Математика
6 класс
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: |
22.11.2017 |
|||||||||||||
|
Класс: |
6 |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: |
Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын есептеу жолдарын үйрену |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы табудың анықтамасын түсінеді; Көптеген оқушылар: Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы таба алады; Кейбір оқушылар: Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын есептеуге есептер құрастырады |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы табудың анықтамасын пайдаланып түсіндіре алады Пәндік лексика және терминология Координаталық түзу,екі нүктенің арақашықтығы, модуль Диалогқа,жазылымға қажетті терминдер - Екі санның айырмасының модулінің мәні... - Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы... |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Ынтымақтаса жұмыс істеуге,бірін-бірі құрмет тұтуға,өмір бойы білім алуға тәрбиелеу. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, геометрия |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кесіндінің ұзындығы, координаталық сәуле |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту Үй тапсырмасын тексеру «Мен- саған, сен – маған» әдісі 1-тапсырма Тура теңдіктердің астын сызыңдар: а) - ( - 10 ) = 10 б) – 11,2 =- (11,2)
ә) - ( +2,5 ) = 2,5
в) 2-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер:
а) 3-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
4-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар: а)
ә)
5-тапсырма. Сандарды өсу ретімен жазыңдар: 7;-3,8;0;-11,2;5,8. 6-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар: а)
«ББҮ» кестесі
|
Оқулық Карточкалар
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Координаталық түзудегі А, В, С, Р, К және Е нүктелерін координаталарымен жазыңдар.
Термометр таңертен -40С-ты, түсте +20С-ты, кешке -10С-ты, түнде -60С-ты көрсетті. Координаталық түзуде термометрдің көрсетуін кескіндеңдер. Нүктелерді координаталарымен жазыңдар.
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек. Мысалы: А(-4) және В (3) болатын АВ кесіндісінің ұзындығын (бірлік) кесінді есебімен табайық. Координаталық түзудегі АВ кесіндісін табу үшін:
Координаталық түзуде берілген нүктелердің арақашықтығын табайық. М(7) және К(3) нүктелерінің арақашықтығы КМ кесіндісінің ұзындығына тең. Демек, КМ=ОМ-ОК. ОМ кесіндісінің ұзындығы 7 бірлікке, ал ОК кесіндісінің ұзындығы 3 бірлікке тең болғандықтан, М(7) және К(3) нүктелерінің арақашықтығы 4 бірлікке тең, өйткені 7-3=4 F және E нүктелерінің
арақашықтығы 3 бірлікке тең. Тура осындай сан бір нүктенің
координатасынан екінші нүктенің координатасын азайтып, шыққан
санның модулін есептегенде шығады:
І деңгей тапсырмалары №521 Айырманы қосындымен алмастырып, есептеңдер №524 Азайтуды орындаңдар ІІ деңгей тапсырмалары №530 Айырманың мәнін табыңдар ІІІ деңгей тапсырмалары №545 Жақшаларды ашып, өрнекті ықшамдаңдар Топтық жұмыс. Сынып оқушылары келесі екі топқа бөлініп, келесі тапсырмаларды орындайды: Рационал сандарға қосу және азайту амалдарын қолданып,есептерді шығарыңдар. І топ АВСD квадратының АВ қабырғасы бірлік кесіндісі 1 см-ге тең координаталық түзу бойында орналасқан. А(-2,8) және В(3,7). АВСD квадратының периметрі неше сантиметр? |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«ББҮ» кестесі
Үйге тапсырма:
|
|
||||||||||||
1-тапсырма
Тура теңдіктердің астын сызыңдар:
а) - ( - 10 ) = 10 б) – 11,2 =- (11,2)
ә)
- ( +2,5 ) = 2,5 в) ![]()
2-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер:
а)
ә)
б) -х+
=7,5
3-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
![]()
4-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
б)
![]()
ә)
в)
![]()
![]()
5-тапсырма. Сандарды өсу ретімен жазыңдар:
7;-3,8;0;-11,2;5,8.
6-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
ә)

1-тапсырма
Тура теңдіктердің астын сызыңдар:
а) - ( - 10 ) = 10 б) – 11,2 =- (11,2)
ә)
- ( +2,5 ) = 2,5 в) ![]()
2-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер:
а)
ә)
б) -х+
=7,5
3-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
![]()
4-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
б)
![]()
ә)
в)
![]()
![]()
5-тапсырма. Сандарды өсу ретімен жазыңдар:
7;-3,8;0;-11,2;5,8.
6-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
ә)

