Материалдар / Қаңлылардың қоғамдық құрылымы.5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қаңлылардың қоғамдық құрылымы.5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша сабақ жоспары,белсенді оқу әдіс тәсілдері ,қалыптастырушы бағалау тапсырмалары оқушының әр түрлі деңгейде саралайды.Сабақ жоспары ұстаздарға көмегі тиеді деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2018
1335
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Үйсіндер мен қаңлылар

Мектеп: Қалалық көпсалалы қазақ мектеп гимназиясы.КММ


Күні:03.02.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Аяшева.А.Т


Сынып: 5 А

Қатысқандар: 23

Қатыспағандар:3


Сабақтың тақырыбы

Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру



Сабақтыңмақсаты

Барлық оқушылар: қаңлы мемлекетінің қоғамындағы әлеуметтік топтардың міндеттерін танысып біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтардың лауазымын сипаттайды.

Кейбір оқушылар:Сыма Цяньнің қаңлы қоғамын қалай сипаттағаны туралы деректерге талдау жасай отырып үйсін қоғамымен салыстырады.


Бағалаукритерийі

Қаңлы мемлекетінің қоғамындағы әлеуметтік топтардың міндеттерін біледі.

Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтардың лауазымын анықтайды.

Сыма Цяньнің қаңлы қоғамын қалай сипаттағанын бағалайды.


Тілдік мақсаттар


Оқылым-айтылым:баяндайды,мәтінді оқу барысында топпен бірге талқылау арқылы бір бірімен пікір алмасады, пікірталас диологке қатысады.

Тыңдалым- жазылым:тірек сөздер: кіші патша, құл, хроника этнос, суретті әңгімелеп жазады,кестемен жұмыс жасайды, тыңдайды,


Құндылықтарға

баулу




Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясының құндылықтарна сәйкес, қазіргі қоғамдағы әлеуметтік топтардың құқықтарына сыйласымдық танытуға баулу.


Пәнаралық

байланыс

Дүние жүзі тарихы пәнімен байланысады.


Алдыңғы білім


Қаңлыларда қала мәдениетінің,қаңлы экономикасының дамуы туралы білімдері бар.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

3 мин












5мин

1.Ұйымдастырукезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеу, психологиялық жағымды ахуал тудыру. Шаттық шеңбері құру .Қаңлы қоғамы тақырыбы болғандықтан оқушыларды ортаға шақырамын

Дөңгеленіп тұрайық

Керегені құрайық

Уықтарын тағып

Киіз үйді құрайық.

Сыныпты түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлу. (қызыл ,қызыл –сары, сары ,жасыл

Битянь ,Алтын Асар,Көк Мардан ,Құлата

2.Үй тапсырмасын сұрау.Үй тапсырмасының тақырыбы: Қаңлылар қалалық мәдениетінің дамуы.

1 тапсырма.Миға шабуыл

Суреттер көрсету .Әр топқа қаңлы мәдениетіне қатысты 4 сурет беру ,сол арқылы суретке қатысты 3 сөйлем айту.

2 тапсырма

Жеңілден күрделіге қарай әртопқа үш сұрақ(белсенді оқудың спираль әдісі )

«Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақ қою.

1.Қаңлылар туралы қандай деректер бар.

2.Қаңлылардың орналасқан жерін картадан көрсету?

3.Ұлы жіек жолын бақылауда ұстау қаңлыларға қандай мүмкіндік берді?

1.Қаңлылардың өмір сүрген уақыты?

2У-Ди неліктен Батыс елдерге Чжан Цянь бастаған елшілік жіберді?

3.Қаңлылар неліктен ғұндармен одақтасты?......

1.Қаңлылар байланыс жасаған Балтық бойындағы елдер?

2.Үндістан,Иран,Қытай елдерінен не әкелінді ?

3.Қаңлылардың үш мәдениетін ата?

1.Қаңлы қалалары?

2.Мемлекеттің ірі сауда және әкімшілік орталығы?

3.Қаңлылар айрбас ретінде қандай тауар ұсына алады?


АКТ, суреттер, кесте,

























































Сабақтың ортасы



3 мин







5 мин



13 мин













1 мин


2 мин


3 мин




















Сабақтың соңы

1 мин


2 мин













1 мин





Рефлекция






















Интербелсенді тақтадан сурет көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу.



Оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбы айтылады .Сабақ тақырыбы: Қаңлылардың қоғамдық құрылысы.Сабақ мақсаты мен бағалау критерий айтылады.

