Материалдар / Ш. Қанайұлының өмір жолы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ш. Қанайұлының өмір жолы

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушылар Ш.Қанайұлының шығармашылық өмірі туралы мәліметпен танысады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Маусым 2018
560
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 3- бөлім «Адамгершілік – асыл қасиет»

Мектеп: Алтайбаев атындағы негізгі орта мектеп

Күні: 07.11.2017ж. Мұғалімнің аты жөні: Нурпейсова Э.Т.

Сынып: 5


Сабақ тақырыбы

Ш. Қанайұлының өмір жолы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)


Т/Ж1.Ш.Қанайұлының шығармашылық өмірі туралы мәлімет. «Зар заман» өлеңінің тақырыбы мен идеясын анықтау, әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: оқушылар Ш.Қанайұлының шығармашылық өмірі туралы мәліметпен танысады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тақырыбы мен идеясының арасындағы байланысты анықтайды;

Кейбір оқушылар орындай алады: тақырып пен идеяға қатысты тың ойлар ұсынады, шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды

Бағалау критерийі

Шығармадағы негізгі тақырыпты дұрыс анықтайды;

Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді

Тілдік мақсаттар

Оқушалыр орындай алады: шығарманың идеясы арқылы ой түйіндейді,тақырыпты ашады.

Пәндік лексика және терминология: тақырып,идея, азулы,кесапат, айбар, дуан

Диолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: заманақыр, сүр, асылық, жөргем т.б.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғыдан ойлау


Пәнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы білім

«Үш қадамды сұхбат» әдісі арқылы Қазтуған жырау шығармашылығы «Сұрақ – жауап» әдісімен пысықталады

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері


Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе.

Топқа бөлу

Түрлі – түсті қағазбен 3 топқа бөлемін.

Өтетін тақырыпты «Адасқан әріптер» әдісімен әріптердің орнын ауыстырып қоямын. Оқушылар әріптерді орынына қойып, өлеңнің тақырыбын табады.

1.

5. Бұл өлең арқылы ақын не айтқысы келді?

Оқушылар сөздікпен жұмыс жасайды

Сөздікпен жұмыс:

Кесапат –бәле, қырсық

Асылық – астамшылық, күпірлік т.б.

ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»




Үлестірмелі қағаздар




5– сынып оқулығы



Сабақтың ортасы




















Саралау

1 – тапсырма

«ПОПС» әдісі бойынша тапсырма беріледі

1 – топ

«Менің ойымша шығармадағы басты идея.....»

2 – топ

«Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.....»

3 – топ

«Осыған байланысты мен мынадай шешімге келдім......»

Дескриптор:

  • Шығарманың мазмұны туралы ойын тұжырымдайды;

  • Басты идеяны анықтайды;

  • Өз көзқарасын білдіреді

ҚБ

Өлеңнің мазмұны бойынша 3 топқа тапсырма беремін

1 – топ

Бейнет, зейнет, таяққа еті үйрену, диқаншы сөздерін синонимдерімен алмастырып, сөйлем құрап жазады

2 – топ

Өлеңнің негізгі идеясын 3 сөйлеммен тұжырымдап, ойымызды мақал – мәтелмен түйіндейді

3 – топ

Өлең неге «Адамдық диқаншысы» деп аталған? Оқушылар өз ойларын тұжырымдайды

Дескриптор:

  • Сөздерді синонимдермен сөз құру арқылы тұжырымдайды;

  • Негізгі ойды 3 сөйлеммен тұжырымдайды;

  • Тақырыпқа байланысты ойын білдіреді

ҚБ





















Жұмыс дәптер







Сабақтың соңы

Қорытынды:

«Сіз үйренген 3 нәрсе» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын

1. Сабақта білген 3 нәрсе

2. Сіз білгіңіз келетін 2 нәрсе

3. Есте сақтау керек 1 нәрсе


Қосымша ақпарат




Саралау: Өлеңнің мазмұны бойынша 3 топқа тапсырма беремін










ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»





Сабақ бойынша рефлексия








Бас бармақ– мен үшін маңызды және қызықты болды ......