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы
Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы
Математика
6 класс
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: |
22.11.2017 |
|||||||||||||
|
Класс: |
6 |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: |
Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын есептеу жолдарын үйрену |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы табудың анықтамасын түсінеді; Көптеген оқушылар: Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы таба алады; Кейбір оқушылар: Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын есептеуге есептер құрастырады |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы табудың анықтамасын пайдаланып түсіндіре алады Пәндік лексика және терминология Координаталық түзу,екі нүктенің арақашықтығы, модуль Диалогқа,жазылымға қажетті терминдер - Екі санның айырмасының модулінің мәні... - Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығы... |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Ынтымақтаса жұмыс істеуге,бірін-бірі құрмет тұтуға,өмір бойы білім алуға тәрбиелеу. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, геометрия |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кесіндінің ұзындығы, координаталық сәуле |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту Үй тапсырмасын тексеру «Мен- саған, сен – маған» әдісі 1-тапсырма Тура теңдіктердің астын сызыңдар: а) - ( - 10 ) = 10 б) – 11,2 =- (11,2)
ә) - ( +2,5 ) = 2,5
в) 2-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер:
а) 3-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
4-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар: а)
ә)
5-тапсырма. Сандарды өсу ретімен жазыңдар: 7;-3,8;0;-11,2;5,8. 6-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар: а)
«ББҮ» кестесі
|
Оқулық Карточкалар
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Координаталық түзудегі А, В, С, Р, К және Е нүктелерін координаталарымен жазыңдар.
Термометр таңертен -40С-ты, түсте +20С-ты, кешке -10С-ты, түнде -60С-ты көрсетті. Координаталық түзуде термометрдің көрсетуін кескіндеңдер. Нүктелерді координаталарымен жазыңдар.
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек. Мысалы: А(-4) және В (3) болатын АВ кесіндісінің ұзындығын (бірлік) кесінді есебімен табайық. Координаталық түзудегі АВ кесіндісін табу үшін:
Координаталық түзуде берілген нүктелердің арақашықтығын табайық. М(7) және К(3) нүктелерінің арақашықтығы КМ кесіндісінің ұзындығына тең. Демек, КМ=ОМ-ОК. ОМ кесіндісінің ұзындығы 7 бірлікке, ал ОК кесіндісінің ұзындығы 3 бірлікке тең болғандықтан, М(7) және К(3) нүктелерінің арақашықтығы 4 бірлікке тең, өйткені 7-3=4 F және E нүктелерінің
арақашықтығы 3 бірлікке тең. Тура осындай сан бір нүктенің
координатасынан екінші нүктенің координатасын азайтып, шыққан
санның модулін есептегенде шығады:
І деңгей тапсырмалары №521 Айырманы қосындымен алмастырып, есептеңдер №524 Азайтуды орындаңдар ІІ деңгей тапсырмалары №530 Айырманың мәнін табыңдар ІІІ деңгей тапсырмалары №545 Жақшаларды ашып, өрнекті ықшамдаңдар Топтық жұмыс. Сынып оқушылары келесі екі топқа бөлініп, келесі тапсырмаларды орындайды: Рационал сандарға қосу және азайту амалдарын қолданып,есептерді шығарыңдар. І топ АВСD квадратының АВ қабырғасы бірлік кесіндісі 1 см-ге тең координаталық түзу бойында орналасқан. А(-2,8) және В(3,7). АВСD квадратының периметрі неше сантиметр? |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«ББҮ» кестесі
Үйге тапсырма:
|
|
||||||||||||
1-тапсырма
Тура теңдіктердің астын сызыңдар:
а) - ( - 10 ) = 10 б) – 11,2 =- (11,2)
ә)
- ( +2,5 ) = 2,5 в) ![]()
2-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер:
а)
ә)
б) -х+
=7,5
3-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
![]()
4-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
б)
![]()
ә)
в)
![]()
![]()
5-тапсырма. Сандарды өсу ретімен жазыңдар:
7;-3,8;0;-11,2;5,8.
6-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
ә)

1-тапсырма
Тура теңдіктердің астын сызыңдар:
а) - ( - 10 ) = 10 б) – 11,2 =- (11,2)
ә)
- ( +2,5 ) = 2,5 в) ![]()
2-тапсырма. Теңдеуді шешіңдер:
а)
ә)
б) -х+
=7,5
3-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
![]()
4-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
б)
![]()
ә)
в)
![]()
![]()
5-тапсырма. Сандарды өсу ретімен жазыңдар:
7;-3,8;0;-11,2;5,8.
6-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар:
а)
ә)

шағым қалдыра аласыз















