Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қобыланды батырдың жорыққа аттануы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
САБАҚ: |
Мектеп: |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
Сынып: 5 |
Оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қобланды батырдың жорыққа аттануы. Қобландының Сырлы қала мен Қырлы қаланы алғандағы ерлігі |
|||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
А/И1. Әдеби шығарманың композициясы Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып баға береді. |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Жырдағы екі кейіпкердің бейнесін салыстырады; Кейіпкерлер бейнесіне өмірмен байланыстырып, баға береді. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Әдеби тіл нормаларын сақтайды. Пән лексикасы және терминология: Сойыл, ар, намыс, махаббат ,туған жер,батыр; т.б Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін; |
|||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Қобыланды батыр» жырының мазмұнымен танысты |
|||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Дереккөздер |
|||||||||||||
Сабақтың басы 13 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.) Сынып төрт топқа бөлінеді де, тапсырмаларын алады.
ІІ.Қызығушылықты ояту «Қазына іздеу» Әр топтан оқушылар сандықшадан кейіпкерге қатысты сөздер мен сөз тіркестерін алады. Сол сөздер бойынша жырдан үзіндіні оқиды. Қай кейіпкерге қатысты екенін айтады. Оқушылар әрбір қазынаны тапқаннан кейін, жырдағы типтік кейіпкерді анықтайды. |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы 24 минут |
Берілетін тапсырмалар : А) Екі кейіпкерді салыстырыңыз Қобыланды мен Қараман батыр
Ә) Жырдан кейіпкерлердің қарым-қатынасын өз сөздерімен сипаттап «ақыл-ой» картасын жасайды.
Топ жұмыстарын ортада талқылайды. Топтық бағалау. ІІ тапсырма Алдыңғы екі тапсырма бойынша алынған ақпараттарды пайдаланып мәтін жазады. «Қобыланды кім болған?»
|
|
||||||||||||
Сабақты бекіту 5 минут |
Ой толғаныс «Қобыланды батыр » жыры несімен ұнады? |
|
||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс. «Екі жұлдыз ,бір тілек» |
|
||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Көркемдегіш құралдардың анықтамасын оқып келу |
|
1-сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Асан қайғының жерге айтқан сыны. Аңыз туралы. Асанқайғы Сәбитұлы |
Мектеп: |
Ақшұқыр мектеп-лицейі |
||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Байекеева.Р.Б. |
||
Сынып: |
5 Т1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың тақырыбы |
Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы |
||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
Асанқайғының өмірі туралы мәлімет алу Аңыз, әпсана, миф туралы ұғыну Шығарманы оқып танысу, шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау. |
||||
Жетістік критерийі |
Шығарма мазмұнын түсінеді; Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды; Шығарма бойынша сұрақтар құрастырады; Тұжырым жасайды. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Желмая, ат төбеліндей, шідер, өңгеру, бөктеру. |
||||
Құндылықтар |
Аңыз |
||||
АКТ дағдысын қолдану |
ноутбук |
||||
Өмірмен байланысы |
Қазақтың шұрайлы жерлері туралы білу |
||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
||||
Алдыңғы білім |
|
||||
Сабақ барысы |
|||||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
|||
Қызығушылықты ояту Жаңа сабақ Мағынаны тану Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма |
Сабақтың тақырыбын болжаңыз, жасылмен берілген әріптерді құрай отыра, бүгінгі тақырыптың кімге қатысты болатынын болжаңыз. Аңыз, әпсана, миф жанрларының ерекшелігі мен ұқсастығына тоқталу. Өз бетімен шығарманы оқу 1-тапсырма: Асанқайғының айтуы бойынша сурет сал. 2-тапсырма: «шөбі қалың өскен жер» деген сөзді басқаша қалай жеткізер едің? Барлық топтарға тапсырмалар: Оқу, мазмұндау, сұрақтар құрастыру 3-тапсырма: Өз туған жеріңді қалай сипаттар едің? Желмая-түйенің бағалы тұқымының бірі. Ат төбеліндей-азғана, шағын. Шідер-аттың аяғына салынатын тұсау. Өңгеру-бір нәрсені ердің алдыңғы жағына көлденең салу. Бөктеру-бір нәрсені ердің артына қанжығамен байлау. Аңыз-әңгімеде кездесетін өзендерді картадан тауып, қай жерде орналасқанын айтып беріңдер. Мұғалім оқушыларға өз кері байланысын береді, әр топтың жұмысын бағалайды. Өз ойын айту Саусақпен бағалау Үйге мазмұндау |
