Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату
5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын
ажырату
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып
температураны өлшеу
|
Сабақтың мақсаты
|
Энергия түрлері мен көздері жөнінде
білімдерін
энергия түрлерін ажыратады;
-
температура мен жылу энергиясын ажыратады;
-
термометрді пайдалана отырып температураны
өлшейді;
-
энергияның өзара айналымына мысалдар келтіреді.
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушыларымен
сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушыларды
ортаға тұрғызу
Үлкенге де
сіз,
Кішіге де
сіз,
Баршаңызды
құрметтеп,
Бас иеміз
біз
Оқушыларға бірнеше жатығуларды
жасату, соңында алақандарын бір- бірімен ысқылау. Нәтижесінде
болған өзгерісті сипаттау (жылудың
бөлінуі).
|
Оқушылар шеңбер құрап тұрады. (Балалар шеңбер
бойында тұрады. Қолды алға созу. Қолды кеудесіне қою. Басты төмен
ию).
|
Қол шапалақ
|
|
Ортасы
|
І Жана тақырыпқа шығу жолы. Ой
қозғау. Жеке жұмыс.
Оқушылар тақтада суреттерді қарайды:
№1
тәжірибе
Мұғалім оқушыларға сол
қолдарымен ағаш заттарға (үстел, орындық т б ), оң қолдарымен
металл заттарды ұстап көруді ұсынады. Барлық заттар бір бөлме
температурада болса да сол қолымыз жылуды, оң қолымыз суықты
сезеді.
Қорытынды: сезіну
арқылы температура туралы айту мүмкін
емес.
Топтық жұмыс.
№2
тәжірибе
Құрал-жабдықтар:
термометр, секундомер.
Жұмыс барысы:
-
Суы бар стақанды
алып.температурасын өлше. Кестеге
толтыр
-
Мұз шақпағын суға сал. Мұз
еріген соң, судың температурасын тағы өлше. Кестеге
толтыр
-
Қорытынды
жаса
-
|
1
|
2
|
t
–температура
(0С)
|
Бастапқы
температура
|
Мұз еріген
соң
|
t
–уақыт
(мин)
|
|
|
Жұптық жұмыс. №3
тәжірибе
Жеке жұмыс.
«Ия-жоқ» ойыны.
Түсініктеме
|
Жауап
|
Аз
жылыған дене жақсы жылыған денеге жылуын
береді
|
Ия
|
Жоқ
|
Жылу тепе-тең болғанда жүйенің температурасы
тұрақтанады
|
Ия
|
Жоқ
|
Температураны термометрмен
өлшейді
|
Ия
|
Жоқ
|
Температураның құрылысы суды пайдалануға
негізделген
|
Ия
|
Жоқ
|
Энергияның сақталу заңын еске
түсіру:
Энергия жоқтан пайда болмайды және ізсіз
жоғалмайды. Энергия бір түрінен екіншіге
түрленеді.
|
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді
дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты
орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді,
логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары
қалыптасады
|
Смаликтер арқылы
ҚБ
Жарайсың
ҚБ
керемет
ҚБ
Мадақтау
|
ИТ
презентация
Құрал-жабдықтар:
термометр, секундомер.
Тәжірибеге керекті құралдар:
Ыдыс. Ермексаз. Бояғыш
|