Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы
кейіпкерлер әлемі
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
08.02.2023 |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін салыстыру.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Өткен сабақты пысықтау негізінде сұрақ-жауап ұйымдастырамын. «Сандықтағы сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтар салынған сандықтан оқушылар таңдап алады да жауап береді.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. Слайд |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма.
«Сюжеттік кесте» әдісі арқылы берілген
сұрақтарға жауап беріңдер. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні тауып оқиды. |
Оқушылар «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы
берілген сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні мұғалім көмегімен тауып оқиды. |
Дескриптор: 3 ұпай
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын. |
Слайд |
|
|
2-тапсырма. Жұппен
жұмыс. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап»
әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын
талқылаңдар. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні тауып оқиды. |
Оқушылар «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын талқылайды. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні мұғалім көмегімен тауып оқиды. |
Дескриптор: 2 ұпай
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын. |
Слайд |
|
|
3-тапсырма. ТЖ. І топ. «FILA» арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықта және дәлел келтір.
ІІ топ. Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілеңдер.
Балықтың
басы – Шығарманың
идеясы |
Оқушылар «FILA» арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап және дәлел келтіреді. Оқушылар кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілейді. Оқушылар |
І топ. Дескриптор: 4 ұпай
ІІ топ. Дескриптор: 4 ұпай - Автор берген порттеттік
мінездемені жазады; 1 ұпай ІІІ топ. Дескриптор: 4 ұпай - Шығарманың идеясын
жазады; 1 ұпай |
Слайд |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Раунд Робин» тәсілі сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Раунд Робин» тәсілі арқылы әркім өзінің сабақтан алған әсерін бір сөйлеммен жеткізеді. Үйге тапсырма: «Шұғаның белгісі » повесін оқып келу. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер әлемі
Сабақтың тақырыбы: Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер әлемі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы
кейіпкерлер әлемі
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
08.02.2023 |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін салыстыру.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Өткен сабақты пысықтау негізінде сұрақ-жауап ұйымдастырамын. «Сандықтағы сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтар салынған сандықтан оқушылар таңдап алады да жауап береді.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. Слайд |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма.
«Сюжеттік кесте» әдісі арқылы берілген
сұрақтарға жауап беріңдер. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні тауып оқиды. |
Оқушылар «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы
берілген сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні мұғалім көмегімен тауып оқиды. |
Дескриптор: 3 ұпай
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын. |
Слайд |
|
|
2-тапсырма. Жұппен
жұмыс. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап»
әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын
талқылаңдар. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні тауып оқиды. |
Оқушылар «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын талқылайды. ЕБҚ: Шұғаны суреттейтін үзіндіні мұғалім көмегімен тауып оқиды. |
Дескриптор: 2 ұпай
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын. |
Слайд |
|
|
3-тапсырма. ТЖ. І топ. «FILA» арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықта және дәлел келтір.
ІІ топ. Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілеңдер.
Балықтың
басы – Шығарманың
идеясы |
Оқушылар «FILA» арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап және дәлел келтіреді. Оқушылар кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілейді. Оқушылар |
І топ. Дескриптор: 4 ұпай
ІІ топ. Дескриптор: 4 ұпай - Автор берген порттеттік
мінездемені жазады; 1 ұпай ІІІ топ. Дескриптор: 4 ұпай - Шығарманың идеясын
жазады; 1 ұпай |
Слайд |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Раунд Робин» тәсілі сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Раунд Робин» тәсілі арқылы әркім өзінің сабақтан алған әсерін бір сөйлеммен жеткізеді. Үйге тапсырма: «Шұғаның белгісі » повесін оқып келу. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз



ІІІ топ.
«Балық қаңқасы» арқылы шығарма мазмүнына талдау
жасаңдар.