|
|||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
2-сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Асан қайғының жерге айтқан сыны. |
Мектеп: |
Ақшұқыр мектеп-лицейі |
||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Байекеева.Р.Б. |
||
Сынып: |
5 Т1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың тақырыбы |
Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы |
||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттай алады. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
||||
Жетістік критерийі |
Шығарманың сюжеттік дамуын сипаттайды. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды; Шығарма бойынша сұрақтар құрастырады; Тұжырым жасайды. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Жер-су аттарымен танысу |
||||
Құндылықтар |
Шұрайлы жерлер |
||||
АКТ дағдысын қолдану |
Ноутбук |
||||
Өмірмен байланысы |
Әр жердің ерекшелігін тани білу |
||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
||||
Алдыңғы білім |
|
||||
Сабақ барысы |
|||||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
|||
Қызығушылықты ояту Сабақ ортасы Мағынаны тану Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма |
Сабаққа қатысты сөздер айту, шеңберге тұру Үй тапсырмасын сұрау Оқулықпен жұмыс: 1-тапсырма. Мәтіндегі көп нүктенің орнына сәйкес келетін сөздерді дәптерлеріне жазу. 2-тапсырма: Кестедегі жер-су атауларына Асанқайғы айтқан сөздерді тауып, сәйкестендіру. 3-тапсырма ауызша орындалады. Мұғалім оқушыларға өз кері байланысын береді, әр топтың жұмысын бағалайды. Өз ойын айту Саусақпен бағалау 5-тапсырма.Жер-су атауларына берілген анықтаманы тауып, сәйкес бағанда дәптерге жазып келу. |
|
|||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
2-сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Асан қайғының жерге айтқан сыны. |
Мектеп: |
Ақшұқыр мектеп-лицейі |
||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Байекеева.Р.Б. |
||
Сынып: |
5 Т1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың тақырыбы |
Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы |
||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттай алады. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
||||
Жетістік критерийі |
Шығарманың сюжеттік дамуын сипаттайды. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды; Шығарма бойынша сұрақтар құрастырады; Тұжырым жасайды. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Жер-су аттарымен танысу |
||||
Құндылықтар |
Шұрайлы жерлер |
||||
АКТ дағдысын қолдану |
Ноутбук |
||||
Өмірмен байланысы |
Әр жердің ерекшелігін тани білу |
||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
||||
Алдыңғы білім |
|
||||
Сабақ барысы |
|||||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
|||
Қызығушылықты ояту Сабақ ортасы Мағынаны тану Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма |
Сабаққа қатысты сөздер айту, шеңберге тұру Үй тапсырмасын сұрау Оқулықпен жұмыс: 1-тапсырма. Мәтіндегі көп нүктенің орнына сәйкес келетін сөздерді дәптерлеріне жазу. 2-тапсырма: Кестедегі жер-су атауларына Асанқайғы айтқан сөздерді тауып, сәйкестендіру. 3-тапсырма ауызша орындалады. Мұғалім оқушыларға өз кері байланысын береді, әр топтың жұмысын бағалайды. Өз ойын айту Саусақпен бағалау 5-тапсырма.Жер-су атауларына берілген анықтаманы тауып, сәйкес бағанда дәптерге жазып келу. |
|
|||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Бөлім: |
«Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: |
|
|||||||||||||||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Байекеева.Р.Б.
