Материалдар / ҚМЖ Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі 6-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі 6-сынып 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; 6.3.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2024
146
2 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді:


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа!

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

10.11.2024

Сынып: 6 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

6.3.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту

Сабақтың мақсаты

- әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді

- көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

«Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» тақырыбы арқылы өз әрекетін жоспарлау және ұйымдастыруға тәрбиелеу;

-басқаға көмектесуге, мейірімділік танытуға дайын болу;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнінен үзінді тыңдату .

https://youtu.be/m_HcAu0ujTY

Қызығушылығын ояту

Абай ақынның айтпақ ойынан не түюге болады?

Өлеңі бар өнерлі, інім, сізге

Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге.

Өзге түгіл өзіңе пайдасы жоқ,

Есіл өнер қор болып кетер түзге.

Абай

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.




Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.

Өлеңді тыңдайды.Абай ақынның айтпақ ойын түсіндіреді.


Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады

Дескриптор

-үй жұмысын айтады

- сұрақтарға жауап береді

- тақырыппен байланысын анықтайды

- ақынның айтпақ ойын түсіндіреді


https://youtu.be/m_HcAu0ujTY



Сабақтың ортасы


30 минут





Сыныппен жұмыс. «Миға шабуыл» әдісі

1-тапсырма. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін бірнеше оқушы кезектесе отырып, мәнерлеп оқыңыз.. Сұрақтарға жауап беріңіз. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтаңыз.

Сұрақ:

1.«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінде не туралы айтылады?

2.Ақын өлеңді не үшін жазады?Мақсаты не?

3.Ол өлеңді қандай адамдарға арнап жазды?


Өлеңнің тақырыбы:


Өлеңнің идеясы:




Жұптық жұмыс. «Ассоциация» әдісі

2-тапсырма.

Шығармада автор айтқан өлеңді түсінетін және өлеңді түсінбейтін кейіпкерлердің сипатын өзара салыстырып, кестені толтырыңыз.






Жеке жұмыс «Талдап білу» әдісі

3-тапсырма.

Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіріңіз.

.........................................................................................................................................................






Өлеңді кезектесе мәнерлеп оқиды, толық мазмұнымен танысады. Сұрақтарға жауап беріп,ойларымен бөліседі. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Жауабы:

1.Ақын өлеңді ермек үшін жазып жүрмегенін, бағыт-бағдар, үлгі-насихат беріп, жас ақындарға өлеңдерінде кездесетін қателіктерден аулақ болу керек екенін айтады.

2.Мақсаты жастарға үлгі-өнеге беру.

3.Бұл өлең ақындық жолға түсем дейтін өзінен кейінгі жас ұрпаққа арналады.

Тақырыбы: өлеңнің құдіреті

Идеясы : өсіп келе жатқан жас ақындарға өлеңнің құдіретті өнер екенін түсіндіру.



Оқушылар шығармада автор айтқан өлеңді түсінетін және өлеңді түсінбейтін кейіпкерлердің сипатын өзара салыстырып, кестені толтырады.



















Оқушылар шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, ондағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіреді.

Жауабы:

Туындының тарихи және көркемдік құндылығы– автордың өлеңнің өнер екенін ұғындыруы және халық мүддесі үшін қызмет етуін түсіндіруі. Сонымен қатар ақындық жолға түсем дейтін бүгінгі жеткіншектерге бағыт-бағдар, үлгі-насихат беру.

Дескриптор

-мәнерлеп оқиды

- сұрақтарға жауап береді

- ойларымен бөліседі

- тақырыбын анықтайды.

- идеясын анықтайды.











Дескриптор:

- өлеңді түсінетін және өлеңді түсінбейтін кейіпкерлердің сипатын анықтайды

-өзара салыстырады.



ҚБ. Өзара бағалау














Дескриптор

- тарихи және көркемдік құндылығын анықтайды

- көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіреді


ҚБ Бірін бірі бағалау

6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі
































Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

«Сыныптан шығу билеті»

  1. Бүгінгі сабақта маған не ұнады?

  2. Бүгінгі сабақта мен неге қол жеткіздім?

  3. Мен үшін не қиын болды?


Үйге тапсырма: Жаттау

Оқушылар сабаққа кері байланыс береді




Үй тапсырмасын жазып алады.


Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!