Тема
урока: “My
family”.
Тип
урока: Повторительно-обобщающий
урок:
Цели
урока:
-
обучающие: повторение
и закрепление нового лексического и грамматического материала;
приобретение практических навыков поведения в конкретных
речевых ситуациях; приобретение навыков самостоятельной работы и
работы в
группах.
-
развивающие: развитие интереса у учащихся к
английскому языку; развитие творческих способностей и фантазии у
учащихся; развитие внимания, логического мышления,
способности к продуктивным речевым
действиям.
-
воспитательные: воспитание культуры общения,
воспитание чувства
коллективизма;
Оборудование: доска,
мел,
проектор
Речевой
материал: лексический
и грамматический материал, усвоенный на предыдущих
уроках.
I.
Организационный момент и приветствие. Сообщение темы и целей
урока
T: Good morning, boys and girls!
P: Good morning,
teacher
T: I’m glad to see you today
P: We are glad to see you too!
T: Let's begin our
lesson.
Listen
to me and answer the
questions.
1. What date is it
today?
2. What day of the week is it?
3. Who is away
today?
We have been learning the topic
“family” for several lessons. And today we’ll check how well you
know the material. Таким образом, главная цель сегодняшнего урока –
повторить и закрепить изученный
материал
II.
Речевая зарядка
1. Is your
family large or
small?
2. Are you alone in the family or have
you got sisters and
brothers?
3. Have you got a younger or older
sister\brother?
4. Children, do you help your mother?
What do you usually
do?
III.
Фонетическая зарядка: (5 мин)
And now,
let's train our tongues. One of you will go to the blackboard
and read the following words. And the rest will listen to him and
repeat after the
speaker
Relatives, family, grandfather, grandmother,
aunt, uncle, cousin,
nephew.
T: Does
anybody know any poems about family? Please, come here and tell
them to
us.
P1: Father,
Mother, Sister,
Brother
Here is my Father,
Here is my Mother,
Here is my Sister,
Here is my Brother.
Father, Mother,
Sister, Brother
Hand in hand
With one
another.
P2: My
Mother
I love my mother
She's kind and she's gay,
She reads me the books
And helps me to
play.
T: very good,
girls. Children, let’s clap your hands. You may sit
down
выполнение учащимися индивидуально и
коллективно различного рода устных и письменных заданий обобщающего
и систематизирующего характера, вырабатывающих обобщенные умения,
формирующих обобщенно-понятийные знания, на основе обобщения
фактов,
явлений;
IV.
Практическая деятельность. Актуализация
знаний.
Task
1.
Т: And now, children look at the
blackboard. You see the words topic “My family”. Put the words in
the right
form.
Составьте утвердительное, отрицательное
и вопросительное предложения из этих
слов.
-
Is, my, happy, friendly, family
and.
-
Big, family, are, we, not,
very.
-
He, a, boy, nice,
is?
Task
2.
Т: And now,
let’s divide into 2 groups. Look at the pictures. There is Misha’s
family on the left and Masha’s family is on the right. You
should compare them. По очереди дети из команд пишут
предложение о семьях. Кто быстрее и правильнее напишет,
выигрывает.
Задание
3.
Task
3
Т:The next
task is to fill in the gaps with the
verbs am/is/are. Please,
raise your hands if you know the answer. Read and
translate.
-
This … my
happy
mother
-
We…friends
-
I…a good
pupil
-
You…clever
aunt
-
Ann and
Mary…beautiful
sisters
-
My uncle’s
name… John
-
Kate…my
granny
-
I… a funny
boy
-
They…my
relatives
-
My uncle…
a teacher
Физминутка
T: You
must be tied. Let’s have a rest. Look at me and repeat after
me
Hands up, hands down
Hands on hips, sit down
Bent left to the side
Bent left bent right
1, 2, 3 hop 1, 2, 3 stop!
Stand
still
Task
4. “Snake”. “Write down the
words”. Командам
предлагаются карточки со “змейкой” из которой они должны правильно
выписать слова. Между словами есть лишние буквы, из которых вы
должны составить
слово.
Sonmdaughterfmotheragrandfatherlrelativesybrotheri
Task
5 “Read the
sentences”.
A
|
B
|
C
|
D
|
E
|
F
|
G
|
H
|
I
|
J
|
K
|
L
|
M
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
N
|
O
|
P
|
Q
|
R
|
S
|
T
|
U
|
V
|
W
|
X
|
Y
|
Z
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
9 12 15 22 5 13 25 13 15 20 8 5 18 22 5
18 25 13 21 3
8
8 9 19 7 18 1 14 4 6 1 20 8 5 18 9 19 6
21 14 14
25
V.
Динамическая
пауза
T: So,
the lesson is going to an end and we have some time to sing our
favourite song “ABC” Let’s sing it
together!
VI. Оценка
результатов урока. Подведение
итогов.
Today you work very hard. Some of you should analyze their mistakes
and correct them. Your marks
are…
The lesson is over.
Goodbye.