|
|
|||||||||||||||
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ыбырай Алтынсарин. Әңгіме. |
|||||||||||||||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
Ы.Алтынсариннің өмірбаянымен танысу, әңгіме жанры туралы түсіну. |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Ы. Алтынсарин туралы айта білу, әңгіме жанрына түсіну, мысал келтіру. |
|||||||||||||||||
Жетістік критерийі |
|
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Мақалдардың мағынасын ашу. |
|||||||||||||||||
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу, Құрмет, Ынтымақтастық. |
|||||||||||||||||
АКТ дағдысын қолдану |
Ноутбук, слайд |
|||||||||||||||||
Өмірмен байланыс |
Әңгімелей білу |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі. |
|||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Т/Ж2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы |
|||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 минут |
Қызығушылықты ояту. « Ыстық орындық» ойыны. Ортаға шығып, бір оқушы орындыққа отырады, қалған оқушылар сұрақ қояды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Күтілетін нәтижелер белгіленеді. |
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут |
Мағынаны таңу. Ой шақыру. Әр оқушылар мақалдар арқылы 4 топқа бөлінеді.
2 -топ. Ұстаз-ұлы тұлға 3-топ. Ұстаздық еткен жалықпас... 4-топ. Ұстаз болу-жүректің батырлығы...
Талқылау. Тапсырма 2. Топтық жұмыс. Мысалы: Постер
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды. Кері байланыс Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.) Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар Сары түс – сұрағым бар Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті Тапсырма 3. Топтық жұмыс.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
Кері байланыс Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.) Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар Сары түс – сұрағым бар Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті
Тапсырма 4. Жұптық жұмыс. «Сэнкуэн» әдісі немесе бес жолды өлең құрастыру
Талқылау. Кері байланыс
Ж етістік критерийлері: Түсінгенін басқаларға түсіндіру; Сөйлеу шеберлігінің болуы.
|
Слайд
Слайд
Слайд
|
||||||||||||||||
Сабақтың аяғы 3 минут |
Рефлексия Оқушыларға рефлексия қағазы үлестіріледі. Суреттегі нұсқаулық бойынша оқушылар рефлексия қағазын бояу.
|
слайд |
||||||||||||||||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
Бөлім: |
«Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: |
|
|||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Байекеева.Р.Б. |
|
|||
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Сейітқұл-заманынан озып туған адам |
|||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Әңгімені оқу, талдау. |
|||||
Жетістік критерийі |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Мақалдардың мағынасын ашу. |
|||||
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу, Құрмет, Ынтымақтастық. |
|||||
АКТ дағдысын қолдану |
Ноутбук, слайд |
|||||
Өмірмен байланыс |
Әңгімелей білу, жаза білу |
|||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі. |
|||||
Алдыңғы білім |
Т/Ж2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
||||
Сабақтың басы 4 минут |
Қызығушылықты ояту. « Ыстық орындық» ойыны. Ортаға шығып, бір оқушы орындыққа отырады, қалған оқушылар сұрақ қояды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Күтілетін нәтижелер белгіленеді. |
|
||||
Сабақтың ортасы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут |
Мағынаны таңу. Ой шақыру.
.
Талқылау. Тапсырма 2. Топтық жұмыс. Өз бетімен оқу Өздік жұмыс Сейітқұл-заманынан озып туған адам Эссе Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды. Кері байланыс Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.) Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар Сары түс – сұрағым бар Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті Талқылау. Кері байланыс Ж етістік критерийлері: Түсінгенін басқаларға түсіндіру; Сөйлеу шеберлігінің болуы. |
|
||||
Сабақтың аяғы 3 минут |
Рефлексия Оқушыларға рефлексия қағазы үлестіріледі. Суреттегі нұсқаулық бойынша оқушылар рефлексия қағазын бояу. |
|
||||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
|
|
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|