Материалдар / Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы. 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
материал жаңа форматты оқыған мұғалімдерге керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2020
4596
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ: 3

Мектеп: №1 М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебі.

Сынып: 8

Мұғалімнің аты-жөні: Каримова Гульмира Сайлауовна

Күні: 17.08.20ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім/ тақырып: 1 Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы

Түркі жазба ескерткіштері – ортақ мұра.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.2.2.1. публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану.

8.4.1.1. тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі –құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

Публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы танып, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі –құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Публицистикалық стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдарды анықтайды, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі –құрама атауларды таба алады.


Кейбір оқушылар орындай алады:

Публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдарды қолданады, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі –құрама атауларды орфография лық нормаға сай жазады, талдайды..

Бағалау критерийі

  1. Публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы табады;

  2. Тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі –құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазады.

Ойлау дағдылары-ның деңгейі

Қолдану, талдау.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Мәтінде көтерілген мәселені анықтай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Түркі халықтары, Еуразия құрлығы, көне сақтар, ғұндар, тайпалар мен ғұндар, түркі халықтарының мифологиясы, археолог ғалымдар, қазба жәдігерлер, ежелгі түркілер, Орхон-Енисей жазуы, Руно жазуы, көне түркі тілі.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Түркі жазба ескерткішткерін неліктен түркі халықтарына ортақ мұра деп атаймыз?

  2. Құпия таңбалар кілтін іздеудің қаншалықты маңызы бар?

Құндылықтар-ға баулу

Көне түркі жазба ескерткіштері арқылы қазіргі түркі халықтарының көне тілін, тарихын, рухани мәдениетін, дүниетанымын кеңейтеді, пікірлесу мәдениетін қалыптастырады.

Пәнаралық байланыс

Тарих, география т.б.

Алдынғы оқу

Құпия таңбалар кілті- ғылыми жаңалығы жайлы біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

10 минут


































Сабақтың ортасы



20 минут



























































Сабақтың соңы



10 минут

Сәлемдесу, топтарға біріктіру.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру.

«Миға шабуыл» Тақырыпқа байланысты бірнеше суреттер ұсынамын. Сұрақтар беру арқылы мәтін мазмұнын анықтатамын.

  1. Суреттен нені байқадыңыздар?

  2. Мына суреттердің бүгінгі тақырыппен қандай байланысы бар?

Оқылым алды тапсырмасы:

1-тапсырма

Мәтіндерді түсініп оқып, стилін анықтаңдар. Картадағы көне түркі ескерткіштері табылған жерлерді анықтаңдар. Picture 2

  1. «Тайпа» мен «ұлт», сондай-ақ «бауырлас халық» және «көрші халық» ұғымдарын синоним ретінде қолдануға бола ма?

  2. Түркі жазуы күнін белгілеудің қаншалықты маңызы бар?

Дескриптор

1. Мәтіндерді түсініп оқып, стиль түрлерін анықтайды.

2. Көне түркі ескерткіштері табылған жерлерді картадан табады.


ҚБ «Екі жұлдыз бір ұсыныс»


2 –тапсырма

«Кезбе тілші» тәсілі

(Тілші, суретші, таспаға түсіруші) бір оқушы оқушыларды аралап жүріп бүгінгі жаңа сабаққа қатысты сұрақтар қояды.

  1. Көне түркі жазба ескерткіштері қай жерден табылды?

  2. 18 мамыр – Түркі жазуы күнінде қандай шаралар ұйымдастырар едіңдер?

Дескриптор

  1. Бір-бірімен еркін пікірлесе алады;

  2. Сұраққа толыққанды жауап бере алады;

ҚБ. Оқушылар өзін –өзі бағалайды.

2.Жұптық жұмыс

Мәтінді оқып, кестені толтырыңдар.

Мәтін стилі

Стильге тән тілдік құралдар

Бас әріппен жазылған тіркесті жалқы есімдер




Дескриптор

  1. Стильдің тілдік құралдарын ажыратады.

  2. Бас әріппен жазылатын тіркесті жалқы есімдерді табады.

ҚБ. Мұғалімнің марапаттауы.

  1. Жазылым тапсырмасы

Өз миыңды зертте” кесте бойынша жұмыс

Бас әріппен жазылатын күрделі атауларға мысал жазыңдар.

Мемлекеттердің қысқарған атауы


Мемлекеттік мекемелердің, жоғарғы ұйымдардың күрделі атаулары


Агенттіктердің, радио, телекомпаниялардың атауы


Қосалқы анықтауыштары бар мекеме, ұйымы атаулары


Бас әріппен жазылатын біріккен жалқы есімдер.


Дескриптор

1. Бас әріппен жазылатын күрделі атауларға мысал келтіреді.

2. Күрделі атауларды орфографиялық нормаға сай жазады.


ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы.

Сабақты қорытындылау

«ҚҚҚ» тәсілі арқылы

Қызық

Қиын

Құнды















АКТ















































































А4 парағы, маркер т.б.
















Қосымша ақпарат

Саралау

Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалайша күрделендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Миға шабуыл», «Кезбе тілші», «Өз миыңды зертте», тәсілдерін таңдадым. «Жұптық», «жеке» жұмыстар орындату арқылы кестелерді толтырады.

Қабілеті жоғары оқушылар мәтіндегі стилдің тілдік құралдарды тауып талдайды. Әр оқушының жеке қабілетіне қарай, жеке жұмыстарды орындату ойлау қабілеттерін арттырады және алған білімдерін толықтырады.

        • Түрлі тәсілдер арқылы әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға мадақтаулар айтып, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» тәсілі арқылы өздеріне бір-бірін бағалату арқылы олардың қазақ тілі пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

  • Қауіпсіздік ережелері сақталады.


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды:

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!