ҰМЖ
тарауы: 5.2
А
|
Мектеп:
«Георгиевка орта мектебі»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Тулебаева
А.М.
|
Сынып: 5 Қазақстан
тарихы
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақ
тақырыбы:
Сабақ №
1
|
5.2 А Ежелгі
көшпелілер өмірі
Тақырыбы: Ежелгі
көшпелілердің дүниетанымы.
Зерттеу
сұрағы: Көшпелілердің қандай
салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін дейін
сақталған.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары: ( оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.2.1.2. Ежелгі
тайпалардың дүниетанымын
сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
көшпелілердің діни-нанымдары
туралы түсінік алады, салт-дәстүрлерін атай
алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Діннің және салт-дәстүрдің
қоғамдық өмірге ықпалын
аңықтайды
|
Кейбір
оқушылар:
|
Көшпелілердің салт-дәстүрлері
неліктен бүгінгі күнге дейін сақталуын
түсіндіреді
|
Бағалау
критерийлері
|
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымына байланысты ұғымдарды
анықтау
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Көшпелілердің неліктен күн мен
отқа табынғанын, жаңа жылды қалай тойлағаның
анықтайды.
1.Оқушылар мәтіннен
өздеріне қажетті сөйлем, сөз тіркестерін, терминдермен танысып,
дәптерлеріне жазады, бір-біріне
айтады.
2. Баспананы
жетілдіруді сатылай орындайды ,киіз үйдің әлем өркениетіне қосқан
үлесін анықтайды, киіз үйдің қазіргі үйлермен салыстыра отырып,
әңгіме құрайды (айтылым).
3. Шетелдік
саяхатшылар мен отандық зерттеушілердің айтылған сөздерін кестеге
толтырады (жазылым).
4.«Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын сипаттау» тақырыбын оқиды
(оқылым).
5. Ежелгі тайпалдың діни наным
сенімдерін топтар арасында түсіндіреді
(тындалым).
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер : Дін, Ұмай ана, аластау,
бойтұмар, рух, аруақ, наурыз, салт
–дәстүр.
|
Талқылауға
арналған тармақтар:
Сіз неліктен ...
екенін айта аласыз ба?
Неліктен көшпеліліер
ата-баба аруағын
құрметтеген?
Ата-баба аруағына сыйыну
ежелгі көшпеліліерден жалғасын тапқан,
себебі?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Көшпелілердің салт-дәстүрлерін
оқыту арқылы МЕ « тарих және мәдениет біртұтастығы»
құндылығына
баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүние жүзі тарихы, қазақ тілі,
қазақ әдебиеті
|
Алдыңғы
білім
|
Алғашқы адамдардың
наным сенімдерін туралы білімдері
бар.
Көшпелілердің қолданбалы өнері
туралы түсініктері бар, көшпелілердің баспаналарының түрлерімен
таныс.
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
( 12
минут)
5
минут
(жекелей
жұмыс)
2-
минут
2-
минут
(топтық
жұмыс)
3-
минут
(топтық
жұмыс)
|
Сәлемдесу,
оқушыларды түгендеу
Тапсырма
1
Сұрақ-жауап әдісі
арқылы «Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті» тақырыбына үй
тапсырмасы сұралады:
1.Көктемгі жайылым қалай аталды
?
2.Уықтар ұстап тұратын шаңырақтың
бөлігі?
4.Неліктен көшпелілер жаңа жылды көктемде
тойлаған?
5.Киіз үйдің
негізі?
6.Наурыз мейрамы қай жылы пайда
болды?
7.Киіз үйдің бір
бөлігі?
8.Бұл жануарды киіз үйлерді көшіру үшін
пайдаланған?
9.Шаңырақты ұстап тұрады, немесе киіз үйдің
бір бөлігі?
Тапсырма
2 «БББ»
кестесі
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Тапсырма
3. « Тұлғаны таны»
.
А) тұлғаны танып, қосымша не біледі айтып
өтеді шетелдік саяхатшылар мен
отандық зерттеушілерді атап
беріңдер?
Топтар
негіздейді
Б)
«Тарихи коцепт: « түсіну
» Шетелдік саяхатшылар мен
отандық зерттеушілердің берілген сөздерін кестеге
толтыру.
«Олар тұратын үйлер ағаш
кеспелерінен құрастырылып, бұтақтармен шабақталған, төбесінде
жоғары қарай мойнын созып, ықшамдана түсетін оттықтікі сияқты
дөңгелек түтігі бар арба үстіне орналастырылады да, үнемі аппақ
болып жақырап тұруы үшін жүнге әк, ақ топырақ, сүйек үгіндісін
қосып басқа киізбен қапталады екен. Осындай үйлі 22 өгіз
жегілген».
|
|
«Дөңгелекті құрылғыны олар
«арба» деп атайды. Көп дөңгелекті арбаның үстіне тұрғызғаны – бір –
біріне қайыспен байланыстырылған ағаштардан құрастырылған күмбез
сияқты қаңқа».
|
|
«Қазақтың киіз үйі құрылымдық
жағынан осы уақытқа дейін көшпелі халқтардың бірде-біреуі асып түсе
алмаған, жылжымалы баспананың ең жетілдірілген түрі болп
табылады».
|
|
«Киіз үй көшпелі өмір салттың
негізгі алғышарттарының бірі болғандқтан, ұдайы шыңдалып, ұдайы
сәулеттеніп отырды. Бұл ретте, киіз үйді көшпелілердің ғасырлар
бойғы өмірлік тәжірибесінің, ой өрісінің, талғам-танымының және
шеберлік-шалымының ең жарқын айғағы деуге
болады».
|
|
ҚБ «Смайликпен»
эмоционалдық аспект
|
Портреттер
Кесте
|
Сабақтың
ортасы (21
минут)
4
минут
10
минут
1
минут
4
минут
2
минут
|
Тапсырма
4.«Миға шабуыл»
жасау.
