Сабақтың
мақсаты: Балалармен жақсылық жасаудың
адам өмірінде маңыздылығын түсіндіре отырып, дұрыс әрекет
құндылығының мәнін ашу
Сабақтың
міндеттері:
-
Жақсылық жасау
мүмкіншіліктерін ой елегінен өткізу арқылы кішіпейілділік
қасиетінің маңыздылығын үйрету;
-
Кешірімді болуға, басқа
адамдармен түсінісуге дағдыландыру;
-
Бір- бірін тыңдай білуге,
сыйластықпен қарауға тәрбиелеу;
|
Ресурстар:
оқулық,
дәптер
(аудио,видео жаз- балар,
плакатка салынған суреттер,
смайликтер)
|
Сабақ
барысы:
I.Ұйымдастыру.
5
Т ережесін
сақтау
Тыныштық
сәті.
-Балалар, дұрыс
отырайық,арқаларыңызды түзу ұстайық,қолдарыңызды партаға қоюға
болады,көздеріңізді жұмайық. Сіз табиғаттың ең көркем жерінде
екенін елестеңіз. Сіз жұмсақ, жасыл шалшықта жалаң аяқ жүрсіз.
(тыныштық). Жасыл шөп сіздің аяғынызды сипап жатқан сезімде
боласыз. (тыныштық). Күннің көзі жер бетін қыздыруда.
(тыныштық).Сіз гүлдің, шөптің және балдың иісін сезесіз.
(тыныштық). Өзеннің сыңғырлағанын, көңілді құстар ән салып жатқанын
естисіз. (тыныштық).
Тыныштықта тұрып, өзімізді
тындайық, табиғат-анамызды тындайық. Алақаңдарыңызды күннің көзіне
жайыңыз. (тыныштық).Көк аспаннан және көктемгі жылы күннің
сәулелерін сезіңіз (тыныштық).
1,2,3 көзімізді
ашайық.Қолымызды жайып, бізге өмір, денсаулық, қуаныш және жақсы
көңіл күй сыйлаған Ана-Табиғатқа «Рахмет» деп
айтайық. Сізге «тыныштық сәті» ұнады ма?Қандай сезімде
болдыңдар?
|
Сабақ барысын
талқылау:
Оқушылар дем алып, ерекше
күйге бөленеді, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік
тілейді.
|
ІІ. Үй
тапсырмасы.
33 бет. «Жүре алмайтын бала»
Василий Сухомлинский мәтінін оқу
Сұрақтар:
-
Павлик Василекті қалай
қуантты?
-
Көмекке мұқтаж адамдарға
жақсылық
-
жасау қаншалықты маңызды деп
ойлайсыңдар?
-
Жақсылық жасау арқылы адам
нені
-
үйренеді?
-
Басқаларға жақсылық жасаған
кезде қандай
-
сезімге
бөленесіңдер?
|
Сұрақ
-жауап.
|
III.Дәйек
сөз
«Біреуге жақсылық етсең,
ол жақсылығыңды міндет етпе».
Ы.
Алтынсариннің
Нақыл сөзінің мағынасын
түсіндір
(2 рет ер балалар, 2 рет қыз
балалар,барлығы қосылып 2 рет )
Дұрыс әрекет құндылығын қалай
тағы түсінуге болады?
|
Мағанасын
түсіндіру.
|
IV. Мұғалімнің
сыйы.
Мәтінмен жұмыс "Рақмет,
ата!"
Баламның амандығын біліп, немеремді иіскеп қайтайын деп үйден
шықтым. Мен өтетін жолдың қиылысында төрт - бес жасар шамасындағы
қыз тұрды. Қасына келіп:
-Бұл жерде неғып
тұрсың?
Дедім.
-Сізді күтіп тұрмын. Үлкен
кісінің алдын кесіп өтуге болмайды
ғой.
-Ой айналып кетейін, көп жаса!
Атың кім?
-Гүлнар.
Кімнің
баласысың?
-Әжемнің
баласымын.