Мұғалім сөзі: Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясының құндылықтарна сәйкес, қазіргі қоғамдағы әлеуметтік топтардың құқықтарына сыйласымдық таныту керек.Ежелгі қаңлы қоғамында да осындай тәртіп сақталған.

Тапсырма: топтық жұмыс.

Оқулық мәтінімен танысу .



Оқушылар оқулық пен дереккөз материалдардан алған білімдерін пайдалана отырып «Кубизм »әдісі арқылы бөлініп берген тақырыптарға белсенді оқу әдістерімен тақырыпты ашу.Оқушыларға ұсынылатын белсенді оқу әдістері: РАФТ,Борт журнал,Ромбтық жіктелім,Венн диаграммасы

Тапсырманың дескрипторы:

Дескриптор. Білім алушы

--- Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтарын біледі.

--- Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтары туралы деректемені біледі

--- Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтарды Үйсіндермен салыстырады.

Бағалау:Бас бармақ

Сергіту сәті:«Мен қазақпын» өлеңі


2-Тапсырма: жұптық жұмыс.

Кестемен жұмыс.

Әлеуметтік топтар

Міндеттері

Хан


Уәзір


Көсем


Егіншілер


Құлдар


Дескриптор. Білім алушы

  • Қаңлы қоғамындағы ханның міндетін сипаттайды

  • Қаңлы қоғамындағы уәзірдің міндетін сипаттайды

  • Қаңлы қоғамындағы көсемдердің міндетін анықтайды.

  • Қаңлы қоғамындағы егіншілердің міндетін сипаттайды.

  • Қаңлы қоғамындағы құлдардың міндетін сипаттайды.

Бағалау: Жұптар бірін бірі жазғанын тексереді.



Кері байланыс. Тақтаға «Сыныптан шығу билеті» ілінеді.

Сыныптан шығу билеті






ҚҚҚ тәсілібойынша:

Қиын

Қызықты

Құнды

Үйге тапсырма: Қаңлы қоғамының қоғамдық құрылысы туралы 9-10 сөйлемнен тұратын эссе жазып келу


Бүгінгі сабақ барысында оқу мақсатына жеттім бірақ Қаңлы қоғамы бірінші сабағы болғандықтан тапсырма біраз күрделі боды. Бесінші сынып тың жаңартылған бағдарламасы бойынша ойлау дағдысының бірінші сабағында білу, түсіну деңгейін ғана пайдалану керек білім алушылардың деңгейі жоғары болса да ,тек екінші сабақта ғана ойлау дағадысының үш кезеңін іске асыруға болады екен.Оны осы сабақ барысында кейбір В,С деңгейдегі оқушылардың сабақ соңындағы қалыптастыру шы бағалауды тапсырмасын алғанда көп қате жиберген -нен байқалды . Келесі сабақты жоспарлағанда ойлау дағдысын дұрыс пайдаланамын деп ойлаймын.



























Оқулық мәтіні, оқулық суреттері

Ата мұра баспасы.2011ж





































Кесте

























Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау– үй тапсырмасын сұрауда «Қарқын арқылы саралау » алдын ала дайындалған сұрақтарды топқа қою жеңіл сұрақтан күрделге қарай қойлады Белсенді оқытудың ширату әдісі қолданылады. «Дереккөздер арқылы саралау» Қаңлылар туралы деректер арқылы қарастыра отырып оқушылардың білімін саралау.Сабақ соңында «Тапсырма арқылы саралау» Үй тапсырмасын сұрау барсында суретпен көрсету ақылы саралау.Қалыптастырушы бағалау арқылы белсенді оқу дәлелі венн диаграмасы дәдеу арқылы саралау.

Тапсырма:

Оқушылар белсенді оқу дың дәлеліРАФТ,Ромбтық жіктелім, Венн диаграммасы,Борт журнал.

Бағалау: Бас бармақ.

Тапсырма: Кестемен жұмыс.

Бағалау:Жұптық.

Кері байланыс:

Бағалау.«Сыныптан шығу билеті»













Сергіту сәті.

АКТ технологиясының ережесін сақтау. Бөлме ауасын тазарту, парталардың дұрыс орналасуын қадағалау.










Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Әр оқушы пікірін еркін білдірді


2:Сабақта сирек өз пікірін білдіретін оқушылардың қызғушылығы артты.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Сабақ жоспарын құрғандаоқушылардың ойлау дағдысын ескеру


2:Тапсырмалар санын ,жек тапсырмаға беретін уақытты азайту


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Уақытты ұтымды пайдалану.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!