Балан үйрек (сұқ саусақ) – мен бүгін түсіндім ..........

Ортан терек (ортаншы саусақ) – мен үшін қиын болды .......

Шылдыр шүмек (төртінші саусақ) – менің бағам ....... себебі...

Кішкене бөбек (кішкентай саусақ) – менің білгім келеді ....

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Жоспарланған саралау тапсырмалары тиімді болып, оқушы белсенділігінің артуына ықпал етті.

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

  Сабақта берілген тапсырмалар жоспарланған уақытта орындалды.

Өз сабағымда топқа берілген тапсырмалар сәтті өтті. Қиындық тудырған мәселелер болған жоқ.















Сабақтың тақырыбы:

Достық дәнегі

Мұғалімнің аты-жөні: Нурпейсова Э.Т

Күні: 13.11.2017ж

СЫНЫП: 7


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.Т/А3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;

7.О5. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі;

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Жұптық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша диалог құра алады

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады

Тілдік құзіреттілік

Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктері



Ресурстар

Оқулық, суреттер, жұптық тапсырмалар, кері байланыс, стикер

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, сұхбат, диалог. Рефлексия

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері,музыка, қазақ тілі.

Алдыңғы оқу

«Попкорн» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін қорытындылау

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

3 минут


Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай» би

Сынып реттілігін қадағалау.

Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!


Жаңа білім

5 минут







Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.


«Жариялау» әдісі

Әрбір жұп берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек.

1.Достық сөзін қалай түсінесіңдер?

2. Сенім дегеніміз не?

3. А. Шопенгауэр «Өмірлік данышпандықтың афаризмдері» атты еңбегінде не деген?








Оқулық,

мәтіндер.

Ортасы

23 минут







Негізгі бөлім:

Ортақ тапсырма: Мәтінді тыңдап, негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңыз


Негізгі ақпарат

Қосымша ақпарат








Саралау тапсырмалары:

1-деңгей

Төмендегі фразеологизмдердің ішінен достық, бірлік, татулыққа қатыстыларын теріп,сөйлем құрастыр

Мысалы: ағынан жарылды, қаймағы бұзылмау,ат арылту, ат- тонын ал қашу т.б.

2- деңгей

Сурет бойынша өзара ой бөлісіп, сұхбат құрыңдар

3- деңгей

«Ағаш тамырымен,адам доымен мықты» тақырыбында диалог жазыңдар








Сергіту сәті

2 минут

«Қыдырып қайтайық!»

би билеу


Оқушылар би билеп сергіп қалады.

Аяқталуы

Сабақты бекіту

2 минут

Ой қорытыу «Кластер»

Shape1

Достық









Таақырып бойынша түйген білімдерін кластерге жазады.

Бағалау


2 минут











Кері байланыс

3 минут

«Білім қоржыны» кері байланыс

Picture 5


Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?























Сабақтың тақырыбы:

Дос –досқа айна

Мұғалімнің аты-жөні: Нурпейсова Э.Т

Күні: 15.11.17ж

СЫНЫП: 7


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.ӘТН2. Сөйлеу тіліндегі интонация,кідіріс,логикалық екпінің мәнін түсініп қолдану

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік құзіреттілік


Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтары

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Алдыңғы оқу

Қазақ халқы бос уақытын қалай өткізген?

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

5 минут


Сәлемдесу.

Топқа бөлемін : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады.



Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай» би

Сынып реттілігін қадағалау.

Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!

1-топ:

«Бақыт» вагоны

2-топ:

«Сүйіспеншілік» вагоны

3-топ:

«Жарқын өмір» вагоны

«Қызыл гүлім-ай» би билету.

Жаңа білім

10 минут






Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.


«Жариялау» әдісі

(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)

Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтары







Оқулық,

мәтіндер.

Ортасы

10 минут







Қолдану

«Салыстыру кестесі»

Ортақ тапсырма: Тақтада сызылған кестеге жауаптарын стикерге жазып жабыстырады немесе, маркермен жазады.

Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтары


Талдау

«Ыстық орындық» орындық әдісі

(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.

Жаттығудың сипаттамасы:

Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.


