Қазақстанның - жер асты сулары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақстанның - жер асты сулары

Материал туралы қысқаша түсінік
1.Су туралы, өзең-көлдер, жер асты сулары туралы білімдерін тереңдету, жер асты суын қорғауды үйрету. 2.Қосымша мәліметтер бере отырып, ой-өрісін тереңдету, жер асты суларының пайдасы мен зияны туралы білімдерін дамыту.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Жас табиғаттанушы Мектеп : А.Қарсақбаев атындағы орта мектеп

Мұғалімнің аты – жөні : Сейделбекова М.К

Қатысқандар саны :

Күні : 11.10.2018ж Қатыспағандар саны :

Сынып : 4 «Г»

Сабақ тақырыбы

Қазақстанның жер асты сулары.

Сабақ мақсаттары

1.Су туралы, өзең-көлдер, жер асты сулары туралы білімдерін тереңдету, жер асты суын қорғауды үйрету.

2.Қосымша мәліметтер бере отырып, ой-өрісін тереңдету, жер асты суларының пайдасы мен зияны туралы білімдерін дамыту.

Жетістік критерийлері

1.Су туралы, өзең-көлдер, жер асты сулары туралы білімдерін тереңдету, жер асты суын қорғауды үйренеді.

2.Қосымша мәліметтер бере отырып, ой-өрісін тереңдету, жер асты суларының пайдасы мен зияны туралы білімдері дамиды.

Құндылықтарды дарыту

Салауатты өмір салтына, табиғатты қорғайға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану сабағымен байланыстыру.

АКТ қолдану дағдылары

Ай мектеп

Алдыңғы білім

Жер асты сулары туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин









1.Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін,назарын жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.

Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен таныстыру.

Сұрақтарға жауап береміз.

1.Өзен-көлдер туралы түсініктерін тексеру.

2.Картадан өзен көлдерді көрсету.

Шаттық шеңбер








Сабақтың ортасы

5 мин









10 мин









5 мин






Мұғалім түсіндірмесі. Адам ағзасына пайдалы суларды шипалы сулар деп атайды. Минералды сулар – табиғатта түрлі ауруларға шипа болатын минералды сулар болады. Мұндай суларды ішу, шомылу арқылы емге пайдалану ертеден-ақ белгілі болған. Судың шипалық қасиеті ондағы еріген заттардың мөлшеріне қарай анықталады. Минералды сулар салқын, жылы, ыстық күйінде кездеседі.

Бүгінгі күнге дейін Қазақстанда 100-ден астам минералды су көздерінің шипалық қасиеттері анықталып, көпшілігі пайдаланылуда. Мысалы: «Алмаарасан», «Қапаларасан», «Сарыағаш», «Мерке» т.б. көптеген емдеу-сауықтыру орындары жұмыс істейді.

Алмаарасан минералды суы – жер асты ыстық суы. Алматы облысы Қарасай ауданында орналасқан. Емдік қасиеті бар су. Судың өзіне тән иісі бар. Онда аяқ-қол, буын, тері және асқазан ауруларын емдейді.

Артезиан сулары – жер астынан артезиан суын пайдалану үшін құдық қазған немесе бұрғыланған ұңғымалар жасаған. Қазақстанда артезиан құдығы 19 ғасырдан бастап қазылды.

Оқулық

Дәптер










Сабақтың соңы

15 мин

Оқушылар мағлұматты дәптерлеріне қысқаша жазып алады.

Сұрақтарға жауап береді.



Үйге тапсырма : Қазақстандағы шипажайлар туралы ғаламтордан мағлұматтар жинап келу.


Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетеді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз ?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз ?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сыныпта қабілеті жоғары оқушыларға берілген тапсырмаларды уақытында және дұрыс орындап отыру қажет.


Оқушыларды әр тапсырма сайын "От шашу", "Бас бармақ", "Бағдаршам" тәсілдері арқылы бағалап отырдым.Әр тапсырманы орындаған сайын қандай мақсатқа жеткенімізді сұрап отырдым. Сабақ соңында

« Білім ағашы » кері байланыс жасадым.





Сабақ ортасында оқушылардың денсаулық сақтауына байланысты сергіту сәті орындалды.











Сабақ бойынша рефлексия


Сабақтың соңына қарай оқушылардың өз істерін талдауға, сабаққа сапалық және сандық баға беруге бағытталған сауалнама беруге болады. Оның кейбір сұрақтарын сабақтың белгілі бір элементтеріне ерекше көңіл бөлуіне байланысты өзгертуге немесе толықтыруға болады. Оқушылардың өз жауаптарын түсіндіріп, дәлелдеп беруін талап етуге болады.







Тексерілді 11.10.2018ж

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.10.2018
1181
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі