Материалдар / М.Дулатов "Бақытсыз Жамал"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

М.Дулатов "Бақытсыз Жамал"

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар əдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды. Мұғалімдер сабақ өтудің əдістерін меңгереді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2018
4334
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектебі: Мұхтар Әуезов мектеп-гимназиясы

Махаббат және абырой Мұғалімнің аты-жөні: Алимбекова Патима Сейтханқызы

Күні: 27.07.2018 жыл

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау. 8.2.4.1. Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.

Сабақтың мақсаты

  • шығарманың тақырыбы мен идеясын аша алады, шығармадан алған үзінділерді өңдейді;

  • Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, прологтарды анықтайды, үзінділерді қайта өңдеп жазады;

  • Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды.Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Бағалау критерийі

  • Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды;

  • Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: «тамам болу, жамағат, қатасыз, шаңырағына қобыз тарту, мазмұна» сөздерінің мағынасын түсінеді.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Сен Жамалдың орнында болсаң не істер едің?

  2. Біз зайырлы қоғамда өмір сүріп жатырмыз. Ұлттық құндылық тұрғысынан шығарманы қалай аяқтар едің?

Не себепті .... деп ойлайсыз?

Сен Жамалдың орнында болсаң не істер едің?

Сәрсенбайдың іс-әрекетін қалай түзетер едің?

Ишара:

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, 5-сынып

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романын оқып келу



Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

2 минут








3 минут


КҮНДЕЛІКТІ ШАРАЛАР:

  1. Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау.

  2. Оқу құралдарын тексеру.

  3. Түсті қағаздар арқылы 3 топқа бөлу.

Түсті қағаздар

ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЫ:

«Сыйлық» әдісі. А4 парағына үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазып, ортасына сыйлықтар салу. Жауап берген бала сыйлыққа ие болады.

  1. «Бақытсыз Жамал» романы қандай оқиғаларды суреттеуден басталады?

  2. Шығармадағы басты кейіпкерлер кімдер?

  3. Бұл неліктен қазақтың тұңғыш романы болып саналады?

  4. «тамам болу, жамағат, қатасыз, шаңырағына қобыз тарту, мазмұна» сөздерінің мағынасы қандай?

Сұрақтар жазылған

А4 парағы

КІРІСПЕ: Оқу мақсатымен таныстыру.

8.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау

8.2.4.1. Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.

Бағалау критерийі:

  • Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды;

  • Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады;

  • Шығарманы композициялық құрылысына қарай талдайды.

Таныстырылыммен жұмыс

Сабақтың ортасы


5 минут


ДАМУ:

Саралау тапсырмасы. «Ойлан-жұптас-талқыла» әдісі.

Тапсырма қадамдары:

-шығарманы композициялық құрылысына қарай талдайды;

- пролог пен эпилогті ажыратады.

Дескриптор:

- шығарманы композициялық құрылысына қарай талдайды;

- пролог, эпилогтарды ажыратады.

Өзара бағалау: тапсырманың орындалу қадамдарына сай ауызша кері байланыс береді.

Интербелсенді тақта

12 минут

Топтық жұмыс.

«Айналмалы бекет» әдісі.

-роман кейіпкерлері туралы кесте толтырады.

Тақы-

рыбы

Идея-сы

Кейіп-керлері

Мінез-деме

Портреттік сипаттамасы

Іс-әрекеті







Дескриптор:

-Шығарманың идеясын ашады.

-кейіпкерлері туралы мәлімет береді.

- кейіпкерлерге мінездеме береді.

-кейіпкерлердің портреттік сипаттамасын тауып жазады.

-кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді.

Әр топ өздеріне қайтып келген кестелеріндегі ескертпелерді оқи отырып, өзін-өзі бағалайды.

Флипчарт, түрлі-түсті маркерлер

15 минут

Эссе.

Тапсырма алгоритмі:

  • берілген сұрақтарға жауап береді;

  • шығармадан алынған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Сұрақтар:

  1. Сен Жамалдың орнында болсаң не істер едің?

  2. Сәрсенбайдың іс-әрекетін қалай түзетер едің?

  3. Біз зайырлы қоғамда өмір сүріп жатырмыз. Ұлттық құндылық тұрғысынан шығарманы қалай аяқтар едің?

Дескриптор:

  • сұрақтарға нақты жауап береді;

  • үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады;

  • эссенің құрылымы сақталады.

Жазған жұмыстарын топта оқиды, ең үздік деген бір жұмыс «Автор орындығы» әдісі арқылы сыныпта оқылады. Өзге топтар дескриптор негізінде «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен баға береді.

Эссе жазуға арналған парақшалар, автор орындығы




«Мәңгілік Ел»

Сабақтың аяғы


3 минут



БҮКІЛ СЫНЫП ОРЫНДАЙТЫН ЖҰМЫС:

Кері байланыс

1. Менің білгенім

2. Менің қолымнан келді

3. Мен үшін қиын болғаны

4. Маған ұнаған іс-әрекет

Кері байланыс парағы

КҮНДЕЛІКТІ ШАРАЛАР:

Үйге тапсырма: Романды толықтырып оқу, автор шығармашылығы туралы қосымша іздену.

Қазақ әдебиеті хрестоматиясы


Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс; денсаулық және қауіпсіздік; АКТ-мен байланыс; құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

«Ойлан-жұптас-талқыла» әдісі кезінде топтық, жұптық жұмыс жүреді. Барлығы: қабілеті төмен оқушыға жұптық жұмыс кезінде қолдау жасалады.

Басым бөлігі: топ мүшелеріне сөз тіркестерін ұсыну арқылы мұғалім қолдау жасайды.

Кейбіреуі: бағыттаушы сұрақтар арқылы мұғалім қолдау жасайды.

Диалог және қолдау көрсету бойынша саралау жүреді.

«Айналмалы бекет» әдісі кезінде барлық оқушылар тартылады. Қателескен оқушыға сөз тіркестерін ұсыну арқылы қолдау көрсетемін. Оқыту ортасы бойынша саралау жүреді.

Эссе жазу кезінде жеке жұмыс жүргізіледі. Жетелеуші сұрақтар ұсыну арқылы қолдау көрсетемін.

Бұл жерде сабақтағы жылдамдық бойынша саралау жүреді.


1.«Ойлан-жұптас-талқыла» әдісі кезінде топтар бір-бірін дескриптор арқылы бағалайды.

2. «Айналмалы бекет» әдісі кезінде топтар өзін-өзі бағалайды.

3Автор орындығы» әдісі кезінде тапсырманы орындау және оқуын қолдау үшін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы өзара бағалау жүреді.



4.Мұғалім тарапынан ауызша кері байланыс;

Мұғалімнің сыныпты аралап жүріп бағалауы жүреді.

1.Оқу құралдарының қауіпсіздік ерекшелігі туралы ескерту.

2. Таныстырылым-мен жұмыс.

3. «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 3-ші құндылығы. Зайырлы қоғам және жоғары руханият: өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.


Рефлексия

Сабақ мақсаттары\ оқу мақсаттары қол жетімді ме?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?

Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:




2:




Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)


1:




2:




Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!