Материалдар / КӨПБҰРЫШТАР ЖӘНЕ ОНЫҢ ЭЛЕМЕНТТЕРІ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

КӨПБҰРЫШТАР ЖӘНЕ ОНЫҢ ЭЛЕМЕНТТЕРІ

Материал туралы қысқаша түсінік
КӨПБҰРЫШТЫҢ ЭЛЕМЕНТТЕРІН ТАБА АЛАДЫ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қараша 2018
841
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ: 1.3 Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу

Мектеп №86 ЖОМ

Күні: 18.10.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбаева Ақжан

Сынып: 8 «а»

Қатысқаноқушы саны:

Қатыспағаноқушы саны:

Тақырыбы

Есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.1.11

трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;

8.1.1.12

үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;

8.1.1.13

трапецияның орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;


Сабақтыңмақсаты

Оқушылардың барлығы:

Трапецияның анықтамасын біледі, сызбасын сала алады.

Басым бөлігі:

Трапецияның қасиеттері біледі, үшбұрыштың орта сызығын сала алады.

Кейбірі:

Трапецияның және үшбұрыштың орта сызығын біледі, трапецияның бұрыштарын, қабырғаларының ұзындығын табуға берілген есептерді шығарады

Жетістік

критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.

Тілдікмақсат

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үштілді меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.


Қазақша

Русский

Барлықбұрыштарыныңқосындысы

Сумма всех углов

Төртбұрышдиагоналы

Диагоналчетыреугольника

Ромб

Ромб

Квадрат

Квадрат

Трапеция

Трапеция

Теңбүйірлі

Равнобедренная

Тік

Прямая

Ортыққабырға

Общая сторона



Құндылықтардыдамыту

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты – бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

Пәнаралықбайланыс

Геометрия, тұрмыста қолдана алу

АКТ қолданудағдылары

Таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар

Бастапқыбілім

Көпбұрыштар

Сабақбарысы

Сабақтың

кезеңдері

Сабақтаорындалатыніс-әрекеттер

Оқытуресурстары

Басы

8 минут

Ұйымдастыру сәті

Үй жұмысын тексеру

Миға шабуыл ретінде «Микрафон» әдісі бойынша берілген фигура туралы барынша мағлұматтар беру.

Shape1





Арнайы тапсырма





НегізгібөлімТақырыптыашу 10 минут





















Топпенжұмыс

10 минут



Өтілген материалдарды еске пысықтау және қайталау үшін №1.61 және №1.62 есптер орындатмын. Есеп мәтініне сай оқушылар өткен фигуралардың анықтамалары мен қасиеттерін қайталай отырып өздері жаңа қорытындылар жасайды.

1-қасиет: Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең

2-қасиет: Диагональдары оны тең екі үшбұрышқа бөледі

3-қасиет: Диагональдары қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінеді.

4-қасиет: Бір бұрышының биссектрисасы тең бүйір үшбұрыш түзеді.

1. Кестені төртбұрыштардың белгілеріне сәйкес «+» и «-» таңбаларымен толтырыңыз.


Белгілер:

Shape2

Shape3

Shape4

Shape5


Қарама-қарсықабырғалары параллель






Барлыққабырғаларытең







Қарама-қарсыбұрыштарытең, іргелесбұрыштарыныңқосындысы 1800






Барлықбұрыштарытік






Диагоналдарықилысып, қилысунүктесіндеқақ

бөлінеді






Диагоналдарытең






Диагоналдарыөзара перпендикуляр жәнесәйкесбұрыштарыныңбиссектрисасыболады









Оқулық
















Арнайы тапсырма






















Оқулықпен жұмыс

7 мин

  1. Квадраттың анықтамасын тұжырымдаңыз. Квадраттың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығарыңыз. Сәйкессызбасалыңыз.

  2. Ромбының анықтамасын тұжырымдаңыз. Ромбының қасиеттері мен белгілерін қорытып шығарыңыз. Сәйке ссызба салыңыз.

  3. Тіктөртбұрыштың анықтамасын тұжырымдаңыз. Тіктөртбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығарыңыз. Сәйкес сызба салыңыз.

  4. Тіктөртбұрыштың диагоналдары тең екендігін дәлелдеңіз.

  5. Екі іргелес қабырғалары тең болатын параллелограмның ромб болатынын дәлелдеңіз.

  6. Қабырғасы және екі диагональ бойынша параллелограмм салыңыз.

  7. Көршілес екі қабырғасы арқылы тіктөртбұрыш салыңыз.

  8. Қабырғасы және арасындағы бұрыш арқылы ромб салыңыз.

Диагональдары бойынша квадрат салыңыз.


130,131,132,133 есептерді шығару. А және В деңгейіндегі есептер

Дескриптор:

-Есептің сызбасын дұрыс сызады;

-Трапецияға қатысты теоремаларды біледі;

-шешімін табуда қасиеттерді тиімді пайдалана алады;
























Оқулық

Соңы

5 минут

Сабақтыбекіту«Екі шындық бір жалған» әдісі бойынша сабақты бекіту.

  1. Диагональдары перп. Параллелограмм ромб болады

  2. Тіктөртбұрыштың диагональдары тең емес

  3. Барлық қабырғасы тең тіктөртбұрыш шаршы болып табылады т.с.с

Рефлексия

«Басбармақ» әдісі

Үйге тапсырма: №132






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

Техникасының сақталуы



Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Қабілеті төмен оқушыларға: Көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, параллелограмм, ромб, шаршы, трапецияның ережесін білу және сызбасын салып көрсету.

Қабілеті жоғары оқушыларға: аталған көпбұрыш және төртбұрыштарға қатысты есептерді шешу

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқумақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз

Пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары

Туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!