.
- карқынды жұмыс істейтін кластерлер бойынша Қазақстан аймағының бәсекеге қабілеттілігін айқындайды.
Тапсырма. Кластерлік модельдер мен аймақтық кластерлердің түрлері сызбанұсқасын пайдалана отырып, кестені толтырыңдар.
Дескрипторлар:
-
кластерлік модельдерді құра алады;
-
аймақтық кластерлер түрлерін жіктей алады;
-
аймақтық кластерлердің дамуына әсер ететін факторларды талдай алады.
Қ.Б.: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
11- сынып «География» оқулығы
Қосымша ақпарат көздері
Анықтамалықтар
Қазақстанның саяси картасы, Қазақстанның физикалық картасы.
http:/ atameken.kz
Сабақтың соңы
Жеке жұмыс. Өзін – өзі бағалауға арналған тапсырмалар. « Сұрақ-жауап» әдісі
№
Тапсырма
Сендер қалай ойлайсыңдар?
Ал шын мәнінде?
1.
Кластер дегеніміз не?
2.
Кластерлік бастамаға не жатады?
3.
Кластерлік модель ұғымы
Қ.Б. «Бағалау» әдісі арқылы бағалау
Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды,белсенді оқушыларды мадақтайды. «Қорытынды» әдісі
Үй тапсырмасы: Параграф соңында берілген сұрақтарға жауап беру.Кескін картаға Қазақстанның кластерлерін белгілеп келу.
Рефлекция. «Телеграмма» стратегиясы:
Сабақ саған нені үйретті?
Сабақ саған қандай әсер қалдырды?
Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы мен ертеректе не білдім?
Бүгін сабақта мен нені үйрендім?
Тағы да немен жұмыс жасау керек?
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx04.05.2023394Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











