Материалдар / Мақала жаза аламын
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мақала жаза аламын

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтін стилін ажыратуды үйренеді әдіс тәсілдерді пайдаланады Репортаж алуды үйренеді Жарнаманың не екенін үйренеді Жарнамадағы хабарландыруды оқып, өз ойын айтып , шешім қабылдайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2023
269
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Мәдени мұра

Мұғалімнің аты-жөні

Айсултанова С

Күні:

24 11 2022ж

Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мақала жаза аламын.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.4 1 – мәтінді құруда жаңалық,репортаж,жарнама сызба,график,кесте,фото және диаграмманы қолмен сызу компьютерде теру.

Сабақтың мақсаты



  • Мәтін стилін ажыратуды біледі

  • Репортаж алуды үйренеді

  • Жарнамадағы хабарландыруды оқып,өз ойын айтып , шешім қабылдайды



  • Мәтін стилін ажыратуды біледі

  • Репортаж алуды үйренеді

  • Жарнамадағы хабарландыруды оқып,өз ойын , айтып шешім қабылдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

5 мин







Ұйымдастыру кезеңі

  1. Амандасу

  2. Оқушылар назарын сабаққа аудару

  3. Психологилық дайындық.

  4. Қазақ тілім –өз тілім,ана тілім

  5. Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім,

  6. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

  7. Болашағым бақытым дара тілім


Өткен тақырыпқа шолу:

А) Үйге берілген тапсырманы тексеру.

- Өткен сабақта не үйрендіңдер?

Табан әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу

1 Мақаланың неше түрі бар ?

2 Мақала жазуда қандай сұрақтарды басшылыққа аламыз?

3 Хабарламада ақпараттың қайда, қашан болғанын неше сөйлеммен берілу керек?


- Олай болса, бүгінгі сабақта да мақаланы басқа мәтіндерден ажыратып, өзіміз мақала жазып үйренуді жалғастыратын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.


Тақырыпты, сабақтың мақсатын анықтайды




.Сұрақтарға жауап береді







«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.











Жаңа білім

10 мин
















2 мин


10 мин


















13 мин


Жаңа сабақ

1-тапсырма - «Жедел жауап» әдісі.

51-жаттығу.

Бірдей тақырыпқа берілген мәтіндерді түсініп оқыңдар, салыстырыңдар. Қайсысы ғылыми мәтін, қайсысы көркем мәтін?

Қиын сөздерді оқулықтағы түсіңдірме сөздіктен біліп алады.

Жіпсіз байлау- көркем мәтін

Алдаркөсе- ғылыми мәтін

Ереже

Мәтін стилдері дегеніміз-қаламгердің жазу мәнері,мәтінді оқырманға жеткізу үшін қажетті тілдік тәсілдерді сүрыптап қолдануы,ой түйінін ашу тәсілі

Қазақ әдеби тілінің бес түрлі стилдер түрі бар.

1 Ғылыми стилъ

2 Ресми іс - қағаздар стилі

3 Публицистикалық стилі

4 Көркем әдебиет стилі

5 Ауызекі сөйлеу стилі

Ғылыми стилі- ғылыми еңбектерде,ғылыми баяндамаларда ,ғылыми оқулықтарда қолданылады.

Көркем әдебиет стилі- көркем әдеби шығармаларда қолданылады.

Дереккөздерден Алдаркөсе туралы аңыз әңгіме жинақтау


52 жаттығу

«Кезбе тілші » әдісі

Мектепте «Мен әлемді танимын»тақырыбында зерттеу жұмыстарының мектепішілік байқауы өтіп жатыр.Сен тілші ретінде осы байқау туралы репортаж ал.

Репортаж-оқиға орнынан жедел әрі көркем етіп берілетін хабарлау,баяндау сипатындағы жанр.Мұнда тілші мәліметті тікелей оқиға орнынан алады.

Осы байқау туралы репортаж алыңдар.

Бұл үшін оқулықта берілген ақпаратты басшылыққа алыңдар.

Сұрақтарға жауап жазыңдар.


-Құраған мақаланы сыныптастарыңдыкімен салыстыр.


3-тапсырма - «Бізде бір ой бар...» әдісі.

53-жаттығу.

Жарнамадағы хабарландыруларды оқыңдар. Қайда баратындарыңды ойланып шешіңдер.


«


Дескриптор:

Бірдей тақырыпқа берілген мәтіндерді түсініп оқиды, салыстырады-2балл;

Дереккөзден Алдаркөсе туралы дерек жинап әңгімелейді-2балл.






Мәтін стиль түрлерінің ережесімен таныстыру














Дескриптор

Тілші ретінде репортаж алады

Сұрақтарға жауап береді

-2-балл.











Дескриптор:

- Жарнамадағы хабарландыруларды оқиды, шешім қабылдайды-3балл.

Қазақ тілі 4 сынып оқулығы

1-бөлім




























5 мин


Кері байланыс - «Желпуіш» әдісі.

  • Шарты: А-4 түрлі түсті парақтан әр топ бір желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен сабақтан алған білімдерің жайлы пікірлерін жазыңдар.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар. Оқушыларға ҚБ қояды.

Үй тапсырмасы: кез келген тақырыпта репортаж жазу.

Өзінің сабақтағы жұмысын бағалап, пікірін жазады.

Күнделікке тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.












































Бөлім:

Мәдени мұра

Мұғалімнің аты-жөні

Айсултанова С

Күні:

28 11 2022ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қорытынды бақылау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.2.1 – тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу

Сабақтың мақсаты



  • сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажыратады;

  • сөйлемнің бірыңғай мүшелері арасына тыныс белгісін (үтір) қояды.

Бағалау критерийлері


  • сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажыратады;

  • сөйлемнің бірыңғай мүшелері арасына тыныс белгісін (үтір) қояды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

5 мин







Ұйымдастыру кезеңі

  1. Амандасу

  2. Оқушылар назарын сабаққа аудару

  3. Психологилық дайындық.

  4. Қазақ тілім –өз тілім,ана тілім

  5. Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім,

  6. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

  7. Болашағым бақытым дара тілім



А) Үйге берілген тапсырманы тексеру.

- Өткен сабақта не үйрендіңдер?

- Олай болса, бүгінгі сабақта да сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажыратып, тыныс белгілерін қоюға арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.



Таңдау жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.


Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.








«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.


Жаңа білім

15 мин



















































770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!