Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: 1-бөлім. Мәдениет: Тіл және
қарым-қатынас
Мектеп: №16 ЖББОМ
КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Жанболатова Гулим Сейлханқызы
Сынып: 5 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Телефонмен сөйлесу әдебі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5/О6. Оқылым стратегияларын қолдану; жалпы
мазмұнын түсіну үшін оқу; нақты ақпаратты табу үшін
оқу.
5/Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі
және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар
құру.
|
Сабақ мақсаты
|
1. Мәтіннен нақты ақпаратты
табу, жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу стратегияларын
қолдану.
2. Берілген мәтінге сәйкес
кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын, қарапайым
жоспар құру.
|
Бағалау критерийі
|
1. Оқылым стратегияларын
қолданады.
2. Мәтін мазмұны негізінде
маңызды ақпаратты анықтайды.
3. Мәтін құрылымына сәйкес
кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым
жоспар құрастырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
1. Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: ауызекі стилі, жазба стилі.
2. Диалог пен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: «Меніңше, ... тапсырманы толық
орындады/орындай алмады, себебі ол ...
жасады/жасамады»
|
Құндылықтарға баулу
|
-Қарым- қатынас мәдениетін
арттыру;
-сөйлеу әдептерін қалыптастыру;
-маңызды ақпаратты анықтауға
үйрету;
-жауапкершілік.
Құндылықтарға баулу топтық,
жұптық жұмыстарға бағытталған тапсырмалар арқылы іске
асырылады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Бейне жазба Т. Төреәлі мен Е. Есмаханның «Алло»
өлеңі арқылы сабақ тақырыбын ашу үшін информатика және музыка
пәндері қолданылады.
|
Алдыңғы білім
|
Сөйлеу
мәдениеті. Мәтіндегі негізгі және қосымша
ақпаратты түсінді.
«Кубизм» арқылы кері байланыс
орнатылады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
«Шаттық
шеңбері» оқушылар сабақта бір-біріне
тілек айтады. Психологиялық ахуал
туғызу.
-Оқушылар санамақ арқылы топқа
бөлінеді.
Оқылым алды
«Ой
шақыру» Бейне жазба Т. Төреәлі
мен
Е.
Есмаханның «Алло» өлеңі арқылы сабақ тақырыбын
ашу.
«Миға
шабуыл» стратегиясы;
-Балалар бұл бейне не туралы?
-Бейне жазбадан кімдерді
көрдіңдер?
-Әншілер қандай ән орындады?
-Енді балалар, қалай
ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай? Ендеше бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы: «Телефонмен сөйлесу әдебі»
және сабақтың мақсатын таныстыру.
|
Бейне жазба
|
Сабақтың ортасы
|
-
Ж. Оқылым
кезінде
Мәтінді түсініп оқыңыздар.
«Телефонмен сөйлесу
әдебі»
Қазір өзін телефонсыз елестете
алмайтын адам көп. Ал сол жан серігіңізге айналған құрылғыны
қолдану тәртібін білесіз бе? Телефонды қолға алып, сандарды теріп,
қоңырау шалуды тілі шықпаған бала да біледі. Ал ары қарай қолдануда
қандай әдептер сақтау керек?
«Сөз атасы-сәлем!». Біреуге қоңырау шалғанда
алдымен амандасыңыз, бейтаныс болса, өзіңізді таныстырыңыз. Содан
кейн ғана хабарласқан шаруаңызды айтуға болады. Өзіңіз біреуге
қоңырау шалып тұрып, «Бұл кім?» деп сұрамаңыз.
-Егер сіз бір телефонмен
сөйлесіп жатқан тұста екніші телефон қоңырау шалып жатса, ең дұрысы
алғашқы әңгімені мүмкіндігінше аяғына жеткізіп, содан кейн ғана
екінші қоңырау шалушыңызбен хабарласқаныңыз дұрыс. Егер біреу
қателесіп сіздің телефоныңызға хабарласса, дөрекілік көрсетпей
сыпайы ғана «кешіріңіз, сіз нөмірден қателесіп кеттіңіз» деп жауап
бергеніңіз дұрыс.
Сұрақтар:
-
Телефон құрылғысын қолдану тәртібін білесіз
бе?
-
Телефон шалу барысында алдымен
неден бастаймыз?
-
Өзіңіз біреуге қоңырау шалған кезінде «Бұл кім?»
сұрағанымыз дұрыс па?
-
«Кешіріңіз, сіз нөмірден
қателесіп кеттіңіз» деген жауапты қандай жағдайда
қайтарамыз?
-
ТЖ. Мәтіндегі 4 маңызды
ақпаратты кластерге түсіріңіз.
Дескриптор
ҚБ күлегештермен
бағаланады.
-
ТЖ. Сәлемдесу әдебі бойынша кестені
толтырыңыздар
Сәлемдесу әдебінің
тізбегі
|
Мысалдар келтір
|
Сәлеметсіз бе?
|
|
Амансыз ба?
|
|
Ассалаумағалейкүм
|
|
Қал-жағдайыңыз қалай?
|
|
Дескриптор
ҚБ отшашу арқылы
бағалау
Сергіту
сәті: «Қара жорға»
биі.
-
ЖЖ. Оқушылар сандыққа салынған
тақырыптар арқылы диалог құрады. «Әке мен бала», «Ана мен бала»,
«Ата мен бала», «Әже мен бала», «Аға мен іні», «Апа мен сіңілі»,
«Жиен мен нағашы», «Екі дос», «Екі сыныптас», «Екі
көрші».
Дескриптор
ҚБ басбармақпен
бағаланады.
-
Ж.
Берілген мәтінге сәйкес
кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым
жоспар құрады.
Кіріспе
Негізгі
бөлім
Қорытынды
-
оқып шыққан мәтінге сәйкес
кіріспе, негізгі бөлім және қорытынды бөлімдерді мәтін бойынша ой
бөліктеріне бөледі.
-
Жоспар құрылымын
сақтайды.
|
Мәтінді оқу
Кластер
Кесте
Сиқырлы сандық
|
Сабақтың соңы
|
Оқылымнан кейн
«Телефонмен қалай сөйлесемін?»
5 минуттық эссе.
|
|
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Барлығы: Кестені
толтырады. «Сиқырлы сандық» салынған
тақырып арқылы диалог құрайды.
Көпшілігі: Маңызды ақпараттарды
топтастырады. Кесте, мәтін ұсынылады.
Мәтін құрылымына сәйкес
кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым
жоспар құрастырады. Жоспар құрылымы
үсынылады.
Кейбір оқушылар:
Мәтіндегі 4 маңызды ақпаратты
анықтайды. Маңыздылығын түсіндіреді.
|
Оқушылар басбармақ арқылы, от
шашу арқылы, смайлик арқылы және ауызша
бағаланады.
|
«Қара жорға» сергіту сәті,
топтық, жұптық, жекелей жұмыстар жүргізіледі. Денсаулық және
қауіпсіздік техникасы сақталады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба?
Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және
неліктен?
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не
нәрсеге назар аудару керек?
|