Материалдар / Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. 8 сынып

Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Наурыз 2024
171
0 рет жүктелген
2500 ₸
Бүгін алсаңыз
+125 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +125 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:


8.1А Жасушалық биология

Педагогтің аты-жөні:

Ғалымбек Гүлназ Ғалымбекқызы

Күні:

20.09.2023ж

Сыныбы: 8Е

ҚПрямая соединительная линия 2 атысушылардың Қатыспағандар саны

саны

Тақырыбы:

Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.1.1 балдырлар, мүктер,қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау.


Сабақтың мақсаты:

-балдыр мен мүк, қырықжапырақтәріздестер ерешелігін түсінеді;

- ашық және жабықтұқымдылар ерекшеліктерін сипаттайды


Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің

іс- әрекеті


Білім алушының іс- әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Бөлмедегі заттар» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

в) топқа бөлу: «Өсімдіктер» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар шеңберге тұрып « Бөлмедегі заттар» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

« Өсімдіктер» суреті бойынша топтарға бірігеді.


(балдырдар, ашықтұқымдылар, гүлдер суреті)


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Презентация Слайд 1

Слайд 2

3мин

ІІ Үй тапсырмасы

« Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы.Тірі ағзалардың патшалығы туралы еске түсіре отырып, өсімдіктер патшалығының ерекшеліктерін атау тапсырылады. Өсімдіктердің мүшелеріне назар аурып, әр өсімдікте кездесетін мүшелерді атау сұралады. Ал өсімдіктерді қандай топтарға жіктейді сұрағын талқылай отырып, оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатты анықталады.

Оқушылар «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.








Сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Презентация

Слайд 3











https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/osimdikter-duniesi/osimdikterding-arturliligi/lesson/zhasyl-baldyrlar-xlorofita

5 мин

ІІІ «Кинометафора» әдісі бойынша интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсету.Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.



10 мин

ІV Топтық жұмыс.

«Ойлан,бөліс, талда» әдісі

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады.

1-топ «Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер»

2-топ. «Қырықжапырақтар мен ашық тұқымдылар»

3-топ « Гүлді өсімдіктер н/е жабық тұқымдылар»

туралы таблица суреттерді пайдаланып талқылау ұйымдастырады


Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жұмыстарын орындайды.

1-топ «Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер»


2-топ. «Қырықжапырақтар мен ашық тұқымдылар»


3-топ « Гүлді өсімдіктер н/е жабық тұқымдылар»

туралы таблица суреттерді пайдаланып постер жасап қорғайды.

1-тапсырма

Жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер

Мүктәрізділер

Мүктер сабақ пен жапырақтары болатын өсімдіктер.Мүктер құрлықта өсуге бейімделген өсімдіктер. Оларда өткізгіш және тірек ұлпалары қалыптаспады.Олардың тамыры болмайды.Тамырдың қызметін ризоидтар атқарадыМүктәрізділер барлық климаттық аймақтарда, негізінен ылғалдылығы жоғары жерлерде өсетін құрлық өсімдіктерінің бір тобы. Ризоид арқылы өсімдік топырақтан суды және онда еріген минералды заттарды бойына сіңіреді. Мүктер спорангийде жетілетін споралар арқылы көбейеді.


Қырықжапырақтәрізділер

Көпжылдық шөптесін өсімдіктер 300 млн дай жыл бұрын ұзындығы 100 м жететін алып қырықжапырақтар өсті.Олардың көбісі жойылып таскөмір қорын түзді.

фотосинтез үдерісінде ағзалық зат түзіледі

«фотосинтез» үдерісі болатын жапырақтарында сағағы мен тақтасы бар. Жапырақ тақтасы қауырсын тәрізді бірнеше қайтара тілімделгендіктен, өсімдік қырықжапырақ деп аталады. «Спорангий» - споралар дамып жетілетін орын - қалта. Сорустың үстін жауып тұратын жарғақша жамылғысы болады. Спорангийлері жапырақтың астыңғы бетінде ұзын таяқшалары арқылы негізгі жүйкеге бекініп тұрады.