Сөзбен сөз арасында, түбір мен қосымша арасындағы дыбыстардың бір-біріне ықпал етіп, өзгеріп, айтылуын немесе жазылуын үндестік заңы дейді. Үндестік заңы 2-ге бөлінеді: буын үндестігі, дыбыс үндестігі. Буын үндестігі сөз ішіндегі дауысты дыбыстардың бірыңғай жуан немесе бірыңғай жіңішке болып келуін айтады. мысалы: Әже, инелік. Ата, инабат, уақыт.

Дыбыс үндестігі сөз ішіндегі қатар келген 2 дыбыстың бір-біріне ықпал етуі. Дыбыс үндестігі 3-ке бөлінеді: ілгерінді ықпал, кейінді ықпал, тоғыспалы ықпал.






Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер







«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық.






Сергіту сәті

2 минут

«Қыдырып қайтайық!»

би билеу


Оқушылар би билеп сергіп қалады.

Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
















«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі








Бағалау


5 минут











Кері байланыс

3 минут

«Білім қоржыны» кері байланыс


Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Сабақтың тақырыбы:

Достықты сақтаудың жолдары

Мұғалімнің аты-жөні: Нурпейсова Э.Т

Күні: 17.11.17ж

СЫНЫП: 7


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.Ж4. Эсссе құрылымы мен даму желісін сақтап тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.(дискуссивті эссе);

7.ӘТН3. Фразеологизм,мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін,көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану;

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Фразеологизм мен мақал- мәтелдің мәнін ашып, көркемдік ерекшелктерін түсініп қолдана алады

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:Эссенің құрылымы мен даму жүйесін сақтай отырып,өз көзқарасын жазады


Бағалау критерийі

Жеке, жұптық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік құзіреттілік

Достықты сақтау жолдары


Ресурстар

Оқулық, тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру,ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті

Алдыңғы оқу

5минут

«Ыстық орындық» әдісі. Достық дәнегі тақырыбын пысықтау

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

3 минут

Бағалау парақшасымен таныстыру

Плюс

Минус

Сұрақ




Ширату жаттығуы

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!






Жаңа білім

7 минут






«Борт журналы»

Тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін?

Сабақтан қандай жаңалықты білдім?




Берілген мәтінді балалар оқып алады.

1.Достықты сақтап қалу үшін неістеу қажет?

2. Досыңды ренжітпеу үшін оның орынсыз өтініштерін орындай беру керек пе?

3. Достықтың ғұмыры ұзақ болу үшін,оларды байланыстыратын қандай ортақ қасиет болуы керек?








Оқулық,

Мәтіндер

Күлегештер

Саралау тапсырмасы

15 минут







1-деңгей

Оқылым мәтінінен жақша ішіндегілердің қайсысы шылау, қайсысы қосымша екенін ажырат

2- деңгей

Берілген тұрақты сөз тіркестері мен мақалдардың жалғасын табыңыз

Сіркесі су....................................... көтермеу

Ит арқасы ......................................қиянда

Бас кеспек болса да,......................тіл кеспек жоқ т.б.

3-деңгей

«Дос жолында құрбан болу емес,нағыз досты табу қиын» тақырыбында фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді орынды пайдаланып эссе жазыңыз

-шылау мен қосымшаны ажырата алады;

- тұрақты сөз тіркестерін ажырата алады;

- мақалдардың жалғасын табады;

- тақырыпты түсінеді;

- фразелогизмдер мен мақал-мәтелдерді орынды қолданады;

- өз ойын жүйелі жеткізе алады;






Бекіту

5 минут

ЖЖ.

Мұғалім оқушыларға бірнеше тұрақты тіркестер мен мақал –мәтелдер ұсынады, олар соның ішінен тыңдалым мәтініне сай келетін тіркестерді іріктеп алады. Не себепті екенін түсіндіреді, ойын анық, дәлелді жеткізеді.

