Материалдар / Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сыныпқа арналған ашық сабақтың қысқа мерзімді сабақа жоспары. Қысқа мерзімді жоспар оқу мақсатымен келісілген. Осы материалда слайд шоу және жетіген аспабының аңызы туралы бейне жазба қолданылған. Сонымен қатар әр түрлі әдіс тәсілдерде тиімді пайдаланылған.Қысқа мерзімді сабақ жоспар жаңартылған бағдарлама бойынша құрылған.Материал қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдеріне көп септігі тиеді деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
1378
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: «Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы» Мектеп: №16 ЖББМ

Күні: 12.12.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Жанболатова Г.С.

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.О6. Оқылым стратегиясын қолдану: комнтарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.

7.Т/А5. Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.

Сабақ мақсаты

Барлығы: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді.

Көбісі: Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды.

Кейбіреуі: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Тілдік мақсаттар

Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.

Құндылықтарға баулу

- қазақтың ұлттық музыкалық аспаптарын құрметтеу;

- өнер сүйгіштікке баулу;

- дәлелді жауап беруге баулу;

- зерттеп оқуға үйрету;

- тапсырмаларды жұптасып орындату арқылы оқушыларды ұйымшылдыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

Музыкалық аспаптармен танысу арқылы ән-күй сабағымен байланысты.

Алдыңғы білім

Оқушылар бұған дейін ғасыр бұлбұлы туралы өз көзқарастарын білдіруге дағдыланды. Өрмекші торы арқылы алдынғы білімге кері байланыс жасай алды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

С. Шаттық шеңбері «Ыстық алақан» арқылы бір-біріне тілектерін білдіру.


Оқушыларды санамақ арқылытопқа бөліну. «Өрмекші торы» арқылы алдыңғы білімін тексеру.


Психологиялық ахуал туғызу: 3-минут «Ой шақыру» слайд шоу көрсетіледі.


«Миға шабуыл» стратегиясы.

-балалар слайд шоу не туралы?

-қандай аспаптар түрлерін көодіңіздер?

-көрсетілген аспаптардың атауларын білемізбе?

-сонымен балалар сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

1ҚБ Әр жауапқа оқушыларға мадақтау айтылады.


Мұғалім кіріспе сөзі.

Балалар біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты:

7.О6. Оқылым стратегиясын қолдану: комнтарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу.

7.Т/А5. Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.








Слайд шоу








«Өте жақсы», «жақсы»

Сабақтың ортасы

Берілген мәтінді балалар оқып алады.

ТЖ 1- тапсырма. Мәтіндегі ұлттық музыкалық аспаптарды кластер әдісі бойынша топтастыру, қарсылас топтармен кластерлерін салыстыру және талқылау.


1-топ. Үрмелі аспаптар.

2-топ. Шертпелі аспаптар.

3-топ. Ұрып ойналатын аспаптар.


-Дескриптор

-кластер әдісі бойынша топтастырады;

-кластерлерінсалыстырады;

-кластер әдісі бойынша талқылайды:


2ҚБ тапсырма аяқталған соң, жауаптары тыңдалып, «басбармақ» арқылы ҚБ жүргізіледі.


ЖЖ. 2-тапсырма. Оқулықтағы 4-тапсырма. «Сиқырлы сандық»

Фразеологизмдердің мағынасын ашып, олармен тақырыпқа қатысты сөйлемдер құрау.


Қара жаяу емес. Қайрауы жеткен. Жұлдықы оңынан туу. Қабырғасымен кеңесу. Құлағын түру. Құлаққа ұрған танадай. Шашасына шаң жұқпайды. Құнт қылмау.

-Дескриптор

- Фразеологизмдердің мағынасын ашады;

- тақырыпқа қатысты сөйлемдер құрайды;

- қарай фразеологизмдер енгізеді:


3-ҚБ тапсырма аяқталған соң, оқушылар «Отшашу» әдісі арқылы бағаланады.


ТЖ. 3-тапсырма. Жетіген туралы аңызды тыңдау. Жетіген немесе басқа аспаптар туралы постер құру. Бір- бірінің жұмыстарын бағалау.


-Дескриптор

-жетіген туралы аңызды тыңдайды;

-аспаптар туралы постер құрайды;

-бірін-бірібағалайды:


Ж. 4-тапсырма. «Алма ағашы» әдісі арқылы жұмбақтардың шешуін табу.


Бас, құлақ, мойны бар,

Үп-үлкен шанағы бар.

Әндетіп шығар,

Бұл аспап, қай аспап? (қобыз)


Жеті ішектен жеті түрлі үн шығар,

Әуезінен жеті тарау мұң шығар.

Ойнап кетсең түрлі-түрлі жыр шығар,

Бұл аспап қай аспап? (жетіген)


Боз арғымақ, аузы жоқ,

Мұргы жоқ-екі құлақ.

Белінде белбеуі бар бунақ-бунақ,

«Шу» деп, саусақпенен шертіп қалсаң,

Шабады жүйрік әуен тулап-тулап. (домбыра)


Тілі бар түймелі,

Кеңірдегі кернеген.

Ән менен күй кені. (сырнай)


Саусақ батпас түтіктен,

Сандуғаш құс сайрайды. (сыбызғы)


4 ҚБ Әр жауапқа оқушыларға мадақтау айтылады.

Shape1

Shape2



Shape3

Үрмелі аспаптар

Шертпелі аспаптар

Ұрып ойналатын

аспатар

Shape5 Shape4
















Аудио тыңдалады.























Сабақтың соңы

С. Оқушылар рефлексиясы:


1. 1. Бас бармақ – басты мәселе.Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

2. Балаң үйрек – бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым. Кімге көмектестім?

3.Ортан терек – ойлау. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

4.Шылдыр шүмек- шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

5. Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?

5.ҚБ. Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.

Үй тапсырмасы: «Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары» тақырыбына эссе жазу.










Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар үшін кластер құру және жетіген аңызы тыңдалды.

Оқушылардың көпшілігі үшін

Кейбір оқушылар үшін фразеологизмдерді қолдану және оған дайын мысалдар парақтар үлгіге ұсынылды.

Оқушылардың нені үйренгендерін бағалау үшін қолданылатын әдіс тәсілдерді жазыңыз

Денсаулық сақтау технологиялары

Сабақтағы сергіту сәттері мен белсенді жаттығу түрлері

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережесінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?


Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?


Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?


Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!