Немереме алып шыққан құрт,
ірімшігім бар болатын. Соларды Гүлнарға
бердім.
-Үйде кішкентай Сая бар. Соған
беремін. Рақмет, ата! - деп жүзіме қуана қарады. Кіш - кішкентай
Гүлнардың тәрбиелі, тәртіптілігіне риза болып
қоштастым.
1. Гүлнардың бойынан қандай
қасиеттерді аңғаруға болады?
2. "Үлкенге - құрмет, кішіге -
ізет дегенді қалай
түсінесің?"
3. Өз достарыңа, туыстарыңа
және жақын дамдарыңа қандай құрмет
көрсетесің?
|
Оқушыларға алдын ала
дайындалған тамшы үлгісіндегі қиылған қағаздарды үлестіріп,сол
қағазға өзі жасаған жақсы істерін
жазу.
|
V. Суретпен
жұмыс
1-тапсырма. Суреттерге
қараңдар. Ондағы балалардың бойында қандай қасиеттер бар деп
ойлайсыңдар? Айтып беріңдер.
|
|
VІ. Шығармашылық
жұмыс.
1.«Қамқорлық»
тобына: Жақсылық пен жамандықтың айырмашылығын сурет арқылы салып
көрсету.
2.«Мейірімділік»
тобына: Жақсылыққа жету жолдары
жазу.
3.«Кішіпейілдік»
тобына: «Менің жақсы істерім» сурет арқылы
көрсету.
4.«Жақсылық»
тобына: «Жақсылық гүлін» жасау онда жақсылық жасайтын адамның
бойында қандай қасиеттер болу керек соны
жазады.
Дәптермен
жұмыс:
2-тапсырма. Жағдаятты шешіңдер. Сахналап
көрсетіңдер.
Теледидардан сүйікті мультфильміңді
кӛріп отыр
едің,
досың телефон шалып, отын жинасуға
көмек
сұрады.
Сенің
әрекетің?
А) Қолың тимейтінін
айтасың.
Ә) Мультфильм
көріп отырғаныңды,
кейінірек баратыныңды
айтасың.
Б) Бірден
теледидарды ӛшіріп,
кӛмектесуге
барасың.
|
Оқушылар таңдаған фигураларына
сай топтарға бөлініп отырады.
Б үгінгі
сабаққа белсене қатысқан оқушыларға алғыс айтамын!
Жинаған
-дар санына қарай
марапаттаймын!
|
VII.Үй
тапсырмасы.
40-41 беттегі Ананың
сүйіспеншілігі өсиет әңгіме
|
|
VIII. Топпен ән
айту.
Болайықшы
осындай
Өлеңі мен әнін жазған: Айымгүл
Меңжанова
Жақсы бала
еңбекшіл
Ер азамат
болады.
Қиындықты жеңіп
кіл,
Құшағы гүлге
толады.
Қайырмасы:
Еңбекшіл
осындай,
Болайықшы
досым-ай.
Таза бала
мұнтаздай,
Сүйсінеді
қараған,
Ұқыпты деп бұл
қандай,
Жақсы
көрер бар
адам.
|
|
IX .Соңғы тыныштық сәті.
Қорытынды.
(Музыка ойнап
тұрады.) Тыныштық ... бар жерде, тыныштық ... бар
әлемде. - Енді, көзімізді
жұмып,осы сабақта айтылған ойлар мен ізгі істерді ой елегінен
өткізіп көрейікші. Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің
түкпіріне апарып орналастырайық. Бүгінгі сабақта не үйренгенімізді
іштеріңізден қайталаңыздар. -
«Мен сабырлымын, ұстамдымын. Үйде де, аулада да, мектепте де өзімді
сабырлы ұстаймын, ешнәрсеге ренжімеймін. Маған сабырлы, ұстамды
болған өте ұнайды» деп қайталаңыздар.Енді көздеріңізді ашуларыңызға
болады.Сабақ аяқталды.Сау
болыңыздар!
|
«Белгілер» әдісі. Кері
байланыс.
|