Ешкімнің ала жібін аттамау

Жанды жегідей жеу

Жаны зәр түбіне жету

Досы көпті жау алмайды

Жүз сомың болғанша,жүз досың болсын

Дескриптор:

- Белгілі бір пікірмен келісетінін дәлелдер арқылы жеткізеді;

-Тұрақты тіркесді анықтай алады;

- Оны қарым-қатынасқа түсу барысында орынды қолданады;

«Өзара бағалау»

Оқушылар бірін – бірі арнайы бағалау парағына бағалайды.




Бағалау


2 минут


Кері байланыс

3 минут

«Борт журналы»

Тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін?

Сабақтан қандай жаңалықты білдім?



«Екі жұлдыз, бір тілек»


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?






















Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4- бөлім «Сүйіспеншілік пен достық»

Мектеп: Алтайбаев атындағы негізгі орта мектеп

Күні: 20.11.2017ж. Мұғалімнің аты жөні: Нурпейсова Э.Т.

Сынып: 7


Сабақ тақырыбы

Сүйіспеншілік- тіршіліктің негізгі тірегі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.Т/А3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;

7.ӘТН3. Фразеологизм,мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін,көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіндегі ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты анықтайды;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Фразеологизмдердің мәнін ашып, көркемдік ерекшелктерін түсініп қолдана алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтінге фразеологизмдерді қатыстыра отырып,өз көзқарасын жазады

Бағалау критерийі

Мәтіндегі негізгі ақпаратты өз көзқарасы негізінде жеткізеді;

Фразеологизмдердің мәнін ашып, көркемдік ерекшелктерін түсінеді

Тілдік мақсаттар

Оқушалыр орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпарат пен көзқарасты анықтай алады

Пәндік лексика және терминология: фразеологизм, ақпарат т.б.

Диолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: жұлдызы оңынан туу, көз байлау,ай десе аузы, күн десе көзі бар, опық жеу,жібі түзу,бес саусақтай білу т.б.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғыдан ойлау


Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

«Үш қадамды сұхбат» әдісі арқылы «Достықты сақтаудың жолдары» тақырыбы пысықталады

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері


Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе.

Топқа бөлу

Түрлі – түсті қағазбен жұпқа бөлемін.

Мәтінді диктафон арқылы тыңдатамын

«Көшпелі микрафон» ойыны арқылы оқушыларды аралап

1.Сұлулыққа сүйсіну дегенді қалай түсінесіңдер?

2. Табиғаттың әсем көрінісін көргенде қандай көңіл күйде боласыңдар?

3. Табиғаттың әсемдігін сақтап қалу үшін не істеу керек?

деген сұрақ төңірегінде интервью жүргіземін

ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»




Үлестірмелі қағаздар









Сабақтың ортасы

















Саралау

1 – тапсырма

Мәтіннің 3-бөлігі тыңдалғаннан кейін оқушылар дәптерлеріне факт мен көзқарастарды екі бөлікке бөліп қысқаша жазады.

көзқарастар

фактілер



Жазғандарын алдымен жұпта салыстырады. Бір-біріне талдаулар жасап ортақ нұсқа дайындайды. Сосын сынып алдында қорғайды.

Дескриптор:

- факті мен көзқарасты қысқаша жазады;

- жазғандарын салыстырады;

- талдау жасап ортақ нұсқа дайындайды;

- Сынып алдында қорғайды;

ҚБ

Фразеологизмдердің мәнін ашып, көркемдік ерекшелктерін түсініп қолдана алу үшін деңгейлік тапсырма беремін:

1 – деңгей

Фразеологизмдерді білдіретін мағынасымен сәйкестендіріңдер

Фразеологизмдер

Білдіретін мағынасы

Көз байлау

Кешқұрым

Қас қарайғанда

Жетік білу

Бес саусақтай білу

Алдау


2 – деңгей

Фразеологизмдердің мәнін ашып,сөйлемдер құраңдар

Ай десе аузы, күн десе көзі бар; жібі түзу; санын соғып қалу т.б.

3 – деңгей

Фразеологизмдерді қатыстырып,мәтінді аяқтаңдар

Адам өміріндегі ең қадірлі нәрсе – сүйіспеншілік....

