Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:Визуалды
өнер
|
Мектеп: №72
МЕКТЕП-ЛИЦЕЙ
|
|
Күні
:
|
Мұғалімнің аты
–жөні: Сарина
Х.Б
|
|
Сынып : 5 «Е», 5
«Ғ»
|
Қатысқаны
:
|
Қатысағаны
:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Пластикалық пішіндер өнері.
Мүсін өнері
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.3.3.1-Пәндік терминологияны
қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер,
дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы)
сипаттау
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
1. Оқушылар мүсін өнері және
оның түрлері туралы түсініктерін
қалыптастырады.
2. Мүсін өнерінің түрлерін
ажырата алады,ерекшеліктерін
біледі.
3. Мүсіндеуге қажетті
материалдармен танысу,олармен жұмыс жасау тәсілдерін
үйренеді.
|
|
Тілдік
мақсат
|
Өнердің қайта өркендеуі,
импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика,
мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма,
кеңістік, түс, сызық.
|
|
Жетістік
критерийлері
|
1. Мүсін дегеніміздің не
екенін біледі.
2. Мүсіннің түрлерін ажырата
алады.
3. Қазақстандағы
ескерткіштерді атай алады.
4. Мүсін жасауға арналған
материалдармен жұмыс жасай алады.
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
• Басқалардың ойы мен пікірін
құрметтеу.
• Оқушыларға мәдени және
эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
География, геометрия, тарих,
экономика, пәндерімен және өнермен
байланыстыру.
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Оқушылардың жеке ізденіс
жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту.
Дәлелдемелер мен дәйектемелер
келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу
.
|
|
Бастапқы
білім
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология.Өткен тапсырмаларды еске
түсіру.
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
10
минут
Сабақтың ортасы/
сабақтың негізгі бөлімі
20
минут
Сабақтың
соңы
5
минут
Кері
байланыс
5минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Шаттық шеңбері. Психологиялық
ахуал қалыптастыру .
«Өзі туралы кластер»
тренинг. Топқа
бөлу
«Ой қозғау» «Суреттеу
стратегиясы»
Мүсін өнерінің түрлері
туралы
-
Мүсін
-
кішігірім
формалы
-
бюст
-
монументті
-
интерьер
мүсіні
-
рельеф
-
ескерткіш
«Жариялау»
әдісі (Әрбір топ берілген
сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен
спикер берілген уақыт ішінде басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ
ұстанымын жеткізеді.)
|
Тренинг
Мүсіндер
трансформерлер
Дәстүрлі емес
өнер
Құмнан жасалған
мүсін
Ағаштан жасалған
мүсін
|
|
Материалына қарай мүсіндеудің
түрлі техникасы қолданылады; жапсыру (пластика) жұмсақ
материалдардан; қашау-тастан: ою-ағаштан; құю-металдан
т.б.
Визуальді көріп танысу,
салыстыру көрінісі және мүсін өнерінің түрлерін
білу.
«Ойлан – жұптас –
бөліс» әдісі (Сарамандық
жұмыс.)
Оқушылар топтарда
тапсырма бойынша берілген жұмыстарын жасауда меңгерген білімдері
арқылы форма береді:
1-топ «Рельеф
шығару»
2- топ «Бюст» туралы
тұжырымдама жасау
3-топ « Мүсіндеу»
мүсіндеуді орындау.
Өзін-өзі бақылау және
өзін-өзі бағалау кестесін толтыру
Тапсырмалар
|
Критерилер
|
Эскиздің
жасалуы
|
Композицияның орнығуы.Нақты
бейненің орындалуы
|
Материалдың дұрыс
таңдалуы
|
Жұмыстың креативті
орындалуы
|
Орындалған жұмысты
талдау
|
Қорытынды іс-әрекетті дұрыс
жасау
Жауаптарын дәлелдемелермен
келтіру
|
Таныстыру:
Оқушылар жаңа пәндік
терминдерді қолдана отырып, жұмыстарын көрсетіп
қорғайды.
Сабақ соңында оқушылар
бір-бірлерінің жұмыстарын талқылайды, ұсыныстар
береді.
Алдын ала белгіленген
критерийлер бойынша жұмыстарын бағалайды.
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру
қажет
|
|