САБАҚ: № 58
Күні: 25.04.2018ж.
|
Қазыбек
бек
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Қайдауылова
Г
|
Сынып: 10
Б
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
генетиканың әлеуметтік
проблеммалары. Гендік инженерияның этикалық мәселелері. Генетикалық
кеңестер
|
Сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
Тұқымқуалайтын ауруларды
біледі
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Тұқым қуалайтын ауруларды
біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі Тұқымқуалайтын аурулардан
сақтану жолдарын біледі
|
Кейбір
оқушылар:Гендік инженерияның этикалық
мәселелерін қозғай алады
|
Жетістік
критериі
|
1.Тұқым қуалайтын
ауруларды ажырата алады
2.Кейбір тұқымқуалайтын
аурулардың алдын алу әрі емдеу жолдарын
біледі
3.генетикалық кеңестерді есте
сақтайды
|
Тілдік
мақсат:
|
Термин сөздіктерді дұрыс
айта алу. Генофонд. Клондау.Тұқымқуалайтын
аурулар
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интернет желісінен ақпараттар
алуы
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Топтастыру, «Мен ұқсаймын»,
«Кластер», «журналисттік зерттеу», «еркін
әңгіме», «SWOT» талдауы,
АКТ.
|
Бастапқы
білім
|
Генетиканың зерттеу
әдістері
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
І.
Кіріспе:
(5
минут)
|
1.Оқушылармен
сәлемдесу.
2. Оқушыларды
түгелдеу.
3. Ынтымақтастық
атмосферасын құру. «Мен ұқсаймын».
4. Топтастыру. Санақ
жүргізу
|
|
Сабақтың
ортасы
ІІ. Негізгі
бөлім:
(30
минут)
5мин
15мин
5мин
5мин
|
Үй тапсырмасы.
Сәйкестендіру. Жеке жұмыс
генетикалық
әдіс
|
Тұқым қуалау типін
айқындайды
|
цитологиялық
әдіс
|
хромосомалар санының
өзгеруіне себепші боролған генетикалық
өзгеру
|
егіздік
әдіс
|
Бірұрықты егіздердің
белгілерінің көрініс беруіне негізделген
|
иммунологиялық
әдіс
|
қан беруші және қан
алушы ағзалардғы реакцияны зерттеу
|
Биохимиялық
әдіс
|
нәруыз-ферменттерді
зерттеу
|
популяциялық
әдіс
|
генетикалық аурулар
санын тек болжау ғана жасай алады
|
Дескриптор: 1.Әдістердің зерттеу салаларын
ажыратады
Қ.Б: өзара бағалайды. «Екі жұлдыз бір
тілек»
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс 1-топ. Тұқымқуалайтын аурулар.
«Таныстырылым» әдісі.
Дескриптор: 1.Тұқымқуалайтын ауруларды
ажыратады.
2. Анықтама береді
3.Өмірде кездесуіне таныстырылым
жасайды
2-топ. Тұқымқуалайтын аурулардан сақтандыру жолдары.
«Журналисттік зерттеу» әдісі. Кластер
жасау
Дескриптор:1.Тұқымқуалайтын аурулардың жоғары көрсеткіші
пайда болу себебін біледі
2. тұқымқуалайтын аурулардың алдын алуға кеңес
береді
3. Кейбір тұқымқуалайтын ауруларды емдеу жолдарын
айтады
3-топ. Гендік инженериядағы этикалық мәселелер. «Еркін
әңгіме әдісі». Әңгімелейді.
Дескриптор:1.Гендік инженерияның артықшылығы мен
кемшіліктерін әңгімелейді
Қ.Б: Топтар арасында бағалау. «Т+Т»
Әдісі
Жұптық жұмыс. «Семантикалық карта»
Тұқымқуалайтын аурулар
гендік және ұрықтық болып бөлінеді
|
-
гендік,
хромосомалық
|
бір генгің мутацияға
ұшырауынан пайда болған гендік ауру – полигенді деп
аталады
|
-
моногенді
|
бірнеше геннің
мутацияға ұшырауы – моногендік ауру деп
аталады
|
-
полигендік
|
мендель заңдарына
сәйкес жүретін ауру-моногендік ауру
|
+
|
Даун синдромы-
хромосомалық ауру
|
+
|
Шерешевский-Тернер
хромосомалық ауруы-тек әйелдерде кездеседі
|
+
|
Қант диабеті,
гипертония, шизофрения – полигендік
аурулар
|
+
|
Маскүнемдік, никотин,
дәрілік препараттар іштегі балаға мутагенді әсер етуі
мумкін
|
+
|
Қазіргі медицина
тұқымқуалайтын аурулардан толыққанды емдей
алады
|
-
тек көмек
береді
|
Клондаудегеніміз-
ағзаның бір жыныс жасушасынан сол ағзаның көшірмесін
жасау
|
-
дене
жасушасынан
|
Дескриптор:1. Дұрыс немесе бұрыс ақпараттарды
ажыратады
2. Бұрыс ақпараттардың дұрыс нұсқасын
табады
Қ.Б: « Диаграмма әдісі»
Жеке жұмыс. Генетикалық кеңестерді тізіп
жазу. «Түртіп
алу»
әдісі
|
оқулық,
жұмыс
дәптері,
слайд,
бағалау
парағы,
стикер,
маркер,
АКТ
|
Сабақтың
соңы
ІІІ.
Қорытынды:
(5
минут)
|
Рефлексия: «SWOT»
талдауы
Үйге
тапсырма: §60 Медециналық генетика.
Аурулардың алдын алу әрі емдеу
|
бағалау
парағы,
стикер,
күнделік.
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа
сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол үяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сүрақтарға жауап
беріңіз
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
Түрлі әдістерді
қолдану
2: топтық
жұмыс
Қандай екі нэрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|