Материалдар / М. Әуезов (1897-1961). Жазушының шығармашылық жолы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

М. Әуезов (1897-1961). Жазушының шығармашылық жолы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімдеріне арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Маусым 2018
487
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән:әдебиет

Мектеп: «Қайназар ауылындағы №1» КММ

Күні: 09.03.18

Мұғалімнің аты-жөні: Асқар Гүлнұр

Сынып: 9 «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

М. Әуезов (1897-1961). Жазушының шығармашылық жолы

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Жазушының шығармашылық жолы туралы айтып бере алады.

Басым көпшілігі: жазушының өмірбаяны бойынша сұрақтаға жауап бере алады


Кейбірі: алған мәліметтеріне сүйене отырып, өз көзқарастарын білдіре алады.

Ойлау дағдыларының деңгей

Қолдану, талдау, жинақтау

Бағалау критерийі

  • Мәлімет жинайды

  • Сұрақтарға жауап береді

  • Тест тапсырмасын орындайды

  • Шағын ой толғаныс жазады

Құндылықтарға баулу

М.Әуезовтың қазақ халқына деген сүйіспеншілік сезімін қалыптастыру, оларға эстетикалық патриоттық тәрбие беру.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім

М.Әуезовтың «Көксерегі» туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


2 минут



6 минут





Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

Психологиялық атмосфера қалыптастыру.



Үй тапсырмасын пысықтау.


Сұрақ-жауап


Бейнебаян тамашалау

«М.Әуезов туралы қызықты 10 дерек»








Бейнеролик

Сабақтың ортасы


10 минут








10 минут






7 минут



Тыңдалым

Оқушыларға М.Әуезовтың өмірбаяны мен шығармашылығы

Сөздікпен жұмыс жүргізу


Хазірет -Діни лауазым. Жоғары дәрежелі дін иелеріне беріледі.


Медресе -Орта (сирек жағдайда жоғары) конфессионалдық мұсылмандық мектеп.


Семинария -Орта білім беретін арнайы оқу орны.


Дастан -Фольклордың саласына жататын әдебиет жанры.


Пьеса -диалог пен монологтан тұратын, сахнаға арналып жазылған драмалық шығарма.


Әңгіме -Оқиғаны баяндап айтуға негізделетін, қара сөзбен жазылған шағын көлемді көркем шығарма.

1-тапсырма

Дұрыс бұрыс

Мұхтар Омарханұлы ата-әжесінің тәрбиесінде өскен.

Жазушының «Қараш-қараш» оқиғасы атты романы бар.

Мұхтар Әуезов 1897 жылы дүниеге келген.

1915 жылы Семей мұғалімдер семинариясына оқуға түседі.

Жазушы «Еңлік-Кебек» пьесасын Абай Құнанбайұлының шығармасы негізінде жазған.

«Еңлік-Кебек» пьесасы алғаш Ақбұлақ деген жерде сахналанған

Мұхтар 1910 жылы Семейдегі бес кластық орыс училищесіне оқуға түсіп, соңғы жылында «Дауыл», «Жетім», «Көксерек»

атты алғашқы шығармасын жазады.

Қажетті сөзді жазыңыз.


Мұхтар Әуезов жазушы бірігіп, Семейде «Абай» журналын шығаруға қатысады.

Қажетті сөздер: С.Сейфуллинмен, Ж.Аймауытовпен, М. Жұмабаевпен.

Бірнеше дұрыс жауапты белгілеңіз.


Мұхтар Омарханұлы Әуезов 1922 жылы Ташкент қаласында қандай журналдарда қызмет атқарғанын белгілеңіз.

«Үркер»

«Шолпан»

«Айқап»

«Сана»

Тест жұмысын орындау.

Зейнолла Қабдоловтың «Менің Әуезов» Үзінді оқып беру.

Шағын ой толғаныс

«Менің түйгенім»


https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/9-synyp/lesson/muxtar-auezovting-omir-zholy-men-shyharmashylyhy









Сабақтың соңы


5 минут

Рефлексия. Ой таразы

1.Не жақсы өтті?

2.не жақсы өтпеді?

3.Өзіңнің қандай күшті жақтарыңа арқа сүйендің?

4.Нені өзгерткің келеді?

5.Саған не ерекше қиын болды?

6.Саған ең пайдалысы не болды?

Үй тапсырмасы: Қосымша мәлімет жинау. «Абай роман эпопеясын» бастап оқып келу.


Қосымша мәлімет

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Бағалау критерийіне сәйкес

Білім ланд бойынша жұмыс

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді м е?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!