Дескриптор:

- Фразеологизмдерді мағынасымен сәйкестендіреді;

- Фразеологизмдердің мәнін ашып,сөйлемдер құрайды;

- Фразеологизмдерді қатыстырып,мәтінді аяқтайды;

ҚБ

Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі





















Жұмыс дәптер


















Сабақтың соңы

Қорытынды:

«Сіз үйренген 3 нәрсе» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын

1. Сабақта білген 3 нәрсе

2. Сіз білгіңіз келетін 2 нәрсе

3. Есте сақтау керек 1 нәрсе


Қосымша ақпарат




Саралау: Өлеңнің мазмұны бойынша 3 топқа тапсырма беремін










ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»





Сабақ бойынша рефлексия








Бас бармақ– мен үшін маңызды және қызықты болды ......

Балан үйрек (сұқ саусақ) – мен бүгін түсіндім ..........

Ортан терек (ортаншы саусақ) – мен үшін қиын болды .......

Шылдыр шүмек (төртінші саусақ) – менің бағам ....... себебі...

Кішкене бөбек (кішкентай саусақ) – менің білгім келеді ....

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Жоспарланған саралау тапсырмалары тиімді болып, оқушы белсенділігінің артуына ықпал етті.

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

  Сабақта берілген тапсырмалар жоспарланған уақытта орындалды.

Өз сабағымда топқа берілген тапсырмалар сәтті өтті. Қиындық тудырған мәселелер болған жоқ.













Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5- бөлім «Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы»

Мектеп: Алтайбаев атындағы негізгі орта мектеп

Күні: 11.12.2017ж. Мұғалімнің аты жөні: Нурпейсова Э.Т.

Сынып: 7


Сабақ тақырыбы

Қазақ музыка өнерінің арналары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жаза алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып,өз көзқарасын жазады

Бағалау критерийі

Сөз тіркестерінің мәнін ашып, жинақы мәтін жаза алады

Тілдік мақсаттар

Оқушалыр орындай алады: тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра алады;

Пәндік лексика және терминология: тірек сөздер, сөз тіркесі, синоним

Диолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: тазысы желмен жарысқан, баласынан қалған көз,аңырайды,тебіреніп т.б.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғыдан ойлау


Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

«ПОПС формуласы» әдісі арқылы алдыңғы сабақ тақырыбы пысықталады

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері


Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе.

Топқа бөлу

Түрлі – түсті қағазбен жұпқа бөлемін.

Мәтінді диктафон арқылы тыңдатамын

«Көшпелі микрафон» ойыны арқылы оқушыларды аралап

1.Музыка мен халық тарихының бір-бірімен байланысы бар ма?

2. Тақырып неліктен «Қазақ музыка өнерінің арналары"деп аталады?

деген сұрақ төңірегінде интервью жүргіземін

ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»




Үлестірмелі қағаздар









Сабақтың ортасы

















Саралау

1 – тапсырма

Оқылымдағы ақпаратты пайдаланып, «Төрт сөйлем» әдісі бойынша өз ойларыңды жазыңдар

1.Менің ойымша..

2. Себебі...

3.Мысалы...

4. Сондықтан...

Дескриптор:

- «Төрт сөйлем» әдісі бойынша өз ойларын жазады

ҚБ

1 – деңгей

Мәтін мазмұнына сай 2-3 сөз тіркесін жазыңдар

2 – деңгей

Тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырып, ауыстырған сөздерді дәптерге жазыңдар

3 – деңгей

Қобыздың қасиеттері туралы ойтолғау жазыңдар

Дескриптор:

- 2-3 сөз тіркесін жазады;

- Тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;

- ауыстырған сөздерді дәптерге жазады;

- Қобыздың қасиеттері туралы ойтолғау жазады

ҚБ

Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі







Жұмыс дәптер


















Сабақтың соңы

Қорытынды:

«Сіз үйренген 3 нәрсе» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын

1. Сабақта білген 3 нәрсе

2. Сіз білгіңіз келетін 2 нәрсе

3. Есте сақтау керек 1 нәрсе


Қосымша ақпарат




Саралау: Өлеңнің мазмұны бойынша 3 топқа тапсырма беремін










ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»





Сабақ бойынша рефлексия










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!