Топқа топтастыру.
«Тойбастар
арқылы» (Оқушылар киіз үйден өзіне ұнаған
тойбастарды дорбадан алады. Түр-түсін таңдау арқылы 3-топқа
бөлінеді.)
«1+2+3» әдісі
арқылы оқушылар қадамдап тапсырмалар
орындайды
Тапсырма
5.
1-әрекет (жекелей).
Балалар оқулықты ашып «Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау»
тақырыбымен жекелей танысып
шығады
2-әрекет (жұптық, топтық жұмыс).
Оқушылар жұптар арасында және топта
талқылаймыз.
Неліктен көшпелілер
ата-баба аруағын
құрметтеген?
Ата-баба аруағына
сыйыну ежелгі көшпеліліерден жалғасын тапқан,
себебі?
3-әрекет. Дәптермен жұмыс. Жаңа
теминдерді жазу.
Дін, Ұмай ана,
аластау, бойтұмар, рух, аруақ, наурыз,салт
–дәстүр
ҚБ «Жетістік
баспалдағы» әлеуметтік
аспект
Тапсырма
6. МЕ
« тарих және мәдениет біртұтастығы»
құндылығын сәйкестендіру арқылы
салт-дәстүрді дәріптеу
1. Ас беру – А) тірі
байымайды
2. Саятшылық – В)
қайтыс болған адамды еске
алу.
3. Аруақ риза болмай
– С) құстарды қолға үйретіп аңға салу
өнері.
4. Наурыз - Д/
Ежелгі тойланып келе жатқан
мереке
ҚБ. Кері байланыс: «2 жұлдыз
1тілек» әдісі
|
Оқулық
Сандық , киіз үй,
түйе
Дұрыс
жауапта-рын Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың
соңы
(12
минут)
5-минут
5
минут
1
минут
1-минут
|
Қалыптастырушы
бағалау тапсырмаларымен жұмыс, кері
байланысберу
Тапсырма.
Көшпелілердің дүниетанымында қалыптасқан ұғымдардың анықтамасын
жазыңыз.
Отпен
аластау-_________________________________________
Ойсыл
қара-___________________________________________
Шопан ата-
___________________________________________
Зеңгір
баба-___________________________________________
Қамбат
ата-____________________________________________
Дескриптор.
-
Көшпелілердің
дүниетанмындағы наным сенімді
біледі;
-
Ойысылқара төрт
түліктің пірлерін атйады;
-
Шопан ата төрт
түліктің пірлерін айтады;
-
Зеңгір баба төрт
пірлерін айтады;
-
Қамбар ата төрт
түліктің пірлерін айтады.
Тапсырма 2 «БББ»
кестесі
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|
:
Рефлексия.
Үйге
тапсырма: Көшпелілердің дүниетанымы
туралы мағлұмат жазу. Дәптермен
жұмыс
|
Қосымша 1. Қазақстан
тарихы. 5 сынып Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларының жинағы.
Жинағы. Жоба. 25 бет
|
Қосымша
ақпарат:
|
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Тапсырмаларды оқушы
қабілетіне, дағдысына қарай саралап беру, оқушыларға алғашқы ежелгі
тайпалардың дүниетанымын айырмашылығы қандай? деген сұрақтарға
жауап іздейді. ( тапсырма арқылы
саралау)
Оқушылар
қажеттіліктерін ескеріп видео көрсеткенде диаолог жүргізгенде ашық
сұрақтар беру, кейбір топтарға диалог және қолдау саралауын
өткіземін. Оқушыны оның мүмкіндігі мен қабілетіне деңгейінде оқыту,
қарқынды оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне қолдау беруіне
ықпал ету.
|
Оқушылардың өздері
бір-бірін, топтарды бағалайды. Мысалы: жұптық жұмыс кезінде,
топтардың құрған әңгімелерін бір-бірімен алмастырып, ұнағанын
оқыған кезде.
ҚБ «Смайликпен»
эмоционалдық аспект ҚБ «Жетістік
баспалдағы»
ҚБ. Кері байланыс:
«2 жұлдыз 1тілек»
|
-
Сынып тазалығын,
санитарлық-гигиеналық жағдайын алдын ала
тексеру
-
Үзіліс уақытында
топтық жұмысқа ыңғайлы етіп үстелдерді
орналатыру
-
Топқа бөлінген кезде
қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы
ескертіледі
-
Үстел үстінен артық
заттарды алып тастау
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары ,
оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді
ме?
Барлық оқушылар оқу
мақсаттарына қол жеткізді
ме?
Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды
ма?
|
|
Жалпы
бағамдау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға да
қатысты)?
1.
2.
Сабақты бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға да
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда
не нәрсеге назар аудару
қажет?
|