Ашықтұқымдылардың ағашты және бұталы тіршілік формалары бар. Бұл өсімдіктердің жапырақтары қылқан немесе қабыршақ тәрізді болып келеді. Және екі-үш вегетативтік кезең бойында өседі. Бір үйлі түрлері бар және жел арқылы тозаңданады.


Гүлді өсімдіктер немесе жабық тұқымды өсімдіктер

Гүл (лат. flos) – гүлді өсімдіктердің жыныстық жолмен көбею мүшесі. Ол сабақ не жанама бұтақ ұшында өседі. Гүлден жеміс пен тұқым дамиды. Жабықтұқымды өсімдіктердің маңызды элементтерінің бірі.

Флоэма- фотосинтез барысында жапырақта түзілген органикалық заттарды жапырақтан тамырға сабақ арқылы өткізуді қамтамасыз етед

Ксилема- тамырдан жоғары қарай сабақ пен жапыраққа заттардың су мен топырақтан алынатын басқа да элементтер көтерілуіне септігін тигізеді

Жабықтұқымдылар

Жабықтұқымдылар бөлімі –осы кездегі өсімдіктер дүниесінің, ішіндегі ең кең таралған. Жабық тұқымды өсімдіктер өміршең келеді. Бұл қасиет олардың өзгергіштігі мен бейімделушілігінің нәтижесінде қалыптасқан. Соған байланыты жабық тұқымдылар әлемнің барлық құрлықтарында кеңінен таралған. Олардың 250 000-дай түр бар. Гүлді өсімдіктердің тұқымы жемістің ішінде жетіледі.

Кері байланыс:

Топтар бір-бірлерін бағалайды.

















Дескриптор:

Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктердің түрлерін ажырату;

Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді сипаттау;

(Жалпы 3 балл)

















Дескриптор:


Қырықжапырақтар мен ашық тұқымдыларды ажыратады.

Қырықжапырақтар мен ашық тұқымдыларды сипаттайды.

(Жалпы 3 балл)
















































Дескриптор :

Гүлді өсімдіктер немесе жабық тұқымдылар ажыратады;


Гүлді өсімдіктер немесе жабық тұқымдылар сипаттайды;

(Жалпы 3 балл)



А4 парағы


Маркер

флипчарт




Окулык










https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/osimdikter-duniesi/osimdikterding-arturliligi/lesson/zhabyqtuqymdylar









































Слайд4-7


https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/osimdikter-duniesi/osimdikterding-arturliligi/lesson/muktarizdiler


















5 мин

Жұптық жұмыс «Twis» әдісі

Жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктердің ерекшелігін сипаттаңыз

Ризоид _____________________Спора _____________________

Таллом _____________________

Спорангий ____________

2-тапсырма

Дұрыс жауап:

Ризоид - тамыр қызметін атқаратын мүктердегі жіптәрізді түзілістер.

Спора -балдырларда, саңырауқұлақтарда және жоғары сатыдағы

өсімдіктерде жыныссыз көбею кезінде түзіледі.

Бір не көп жасушалы болады.

Спорангий- споралар дамып жетілетін орын - қалта. ша мүшелері


Толық анықтамасы болса

(2 балл)


5 мин

Жеке жұмыс ««Спиральді оқыту»» әдісі арқылы шеңбердің ішінен бүгінгі сабаққа байланысты термин сөздерді табу.



3-тапсырма










13-15 (3 балл)

10-12 (2 балл)

7-9 (1 балл)


10 мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.


«Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы бақылау жасалынады.

























Оқушыларға мұғалімнің ұйымдастырумен тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін тапсырма орындайды. .

«Шындық» «Жалған» ойыны



Ш

Ж

1

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