Сабақ №
94
|
Қатысатындар саны:
18
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.25.
бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне
ауыстыру;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушы
|
Бағалау
критерийлері
|
Білу және түсіну. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жаза
біледі;
Анализ.
-
Бөлімінде 2 немесе 5 сандарынан басқа жай көбейткіштері
болмайтын жай бөлшектерді ғана ондық бөлшек түрінде жазуға
болатынын анықтайды;
-
Жай бөлшектерді ондық
бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін
түсіндіреді;
Қолдану. Есептер шығарып, жай
бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше
жазады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
- жай бөлшектерді ондық
бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін түсіндіре
алады;
Пәнге тән лексика
мен терминология: ондық бөлшек, алымы,
бөлімі, қысқартылмайтын бөлшек, үтір, үтірден кейінгі
таңбалар саны, ...
Диалог пен жазу
үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
жай бөлшекті
ондық бөлшек түрінде жазу үшін ... керек; ондық бөлшекті жай бөлшек
түрінде жазу үшін ... керек;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жұптық жұмыс кезінде
құрбысының пікірін тыңдай білу, ашықтық, ынтымақтаса жұмыс жасау
дағдысын қалыптастыру. Топтық жұмыс барысында оқушыларың бойына бір
біріне деген сыйластыққа, жауапкершілікке үйрету. Бағалау кезеңінде
адалдыққа, жеке жұмыста мақсаттылыққа
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін
құрастыру кезінде қазақ тілі
пәнімен, бағалау бөлімінде өнер пәнімен кіріктірілу жүзеге
асады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Таратпа материалдар,
саралау тапсырмалар, стикерлер
|
Бастапқы
білім
|
Ондық бөлшектер. Ондық
бөлшектердің оқылуы, жазылуы.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
- оқушылармен сәлемдесу
- оқушыларды түгендеу
- оқушылардың сабаққа дайындығын
байқау
- оқушыларды бойлары бойынша сапқа тұрғызып, А, В, С, Д
латын әріптерінің бас әрпімен 4 (төрт) топқа
бөлу
ІІ. Оқушылардың зейінін
шоғырландыру:
Топтық жұмыс.
«Сәйкестендіру»
1
,7
|
|
|
2
,37
|
|
5
,555
|
|
0
,9741
|
|
23,98745
|
|
Дескриптор:
ҚБ: «От шашу»
ІІІ. Алдыңғы
материалды қайталау. «ИЯ» және «ЖОҚ»
әдісі
-
дұрыс жай бөлшек деп аталады.
/ия/
-
жоқ/
-
аралас сандар деп аталады.
/жоқ/
-
Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін бөлшектің
бөлімін 10; 100; 1000 ... т.б. сандарға келдіру керек.
/ия/
-
Бөлшектің алымындағы цифрлар саны бөліміндегі нөлдер
санымен бірдей болмауы да мүмкін.
(мысал
келтіріп көріңдерші) /ия/
|
Мысал
келтіріңдерші
А, В, С, Д латын
әріптерінің бас әрпімен
|
Сабақтың
ортасы
|
ІV. Жеке
жұмыс
№
612
-
27,16 =
;
-
61,094 =
;
-
103,908 =
;
-
378,378 =
.
Дескриптор:
№
613
-
5,6 =
;
-
5,18 =
;
-
5,61
;
-
5,181 =
.
Дескриптор:
ҚБ: мұғалімнің
мадақтауы
V.
Сергіту
сәті.
Жұмбақты шешіп
көр.
Он жагымда
бес сабраз
Сол
жагымда бес сарбаз
(Он
саусак)
Екі атым бар
тынбайтын
Өзімді гана
тындайтын
(екі
аяк)
Бар саннан бұрын тұрамын,
Өзгерер кейде
тұрағым
( 0 саны)
Логикалық
сұрақтың жауабын тауып көр.
-
Термометр аяз
болғасын – үш градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше
градус көрсетеді? Жауабы: үш
-
Үстел үстінде үш
стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан
қалды? Жауабы: үш стакан
-
Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай
лақтыру керек? Жауабы: жоғары
|
|
Сабақтың
соңы
|
VІ. Сабақты
қорытындылау.
«Ондық бөлшекті
жай бөлшекке айналдыру» тақырыбы бойынша қалыптастырушы бағалау
тапсырмалары.
-
Аралас сандарды ондық
бөлшек түрінде жазыңыз:
Дескриптор:
-
Аралас санның бүтін
бөлігін өзгеріссіз қалдырады;
-
Бөлшек бөлігінің
бөлімі 10; 100; 1000; 10000 ... т.б. сандары болатындай санға
бөлшектің алымын да, бөлімін де
көбейтеді;
-
Аралас санды ондық
бөлшек түрінде жазады.
-
Жай бөлшекті ондық
бөлшекке айналдырып алып, есептеңіз:
а) 25,03
+ ;
б) 9,8 +
= 26,55
Дескриптор:
-
Саралау
тапсырмалары:
а) Ондық бөлшек түрінде
жазыңыз:
Дескриптор:
б) Жай бөлшек түрінде
жазыңыз: 4,07; 8,39; 0,519; 2,013.
Дескриптор:
VІІI. Үйге тапсырма.
Рефлекция.
№
614
Бәрі
түсінікті
|
Әлі де жаттығу
керек
|
Ештеңе
түсінбедім
|
|
|
|
-
Сабақ
аяқталды
-
Сау
болыңыздар.
|
|