Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Ондық бөлшектер.
Ондық бөлшектерге амалдар қолдану
|
Мектеп: №220 орта
мектеп
|
Күні: 10.02.2021
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Сахитжанов
Шыңғыс
|
Сынып: 5
е
|
Қатысқандар саны:
15
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы: Ондық бөлшекті натурал санға
көбейту.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.28 ондық бөлшекті
натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді
орындау;
|
Сабақ
мақсаттары
|
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
5.5.2.4 ондық
бөлшектерді нарурал санға көбейтеді
Ондық бөлшекті натурал
санға көбейтуге күрделі есептерді шығаруда іс жүзінде
қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Математикалық
терминологияны қолдана отырып және өздерінің сөздерімен қай жай
бөлшекті ондық бөлшекке ауыстыруға болатынын, ондық бөлшекті жай
бөлшекке қалай аудару керектігін ұғынады және
түсінеді
Пәнге тән лексика
мен терминология:
Ондық бөлшек – decimal
fraction, үтір - decimal point.
ондық, жүздік, мыңдық
және т.с.с. үлестер;
разрядтары бойынша
сандарды жіктеу
Диалогқа/жазылымға
қажетті тіркестер:
Ондық бөлшек – бұл жай
бөлшектің басқаша жазылуы
Берілген бөлшекті ондық
бөлшек түрінде жазу үшін ......... қажет
Бүтін бөлік, бөлшек
бөліктен үтір арқылы ажыратылады.
Бөлшек оқылуы: …бүтін,
…(оннан, жүзден, …)
|
Құндылықтарды дамыту
|
Адалдық, жауапкершілік,
«Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының "тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы" құндылықтарын дамыту,
топтық жұмыс және өзін-өзі бағалау, өзара бағалау арқылы жүзеге
асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Тарих және
жаратылыстану пәндерінен дененің өлшемі мен жер аудандарының
оқылуында пайдаланады.
Ондық бөлшектерді оқуды
және ондық бөлшектері бар өрнектерді қолданып, айтылымды дамыту
арқылы қазақ тілі пәнімен пәнаралық байланыс жүзеге
асады.
Сабақтағы
пәнаралық интеграция ағылшын тілінде ондық бөлшектерді оқу арқылы,
түрлі әрекеттер бойынша іске асырылады.
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Диапроектор, маркерлер
немесе рефлексияға арналған кітапшалар
|
Бастапқы білім
|
Ондық бөшектерді қосу
және азайту
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7
минут
|
1.
Ұйымдастырушылық кезеңі. (2 мин)
Сынып оқушыларына
жағымды ахуал туғызу
– сәлемдесу;
– оқушыларды
түгендеу;
2. Үй тапсырмасын қайталау (шолу сабақ). (5
мин)
"Миға шабуыл" әдісі
бойынша үй тапсырмасын қорытындылаймын
|
|
Сабақтың
ортасы
30 минут
|
Деңгейлік
тапсырмалар:
Оқулықпен
жұмыс. Оқушылар әрқайсысы жеке
өздері есепті шығарады.
Дескриптор: Білім алушы:
1.Жақша ішін
орындайды
2.Шыққан нәтижені натурал санға
көбейтеді
3.Теңдігін жазады
Дескриптор: Білім алушы:
1.Ондық бөлшекті натурал санға
көбейтеді
2.Шыққан нәтижені ондық бөлшектерді қосады немесе
азайтады
3.Теңдігін
жазады
Жұптық
жұмыс:Оқушылар берілген
тапсырманы жүптасып орындайды
Ж
Дискриптор:
1)Берілген ондық бөлшектерді натурал санға
көбейтеді
2)Стрелка арқылы дұрыс жауаптарын
табады
3)Дұрыстығына көз
жеткізеді
ауабын табыңыз
1)9,12·5
|
3,36
|
2)0,28·
12
|
42,08
|
3) 5,26·
8
|
5,8
|
4)1,16·
5
|
623,2
|
5)8,2·
76
|
20,34
|
6) 2,26·
9
|
45,6
|
Жеке
жұмыс:Оқушылар тапсырманы
өздері жеке орындайды
0
Дискриптор:
Белген ондық бөлшектерді
натурал санға көбейтеді
Дұрыс
жауабы арқылы әріптерді орналастырады(ИБТ-да
көрсетіледі)
,83·
6=М
38,4·
6=Е
47,7·
8=Т
5,67·
7=М
0,236·
12=А
15,6·
6=А
13,12·
5=Т
20,06·
4=К
0,25·
46=А
0,248·
6=И
|
Электронды оқулық
Математика оқулық
5
сынып
Стикерлер
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
ҚБ: 10 балдық жүйе
арқылы
Рефлексия: “Еркін микрофон»
әдісі”
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктеу тапсырмалары, нақты оқушыдан күтілетін
нәтиже арқылы, оқушыға көрсетілетін жекелеген қолдау, оқушылардың
жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалы мен ресурстарды
таңдау арқылы көрінеді.
Саралау сабақтың кез
келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалану арқылы қолданылуы
мүмкін.
Белсенді оқу –
әрекеті:
"Ой қозғау", «Ойлан – жұптас – бөліс»
әдістері, "Нысана"
әдісі
Саралау
тәсілі: "Жіктеу"
әдісі (аралас топ) "Диалог және қолдау
көрсету"
|
Оқушының жұмысын
бақылау және диалогты қолдану арқылы
жүргізіледі
Оқушылар тақырыпты
меңгеру барысында топтық, жеке жұмыс
орындауда қалыптастырушы
бағалау түрлері: «Мұғалімнің мадақтауы»,"Шапалақ", «Бағдаршам».
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы бағаланады. Сабақ
соңында «Екі жұлдыз, бір
тілек» рефлексия
қолданылады.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|